Kiedy należy przeprowadzić odpowietrzanie w pompie hydroforowej?

Pompa hydroforowa jest niemal bezawaryjnym urządzeniem, które skutecznie i szybko dostarcza wodę ze studni. W instalacji hydroforowej nie powinno znajdować się powietrze. Niestety w praktyce często dochodzi do zapowietrzenia urządzenia.

Kiedy konieczne jest odpowietrzanie pompy ssącej? Zapowietrzony hydrofor daje widoczne objawy. Woda zasysana ze studni ma coraz niższe ciśnienie. Bardzo silne zapowietrzenie pompy może uniemożliwić dystrybucje wody ze studni. Zapowietrzony układ pracuje ze zwiększoną głośnością. Jednocześnie hydrofor może zużywać więcej energii elektrycznej.

Zapowietrzony hydrofor nie powinien pracować, bowiem może to doprowadzić do jego uszkodzenia. Po zauważeniu problemu warto wykonać skuteczne odpowietrzanie. Możemy wynająć wyspecjalizowanego fachowca lub szybko odpowietrzyć hydrofor samodzielnie. Poniżej podpowiemy, jak odpowietrzyć hydrofor. Omówimy praktyczne sposoby na zapowietrzony układ pompy hydroforowej.

Jak odpowietrzyć hydrofor? Sposoby na odpowietrzanie krok po kroku – szybko i skutecznie

Aby szybko i skutecznie wykonać odpowietrzanie pompy hydroforowej, należy poznać podstawowe zasady jej działania. Domowy hydrofor przenosi wodę przez przewód ssąco tłoczny. To właśnie ten element najczęściej ulega zapowietrzeniu. Gdzie znajduje się przewód ssąco tłoczny? To element, który znajduje początek w zbiorniku wodnym. Drugi koniec przewodu znajduje się na podłączeniu pompy ssącej. Zadaniem przewodu jest szybko i skutecznie doprowadzić wodę z ujęcia wody do hydroforu. Będzie to możliwe poprzez włączenie silnika i wytworzenie podciśnienia, które pobiera wodę. Zapowietrzony układ uniemożliwia wytworzenie większego podciśnienia, co szybko prowadzi do zmniejszenia efektywności działania domowych pomp hydroforowych. Dlatego warto wdrożyć szybkie sposoby na odpowietrzanie. Jak odpowietrzyć hydrofor szybko i skutecznie? Poniżej prezentujemy sposoby na odpowietrzanie w trzech uniwersalnych krokach.

Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny

Krok 1. Zalewamy zapowietrzony przewód ssąco tłoczny – przewody ssąco tłoczne posiadają niewielki otwór, który odpowiada za odpowietrzanie układu. Praca nie wymaga stosowania żadnych specjalistycznych narzędzi, a całe odpowietrzanie zajmie nam kilka chwil. W celu odpowietrzenia wystarczy nam lejek i butelka z czystą wodą. Naszym zadaniem jest wlanie wody do otworu w przewodzie ssąco tłocznym. Ilość wody zależy od stopnia, w jakim zapowietrzony jest hydrofor. Nalewamy wodę aż do momentu, w którym zauważymy przelewanie się z otworu. Jest to znak świadczący o tym, że uzupełniliśmy odpowiednią ilość wody.

Krok 2. Włączamy pompę hydroforową – zapowietrzony układ pompy hydroforowej powinien zassać wodę, którą nalaliśmy. W ten sposób przeprowadziliśmy odpowietrzanie pompy ssąco tłocznej. Wielu fachowców poleca, by jednocześnie odkręcić kurki z wypływającą wodą. Dzięki temu sprawimy, że pompa hydroforowa skuteczniej oczyści się z pęcherzyków powietrza. Jeśli ilość powietrza w przewodzie nie była zbyt duża, pompa zacznie pracować z pełną wydajnością. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że silnik zasysa wodę i nadal pracuje ze zmniejszoną sprawnością. Dzieje się tak w przypadku dużego zapowietrzenia. W tym przypadku wyłączamy hydrofor i ponawiamy krok pierwszy. Nalewamy wodę do tego samego otworu co poprzednio, następnie uruchamiamy hydrofor i sprawdzamy skuteczność działania. Przewód ssąco tłoczny powinien już być skutecznie odpowietrzony. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat hydroforów.

Krok 3. Sprawdzamy sprawność działania zaworu zwrotnego – odpowietrzanie przewodu ssąco tłocznego zostało już wykonane. W następnej kolejności warto sprawdzić działanie zaworu zwrotnego, który znajduje się we wszystkich domowych instalacjach hydroforowych. Zawór znajdziemy na końcu przewodu ssąco tłocznego. Zapowietrzony układ hydroforowy często wywołuje awarię zaworu zwrotnego. Efektem takiej sytuacji jest cofanie wody do zbiornika. Jeśli zauważymy, że zawór zwrotny przestał działać prawidłowo, możemy spróbować go odblokować. W tym celu lekko uderzamy w przewód prowadzący od zaworu do studni. W wielu przypadkach pozwala to na skuteczne odblokowanie mechanizmu. Jeśli nie zauważyliśmy poprawy i zawór w dalszym ciągu nie pracuje, warto pomyśleć nad jego wymianą.

Wiesz już, jak wykonać odpowietrzanie domowych pomp hydroforowych. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami. Podpowiemy Ci między innymi, jak rozebrać syfon brodzika i jak podłączyć hydrofor. W pozostałych artykułach dowiesz się, co to jest rekuperacja z odzyskiem ciepła.

ikona podziel się Przekaż dalej