Zestawy hydroforowe - najważniejsze informacje

Zestawy hydroforowe - budowa

Instalacje hydroforowe, których inne nazwy to zestawy hydroforowe, układy hydroforowo pompowe lub potocznie hydrofory, szczególnie w przypadku małych instalacji są to zespoły urządzeń, które umożliwiają funkcjonowanie stałego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Hydrofor powinno się umieszczać w budynku lub w jego piwnicy w celu uniknięcia zamrożenia lub przegrzania wody.

Zestaw hydroforowy składa się z kilku istotnych elementów, które ściśle ze sobą współpracują. Hydrofor jest to zamknięty ciśnieniowy zbiornik, który jest częściowo wypełniony wodą, a częściowo powietrzem. W takim zestawie umieszczany jest również manometr, a czasami także wodowskaz. Istotnym elementem budowy zestawu hydroforowego są wirnikowe pompy hydroforowe, które napędza silnik elektryczny. Zestawy te posiadają także automat sterowany pneumatycznie, tak zwany wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu, który włącza i wyłącza prąd elektryczny, nazywany jest on także presostatem. Istotnymi elementami są również zawory odcinające, zawory zwrotne i zawór bezpieczeństwa, a przede wszystkim instalacja wodociągowa. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hydroforach.

Zestawy hydroforowe - działanie

Działanie hydroforu polega na tym, że po włączeniu pompy hydroforowej pompowana jest woda do zbiornika. Powoduje to zmniejszenie się przestrzeni, która zajmowana jest przez powietrze, co w rezultacie prowadzi do sprężenia powietrza. Gdy osiągnięte zostanie zadane ciśnienie wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu, czyli presostat wyłącza pompę.

Zawór zwrotny to element konstrukcji tego urządzenia, który uniemożliwia wypłyniecie wody ze zbiornika hydroforu z powrotem do studni. Powietrze sprężone dąży do wypchnięcia wody ze zbiornika, co w efekcie powoduje powstanie ciśnienia w sieci wodociągowej. Gdy otwarty zostaje zawór poboru wody, na przykład kran w domu, powietrze o dużym ciśnieniu powoduje wypchnięcie wody ze zbiornika hydroforu, poprzez rury oraz zawór na zewnątrz. Wówczas obniża się poziom wody w zbiorniku, a ciśnienie powietrza spada. Gdy ciśnienie obniży się do minimalnego założonego poziomu, pompa załączana jest przez presostat, a ciśnienie wtedy wzrasta, aż do założonej wartości maksymalnej. Cykl ten powtarza się. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem usług hydraulicznych?

Warto również zwrócić uwagę na to, że wydajność pompy hydroforu powinna być dostosowana do największego godzinowego poboru wody. Z kolej wielkość zbiornika powinna być tak dobrana do ilości zużywanej wody, aby możliwe było zapewnienie stabilnego ciśnienia bez konieczności zbyt częstego załączania pompy. Bardzo ważne jest również to, aby zwrócić uwagę na wysokość podnoszenia wody przez zestaw hydroforowy ze studni. Wysokość podnoszenia to różnica wysokości pomiędzy pompą a najwyżej znajdującym się poborem wody. Aby nasz zestaw hydroforowy w domu jednorodzinnym działał bez zakłóceń, a ciśnienie wody utrzymywało się na stałym poziomie, konieczna jest regulacja hydroforu. Regulacja hydroforu polega przede wszystkim na odpowiednim wyregulowaniu wyłącznika ciśnieniowego.

Hydrofory do domków jednorodzinnych - rodzaje

Tradycyjny zestaw hydroforowy

Budowa i sposób działania tradycyjnego zestawu hydroforowego wygląda dokładnie, tak jak zostały scharakteryzowane hydrofory powyżej. Zaletą takiego rozwiązania duża pojemność zbiorników, które mają od 100 l, przeciętnie w przedziale od 1000 l do 1500 l, a na specjalne zamówienie nawet do 10000 l. A może zainteresuje cię także ten artykuł ze schematem działania centralnego ogrzewania?

