Jak podłączyć hydrofor? Praktyczny poradnik krok po kroku
Podłączenie hydroforu do studni umożliwia zaopatrywanie budynku w zimną wodę. Pompy hydroforowe świetnie sprawdzają się w domach jednorodzinnych, które nie zostały podłączone do sieci wodociągowych. Jak podłączyć hydrofor w domu i prawidłowo przeprowadzić montaż? Omawiamy schemat montażu krok po kroku.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak działa i z jakich elementów składa się zestaw hydroforowy, który możemy zastosować w domu?
Zanim omówimy schemat montażu pompy hydroforowej, wskażemy na najważniejsze elementy i zasadę działania układu. Zadaniem hydroforu jest przetłoczenie wody ze zbiornika wodnego. Proces odbywa się poprzez wytworzenie zwiększonego ciśnienia, które zasysa wodę do góry (ze studni do pompy hydroforowej). W momencie poboru wody w kranie następuje wypychanie wody ze zbiornika. Proces odbywa się przy wykorzystaniu zwiększonego ciśnienia powietrza, które wypycha ciecz z hydroforu. Spadek ilości wody prowadzi do obniżenia ciśnienia powietrza. Po uzyskaniu wartości minimalnej, pompa hydroforowa ponownie nabiera wodę ze studni.
Typowy zestaw instalacyjny do studni składa się z kilku podstawowych elementów. Pierwszym jest sam zbiornik hydroforowy, który magazynuje wodę. Do prawidłowej pracy hydroforu niezbędny jest manometr wskazujący ciśnienie we wnętrzu zbiornika. Element jest zintegrowany ze zbiornikiem. W niektórych modelach znajdziemy także zawór do wtłaczania powietrza do zbiornika.
Drugi element instalacji to zasilana elektrycznie pompa wirnikowa. W niektórych przypadkach wykorzystuje się pompy głębinowe. Jest to niezbędne dla studni o niskim poziomie lustra wody. Przyjmuje się, że przy lustrze położonym poniżej poziomu 9 metrów należy zastąpić pompę wirnikową, ssącą pompą głębinową. Taki montaż zapewni większą sprawność działania instalacji.
W instalacji hydroforowej znajduje się również zawór zwrotny, zawór bezpieczeństwa oraz zawory odcinające. Podstawą jest również presostat lub innymi słowy wyłącznik ciśnieniowy. Jest to urządzenie odpowiedzialne za włączanie i wyłączanie silnika pompy hydroforowej. Presostat uruchamia się przy zmniejszeniu ciśnienia powietrza w zbiorniku i włącza po uzyskaniu pożądanych parametrów.
Znamy już zasadę działania hydroforu i podstawowe elementy układu. W dalszej kolejności możemy omówić, jak podłączyć hydrofor do studni według uniwersalnego schematu.
Jak podłączyć hydrofor do studni. Schemat podłączenia hydroforu krok po kroku
Wybór lokalizacji na montaż hydroforu w domu
Pierwszym krokiem wykonania instalacji do studni jest wybór miejsca na pompę hydroforową. Warto zadbać o to, by urządzenie zostało umieszczone w suchym i łatwo dostępnym pomieszczeniu. Większość inwestorów decyduje się na podłączenie hydroforu w piwnicy. Jeśli w domu nie znajduje się podpiwniczenie, możemy zamontować hydrofor w kotłowni. Zdecydowanie odradzamy montaż hydroforu w nieogrzewanych, narażonych na przymrozki pomieszczeniach. Ujemne temperatury mogłyby uniemożliwić sprawne działanie urządzenia.
Podłączenie rury ssawnej do studni i hydroforu
Załóżmy, że chcemy zamontować w domu typową pompę ssącą. Podłączenie instalacji do studni dzielimy na kilka uniwersalnych etapów. W pierwszym etapie zajmujemy się montażem rury ssawnej. Typowa rura ssawna posiada filtr w postaci sita (zwanego także koszem) i zawór zwrotny. Zadaniem sita jest zatrzymanie drobnych zanieczyszczeń mechanicznych. Z kolei zawór zwrotny zatrzymuje wodę, która po wyłączeniu silnika nie może wpłynąć z powrotem do studni.
