Włącznik schodowy - 5 kroków na podłączenie i najczęstsze błędy
Zapalanie i gaszenie światła na schodach przy użyciu jednego włącznika może być uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Musielibyśmy zdecydować, że chcemy wchodzić lub schodzić po ciemku. Na szczęście instalacje elektryczne dają możliwość podłączenia specjalnych włączników schodowych. Dzięki nim zapalanie światła jest możliwe przynajmniej z dwóch różnych miejsc.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Schemat włącznika schodowego - różne elementy
Pojedynczy włącznik schodowy
Schemat włącznika schodowego w wersji podstawowej zawiera w sobie dwa włączniki schodowe, które są najczęściej umieszczone na górze oraz na dole przy samych schodach. W ten sposób możemy zapalić światło nad stopniami, by bezpiecznie wejść na górę, a tam zgasić światło.
Analogicznie włącznik schodowy będzie zachowywać się w momencie, gdy będziemy chcieli zejść po oświetlonych schodach. Zapalając światło na górze, będziemy mogli zgasić je zaraz po zejściu na dół. Schemat włącznika schodowego pokazuje, iż między nimi musi znajdować się połączenie w postaci dwóch przewodów. Dodatkowo pierwszy włącznik schodowy musi być doprowadzony do fazy za pomocą przewodu elektrycznego, natomiast do drugiego podłącza się źródło światła. Patrząc na schemat włącznika schodowego, zauważymy, iż lampa jest podłączona do łącznika neutralnym oraz ochronnym przewodem. Tak skonstruowany oraz zamknięty schemat powinien działać prawidłowo. Wyłączniki schodowe, przede wszystkim wyłącznik schodowy z podświetlenie, to nieodzowny element dla wygody i bezpieczeństwa użytkowania schodów. Sprawdź także nasze inspiracje na oświetlenie schodów.
Włącznik schodowy podwójny
Schemat podłączenia może zawierać w sobie również przełącznik schodowy podwójny. Jego wyróżnikiem jest budowa, skrywająca w sobie jakby dwa łączniki schodowe jednocześnie. Dzięki temu możemy zarządzać dwoma źródłami światła w dwóch różnych miejscach. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli zależy nam na ograniczeniu ilości włączników na ścianie. Podwójne włączniki zajmują znacznie mniej miejsca i pozwalają na bardziej komfortowe zarządzanie oświetleniem w całym domu.
Włącznik schodowy podwójny musi być między prawą a lewą stroną połączony czterema przewodami. Z jednej strony włącznika schodowego podwójnego, wędruje przewód fazowy. Natomiast z drugiej strony puszczone są dwa przewody łączące dwa źródła światła, w najprostszym schemacie występują dwie żarówki w dwóch różnych miejscach. Włącznik schodowy podwójny umożliwia zapalanie światła w dwóch różnych miejscach. Najczęściej jest to oświetlenie schodowe i np. oświetlenie klatki schodowej. Pomiędzy lampami muszą być poprowadzone przewody neutralne oraz ochronne. Jest to podstawowa zasada, która dotyczy każdego schematu, w którym znajduje się oświetlenie. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat instalacji elektrycznej w domu.
Łącznik krzyżowy i włącznik krzyżowy podwójny
Łącznik krzyżowy stosujemy dopiero w momencie, kiedy chcemy zarządzać jednym źródłem światła z trzech miejsc. Każdy dodatkowy łącznik do tego samego punktu oświetlenia, będzie od nas wymagać podłączenia kolejnego włącznika krzyżowego. Bez problemu zakupimy je w sklepach z asortymentem elektrycznym.
Takim przykładem jest chęć zapalania światła na schodach z trzech różnych miejsc. Jeden włącznik schodowy musi znajdować się bezpośrednio na górze, a drugi na dole - przy klatce schodowej. Jednak chcąc włączać i wyłączać światło nad schodami np. z sypialni lub korytarza, możemy w takich miejscach umieszczać włączniki krzyżowe.
Schemat włącznika schodowego zawierającego włącznik krzyżowy, będzie bardzo zbliżony do poprzedniego schematu. Pierwszy przełącznik schodowy musi być podłączony do fazy przy pomocy przewodu fazowego. Natomiast drugi przełącznik schodowy, jak w poprzedniej sytuacji - podłączany jest do lampy. Lampa jest połączona przewodami ochronnym oraz neutralnym. Dwa przewody łączące ze sobą przełączniki schodowe muszą wędrować przez łącznik krzyżowy. Jeżeli będzie potrzebny jeszcze jeden przełącznik krzyżowy to te dwa przewody łączące przełączniki schodowe, będą musiały przejść również przez ten element, zanim się połączą w łączniku podłączonym do lampy.
