Jaki licznik na wodę? Sprawdzamy podstawowe rodzaje wodomierzy

Istnieje kilka kategorii, według których możemy podzielić najpopularniejsze wodomierze. Jednym z głównych kryteriów podziału okazuje się sposób odczytu oraz zasilania. W tej kategorii wyróżniamy wodomierze elektryczne oraz wodomierze radiowe.

  • Wodomierz elektryczny – urządzenie z czytelną konsolą i większym wyświetlaczem. Na konsoli znajdują się takie dane jak przepływ wody ciepłej oraz zimnej, a także aktualne ciśnienie. W bardziej zaawansowanych modelach znajdują się także dodatkowe dane statystyczne, które dotyczą poboru wody ciepłej i zimnej.
  • Wodomierz radiowy – to typowy licznik na wodę, który stosuje się w blokach mieszkalnych. Urządzenie umożliwia zdalny odczyt zużycia ciepłej i zimnej wody, dzięki czemu nie wymaga wizyty pracownika spółdzielni. Stan wodomierza radiowego można sczytać z klatki schodowej, co okazuje się dużym ułatwieniem.

Ceny wodomierzy mogą być także uzależnione od specyfiki wirnika. W ofercie sprzedaży znajdziemy wodomierze skrzydełkowe oraz śrubowe. Urządzenie skrzydełkowe na ogół stosuje się przy mniejszym przepływie wody. Z kolei liczniki śrubowe na ogół wykorzystuje się w przemyśle.

Wodomierze można także podzielić na suchobieżne i mokrobieżne. Suchobieżny licznik na wodę zakłada się na zewnątrz rurki. Element liczący pobór wody znajduje się w suchej części urządzenia i może być stosowany na zimną wodę lub na wodę ciepłą. Drugim rozwiązaniem okazuje się wodomierz mokrobieżny, który znajduje szerokie możliwości zastosowania. Licznik na ciepłą lub na zimną wodę jest w tym przypadku wyposażony w wirnik, który znajduje się bezpośrednio we wnętrzu komory z cieczą. Takie rozwiązanie pozwala na dokonanie precyzyjnego, niczym niezakłóconego pomiaru.

Osobną kategorią urządzeń jest wodomierz hydrantowy. Jak sama nazwa wskazuje, wodomierz hydrantowy służy do kalkulowania zużycia cieczy w warunkach zewnętrznych. Wodomierz hydrantowy na zimną wodę może posiadać przyłącze podziemne lub naziemne, a jego koszt będzie uzależniony od specyfikacji technicznej.

Jak dobrać odpowiedni wodomierz na ciepłą lub na zimną wodę?

Ceny wodomierzy nie są nadmiernie wygórowane, dlatego nie powinny być głównym kryterium wyboru konkretnego urządzenia. Koszt liczników może być uzależniony od ich specyfikacji technicznych oraz parametrów.

Należy wybrać produkt, który będzie pasował do średnicy przewodu. Urządzenie musi być też dopasowane do temperatury wody (wodomierze na ciepłą lub na zimną wodę). Dobrej jakości licznik na wodę powinien być także dopasowany do ciśnienia w posiadanej przez nas instalacji. Bardzo istotne jest również to, czy wodomierz hydrantowy lub wewnętrzny posiadają odpowiednie atesty. Podstawą jest atest Głównego Urzędu miar oraz atest higieniczny PZH.

Ważnym kryterium wyboru jest też jakość wykonania oraz materiał urządzenia (np. wodomierz plastikowy). W większości domów oraz mieszkań stosuje się wybór pomiędzy wodomierzami mokro i suchobieżnymi. Cena wodomierza mokrobieżnego może okazać się dość atrakcyjna. Niestety liczydło jest narażone na zanieczyszczenia i kamień, który znajduje się w wodzie. Dlatego jego żywotność i precyzja pomiaru mogą okazać się nieco ograniczone. Suchobieżny licznik na wodę jest z kolei odporny na złą jakość cieczy i znajdujące się w niej zanieczyszczenia. Możemy stosować go na zimną wodę lub na wodę gorącą. Minusem tego rozwiązania okazuje się natomiast brak odporności na działanie magnesu. Oddziaływanie magnesu może zakłócać odczyt i powodować znaczące wahania w pomiarze. Dlatego w ofertach sprzedaży znajduje się obecnie wodomierz antymagnetyczny. Ceny wodomierzy antymagnetycznych mogą być nieco wyższe. Dużym atutem jest natomiast brak zakłóceń wywołanych działaniem magnesu.

Ceny wodomierzy. Jaki jest koszt zakupu liczników na wodę?

Różnorodność produktów oraz ich odmienna specyfikacja techniczna sprawiają, że koszt zakupu wodomierza okazuje się mocno zróżnicowany. Cennik urządzeń wielostrumieniowych na ogół okazuje się wyższy w porównaniu do ceny wodomierzy jednostrumieniowych. Co więcej, koszt zakupu przyrządów z elektronicznym wyświetlaczem może być wyższy w porównaniu z plastikowymi urządzeniami o tradycyjnej budowie.

Cena wodomierza będzie także uzależniona od jego parametrów technicznych. Z pewnością warto wybrać odpowiedniej jakości wodomierz hydrantowy lub wewnętrzny, który posłuży nam przez długie lata. Koszt zakupu nie powinien być jedynym kryterium, jakie bierzemy pod uwagę przy wyborze produktu. Poniżej przybliżmy poglądowe ceny wodomierzy. Będzie to cennik kilku przykładowych produktów, dostępnych w ofertach sprzedaży. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Cennik wodomierzy. Jaka jest cena wodomierza w 2021 roku? Aktualizacja cen: 14-09-2021 r.

Średni koszt od

Średni koszt do

Wodomierz hydrantowy, śrubowy do zimnej wody Apator Powogaz MWN 65

950 zł

1 200 zł

Wodomierz hydrantowy, śrubowy do zimnej wody Apator Powogaz MWN 50

850 zł

1 000 zł

Wodomierz elektroniczny WL-3110 White Line

45 zł

60 zł

Wodomierz do ciepłej wody Ecomess Picoflux 1/2"

70 zł

80 zł

Wodomierz do ciepłej wody Ecomess Picoflux 3/4

90 zł

100 zł

Wodomierz do zimnej wody Bmeters GSD8-I 1/2" R100

70 zł

85 zł

Wodomierz do zimnej wody Ecomess Picoflux 3/4"

90 zł

100 zł

Plastikowy wodomierz Matron JS-WOD na zimną wodę

35 zł

45 zł

Plastikowy wodomierz Gardena 8188-29

75 zł

85 zł

Źródła: https://www.castorama.pl, www.allegro.pl

Zaprezentowany powyżej cennik zawiera stawki poglądowe wraz z wartością podatku VAT. Cena wodomierza innej firmy lub o innych parametrach technicznych może okazać się mocno zróżnicowana.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii instalacje hydrauliczne