Schemat montażu obejmuje uszczelnienie połączeń pomiędzy rurą, sitem i zaworem. Pamiętajmy też, że rury prowadzące do studni powinny być wkopane poniżej linii przemarzania gruntu. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko zamarznięcia wody pobieranej do hydroforu.
Rura doprowadzająca wodę do budynku powinna być wyposażona w dodatkowy trójnik. Dzięki temu ułatwimy sobie serwisowanie instalacji. Na trzecim ramieniu trójnika powinien znajdować się zawór umożliwiający odpowietrzenie rur. To właśnie do niego wlewamy wodę w przypadku zapowietrzenia się pompy hydroforowej. Co ważne, zawór będzie również wykorzystany przed pierwszym uruchomieniem hydroforu, dzięki temu sprawimy, że silnik nie będzie pracował na sucho. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat hydroforów.
Montaż zaworu kulowego i zaworu zwrotnego na zbiorniku hydroforu
Schemat podłączenia hydroforu do studni musi obejmować prawidłowy montaż zaworu zwrotnego. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jego zadaniem jest uniemożliwienie powrotu wody do studni. Podłączenie zaworu nie jest skomplikowane. Wystarczy przyłączyć go zbiornika hydroforowego i dokładnie uszczelnić miejsce połączenia. Zawór posiada oznaczenie kierunku przepływu. Należy dopasować kierunek strzałek do kierunku przepływu. Co ważne, przed montażem zaworu zwrotnego sprawdzamy jego czystość. Drobne zanieczyszczenia, które dostały się do wnętrza, mogłyby spowodować problemy w działaniu pompy.
W kolejnym kroku przechodzimy do instalacji zaworu kulowego. Podłączenie według schematu zapewnia zabezpieczenie silnika przed pracą na sucho. Uruchomienie silnika bez wody (np. wywołane obniżeniem lustra wody w studni) mogłoby doprowadzić do szybkiego i trwałego uszkodzenia instalacji. Dlatego wykorzystuje się zawór kulowy, za pomocą którego można w prosty sposób odciąć dopływ wody w przypadku wystąpienia awarii. Zawór kulowy montuje się przed wężem służącym do podłączenia instalacji wodnej. Miejsce połączenia uszczelniamy tak samo, jak w przypadku zaworu zwrotnego.
Jak podłączyć hydrofor do rury wodociągowej w domu?
Do hydroforu podłączyliśmy już zawór kulowy. W następnym kroku przeprowadzamy montaż rur wodociągowych, które doprowadzą wodę z hydroforu do punktów poboru. Pamiętajmy, że rura wodociągowa powinna znajdować się powyżej wysokości zaworu kulowego. Taka lokalizacja będzie sporym ułatwieniem w przypadku konieczności odcięcia dopływu wody.
Montaż hydroforu według uniwersalnego schematu jest już niemal zakończony. Ostatnim etapem jest podłączenie rury ssawnej do hydroforu. Połączenie na ogół wykonuje się przy wykorzystaniu dodatkowej, giętkiej rury stanowiącej formę łącznika. Miejsca połączeń uszczelniamy i mocno dokręcamy gwint. Prace wykonujemy bardzo dokładnie, bowiem nieszczelności na gwintach mogą prowadzić do zapowietrzenia układu. To w konsekwencji zmniejszy skuteczność działania hydroforu, znacznie zwiększy poziom hałasu podczas pracy i będzie wiązało się z koniecznością odpowietrzenia.
Nasza instalacja hydroforu jest już niemal kompletna. Możemy już zalać pompę odpowiednią ilością wody. W momencie, gdy upewnimy się, że hydrofor został już w pełni zalany, możemy włączyć silnik i sprawdzić skuteczność działania instalacji.
Wiesz już, jak podłączyć hydrofor do studni. W pozostałych artykułach dowiesz się, jak odpowietrzyć hydrofor, a także sprawdzisz, jak przedłużyć wężyk do baterii.