Wadami jakie mają te hydrofory do wody w domach jednorodzinnych jest to, że wymagają one pomieszczenia, które ma utwardzoną podstawę dla pompy, a także to, że ze względu na ich konstrukcję oraz rozmiary, nie są przenośne. Jako wadę tego rozwiązania należy wymienić także to, że okresowo powinno się uzupełniać ciśnienie poduszki powietrznej w zbiorniku.

Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny

Membranowy zestaw hydroforowy

Zestaw hydroforowy membranowy inaczej nazywany jest przeponowym. W takim zestawie hydroforowym zbiornik ciśnieniowy posiada zamontowaną przeponę rozdzielacza, czyli membranę. Rozdziela ona przestrzeń tego zbiornika na dwie części. W przeponie tej magazynowana jest woda, natomiast między przeponę, a ściankę zbiornika wtłaczane jest powietrze pod ciśnieniem.

Membranowe zestawy hydroforowe charakteryzują się większą mobilnością oraz kompaktowością, gdyż ich pompy hydroforowe wraz z towarzyszącym osprzętem mogą zostać zainstalowane na zbiorniku. Ograniczone jest ryzyko korozji, ponieważ woda nie ma styczności się ze ściankami zbiornika. Nie ma konieczności dopompowywania powietrza do zbiornika z taką częstotliwością jak w przypadku tradycyjnego zestawu hydroforowego. Jest to mały hydrofor z pojemnością zbiornika, która może wynosić na przykład 20 l, 50 l, lub 100 l. Jest to także chichy hydrofor. Wadą tych urządzeń jest to, że musimy okresowo wymieniać worek gumowy. Dzięki temu, że ten mały hydrofor cechuje się większą mobilnością i kompaktowością, a także, że jest to cichy hydrofor, ma on bardzo dobre opinie wśród użytkowników i są to idealne hydrofory do domków jednorodzinnych.

Zestaw hydroforowy o stałym ciśnieniu

Kolejnym rodzajem hydroforu, który możemy zastosować w domu jednorodzinnym jest zestaw hydroforowy o stałym ciśnieniu. Urządzenie to jest zespołem dwóch zbiorników, zbiornika powietrza i zbiornika wody. Te hydrofory do wody wymagają, aby jednocześnie pracowały sprężarka oraz pompy wody. Zaletami tego urządzenia są stałe ciśnienie, mniejsze zużycie energii oraz niezmienne warunki pracy pomp. Wadą tego urządzenia jest skomplikowana budowa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przyłączu wodociągowym i prądu do działki?

Hydrofory do domków jednorodzinnych - ceny

Ceny hydroforów, zestawów hydroforowych oraz poszczególnych elementów tych zestawów zależą od kilku czynników, takich jak między innymi rodzaj zastosowanych rozwiązań i jakość urządzeń.

  • hydrofor bezzbiornikowy EBS 1000 kosztuje 1160 zł.
  • hydrofor bezzbiornikowy EBS 1250 to ceny 1250 zł.
  • zestaw hydroforowy JET 100A 24L kosztuje 349 zł. Posiada zbiornik 24 l, pompę 1100 jednofazową W, pojemność 60 l/min i ciśnienie 5 bar.
  • zestaw hydroforowy Multi 1300 INOX BRIO SK 13 tu wydatek 440 zł. Charakteryzuje się on jednofazową mocą 1300 W, ciśnieniem 6 bar i wydajnością 90 l/min.

Zestawy hydroforowe, potocznie nazywane hydroforami to zestawy, które umożliwiają doprowadzenie wody ze studni do budynków, mogą też wspomagać dostarczanie wody do budynków z wodociągów. Największe zastosowanie mają jednak jako urządzenia doprowadzające wodę do budynków, które nie posiadają dostępu do sieci wodociągowej. Spotkać możemy różnego rodzaju hydrofory wszystkie one mają zarówno swoje zalety, jak i wady.

ikona podziel się Przekaż dalej