Bardzo rzadko stosuje się włącznik krzyżowy podwójny. Wiele osób zastanawia się, jak działa taki włącznik, i kiedy znajduje on swoje zastosowanie. Najprościej tłumacząc włącznik krzyżowy podwójny jest potrzebny, gdy chcemy z dodatkowego miejsca zarządzać dwoma źródłami światła w dwóch innych miejscach. W tym właśnie z oświetleniem schodowym. Dlatego zwykle włącznik krzyżowy podwójny w schemacie jest łączony z dwoma włącznikami schodowymi. A może zainteresuje cię także zastosowanie oświetlenia LED w domu?
Jak podłączyć włącznik schodowy?
Prosty schemat włącznik schodowego
Schemat podłączenia dwóch włączników schodowych nie jest skomplikowany. Jednak jak wszelkie prace związane z instalacją elektryczną, wymaga dużej ostrożności. Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w tego typu czynnościach, koniecznie powinien wezwać elektryka. Nieodpowiednie zachowanie może grozić porażeniem prądem, a nawet śmiercią. Wszystkie prace musimy wykonać po uprzednim wyłączeniu zasilania energii elektrycznej.
Nieco wyżej mogliśmy się już dowiedzieć, jak podłączyć włącznik schodowy, który pozwala na swobodne poruszanie się po schodach przy dobrym oświetleniu. W tym celu potrzebny jest nam oczywiście włącznik schodowy, złączki, a także przewody.
Na początku musimy poprowadzić przewód fazowy do zacisku numer jeden w pierwszym włączniku schodowym. Następnie ten włącznik schodowy musi zostać połączony z drugim włącznikiem. Podłączenie włącznika schodowego rozpoczyna się od poprowadzenie przewodów z zacisków numer 3 i 4 również do zacisków 3 i 4 drugiego włącznika. Z wyjścia numer jeden drugiego włącznika przewód prowadzimy bezpośrednio do oświetlenia. Ułatwieniem na pewno jest to, iż każdy włącznik schodowy posiada narysowany schemat, który podpowiada nam, w jaki sposób poprowadzić konkretne przewody. Jeżeli ktoś potrafi odczytywać takie symbole, a także posiada pewne doświadczenie, na pewno będzie wiedział, jak podłączyć włącznik schodowy.
Jak podłączyć łącznik krzyżowy?
Podłączenie włącznika schodowego wraz z włącznikiem krzyżowym wymaga nieco większego nakładu pracy. Tak jak przy poprzednim schemacie potrzebujemy przełącznik schodowy, zaciski, a także przewody, to dodatkowo musimy wyposażyć się jeszcze w przełącznik schodowy krzyżowy.
Podłączenie włącznika schodowego rozpoczynamy od poprowadzenia przewodu fazowego do pierwszego wejścia włącznika schodowego, Następnie z tego samego włącznika wychodzą dwa przewody, które dochodzą do łącznika krzyżowego. Z łącznika krzyżowego następnie wędrują dwa przewody do drugiego włącznika schodowego. W ten sposób pierwszy przełącznik schodowy jest za pośrednictwem łącznika krzyżowego, połączony z drugim przełącznikiem schodowym. Oczywiście z drugiego przełącznika schodowego poprowadzony jest przewód bezpośrednio do lampy.
Instalacje elektryczne w domu - podsumowanie
Połączenie schodowe tylko na początku wydaje się być skomplikowane i niemożliwe do samodzielnego wykonania. Na szczęście w Internecie, a także w fachowej literaturze znajdziemy nie tylko gotowe schematy, ale nawet nagrane filmiki instruktażowe. Zaleca się jednak, by takie połączenie schodowe było wykonywane przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wcześniej powinniśmy taki schemat wykonać „na sucho” i sprawdzić jak działa. Dzięki temu nie tylko jesteśmy w stanie zniwelować niepotrzebne błędy, ale również dbamy o nasze bezpieczeństwo.
Zaleca się także zakup wyłącznie najwyższej jakości, atestowanych elementów potrzebnych do połączenia schodowego. Warto poczytać opinie na temat poszczególnych produktów. Zanim zastosujemy je podczas montażu, musimy dokładnie sprawdzić, czy nie posiadają żadnych braków oraz uszkodzeń. Nawet minimalne uszkodzenie w przewodzie elektrycznym, może przyczynić się do powstania niebezpiecznego przepięcia. W najlepszym wypadku dojdzie do uszkodzenia całej instalacji elektrycznej, a w najgorszym do pożaru lub nawet śmierci.
Dlatego osoby, które nigdy wcześniej nie odczytywały schematów elektrycznych, a także nie miały do czynienia z tego typu czynnościami, powinny skorzystać z pomocy doświadczonych i posiadających odpowiednie uprawnienia elektryków. Koszty robocizny nie są tak duże, a już na pewno nie powinny być dla nas barierą w ochronie naszego bezpieczeństwa.