Wykorzystanie rur plastikowych w instalacjach domowych

Rury plastikowe (z tworzyw sztucznych) są często wykorzystywane w wodnych instalacjach domowych. Takie materiały jak polichlorek winylu (PCV) czy polietylen (PE) posiadają bardzo dobre właściwości do przewodzenia wody zarówno ciepłej, jak i zimniej. Różne rodzaje i średnice rur plastikowych pozwalają dobrać odpowiedni model do wybranej instalacji wodociągowej czy kanalizacyjnej. Innym przykładem tworzywa sztucznego wykorzystywanego do produkcji rur instalacyjnych jest polietylen sieciowany (PEX). Znajduje on swoje zastosowanie głównie w instalacji ogrzewania podłogowego. Rury plastikowe mają szerokie zastosowanie również w innych instalacjach domowych.

Rury plastikowe PCV czy PE są produktem sztywnym, co utrudnia montaż. Kiedy rura musi zmienić kierunek przebiegu, trzeba posłużyć się tzw. kolankiem, aby móc połączyć dwie prostopadłe do siebie rury. Na szczęście jednak połączenie takie jest łatwe w wykonaniu i nie wymaga wykorzystania specjalnych przyborów, o czym będzie się można przekonać w następnym akapicie tego tekstu. Natomiast tzw. rury warstwowe PEX-AL-PE są wykonane z elastycznego materiału i dzięki temu są wygodne w instalacji. Średnice rur są różne, dlatego też konieczne będzie dostosowanie łączeń również do ich rozmiarów.

Jak łączyć rury plastikowe do wody?

Instalacja wodna w domu jednorodzinnym to często sieć skomplikowanych zakrętów i dość krótkich tylko linii prostych. Zaopatrzenie w wodę kilku pomieszczeń wymaga dobrego rozplanowania przebiegu rur oraz ich skutecznego połączenia między sobą. W budynku piętrowym dochodzą do tego dodatkowo tzw. piony, które jeszcze bardziej komplikują pracę hydraulikom. Dobre łączenie rur do wody będzie kluczem do sukcesu podczas instalacji całej sieci wodociągowej w domu jednorodzinnym. Biorąc pod uwagę różne rodzaje rur plastikowych, warto znać kilka sposobów łączenia ich. Dodatkowo cenną informacją będzie też sposób na to, jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny czy to, ile trwa remont łazienki.

Jednym z pomysłów na łączenie rur plastikowych pcv jest ich tzw. zgrzewanie doczołowe. W tym celu wykorzystuje się zgrzewarkę lub mufy elektrooporowe. Wybór odpowiedniego przyrządu jest spowodowany wyłącznie dostępnością do łączonych rur. Jeśli można je połączyć przy użyciu zgrzewarki, to nie ma problemu. Jeśli jednak są one trudniej dostępne to wymagane jest użycie muf elektrooporowych. Ten sposób łączenia rur nie jest czasochłonny, przez co jest dość często wykorzystywany.

Kolejnym sposobem połączenia dwóch rur do wody jest wykorzystanie tzw. złączek. Takie rozwiązanie będzie skuteczne w przypadku wszystkich rodzajów rur o różnych średnicach. Aby łączenie było trwałe, trzeba złączkę odpowiednio zacisnąć przy pomocy klucza płaskiego . W przypadku rur wielowarstwowych może być potrzebny specjalny sprzęt do łączenia. Niemniej jednak jest to kolejny sposób łączenia rur, który z powodzeniem sprawdzi się w każdym domu jednorodzinnym. Warto go przemyśleć! Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł z cennikiem rur PCV.

Łączenie rur plastikowych do wody – porady praktyczne

Przy odrobinie umiejętności budowlanych można samodzielnie połączyć rury do wody na niewielkiej powierzchni w przypadku nagłej awarii czy konieczności wymiany jednego odcinka instalacji. W sytuacji, kiedy to konieczne jest wykonanie od nowa całej instalacji wodnej w domu jednorodzinnym dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług ekipy fachowców.

Jak już powyżej zostało zauważone, sposobów łączenia rur plastikowych do wody jest kilka. Metoda zgrzewania rur cieszy się najlepszymi opiniami, ponieważ nie wymaga dużej ilości poświęconego czasu. Zgrzewanie rur jest także tanim rozwiązaniem, dlatego najczęściej można się z nim spotkać w praktyce hydraulicznej. Jednak wybór łączenia rur do wody powinien zostać podjęty indywidualnie po zapoznaniu się z projektem i oczekiwaniami inwestora.

ikona podziel się Przekaż dalej