Studnia głębinowa - schemat

Już wiemy, że obecność studni głębinowej daje naprawdę bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim możemy korzystać z wody do podlewania ogrodu, mycia samochodu, a nawet do bezpośredniego spożycia, jeżeli będziemy korzystać z urządzenia przeznaczonego do jej uzdatniania. Najprostszy schemat studni głębinowej opiera się na tym, aby w drugiej warstwie wodonośnej zamontowana została pompa. Natomiast na powierzchni musi się znajdować hydrofor.

Tutaj może pojawić się pytanie odnośnie tego, do czego dokładnie służy hydrofor. Jest to nic innego, jak zbiornik ciśnieniowy, który najczęściej wraz z pompą wywołuje odpowiednie ciśnienie, aby doszło do pobrania wody z dużej głębokości lub też inaczej - na bardzo dużą wysokość. Bardzo często jako hydrofor określa się cały zestaw z pompą, chociaż należy mieć na uwadze, że mamy do czynienia z całkowicie niezależnym zbiornikiem. Sam hydrofor doskonale poradzi sobie przy studniach głębinowych o głębokości mniejszej niż 8 metrów. Wtedy ciśnienie w rurach nie musi być aż takie wysokie.

Wyłącznik ciśnieniowy i jego regulacja

Zanim dowiemy się, jak podłączyć wyłącznik ciśnieniowy do pompy głębinowej, pierwszym krokiem będzie zobaczenie, jakie jest jego dokładne zastosowanie, a także, w jaki sposób odbywa się regulacja wyłącznika. Wyłącznik ciśnieniowy określany jest również jako presostat, który odpowiedzialny jest za to, aby ciśnienie w rurach było odpowiednio regulowane, dzięki czemu możliwe jest uruchamianie lub wyłączanie pompy głębinowej.

Regulacja pracy wyłącznika ciśnieniowego najczęściej odbywa się przy pomocy dwóch śrub wyposażonych w specjalne sprężyny. Instrukcja podpowiada, że jeżeli przekręcimy dużą śrubę w prawą stronę, to ciśnienie wody wzrośnie. Natomiast regulacja śruby w odwrotną stronę spowoduje, że ciśnienie zmaleje. Natomiast instrukcja pokazuje, że mniejsza śruba jest odpowiedzialna już za wyłączanie pompy, a także jej regulowanie. Oznacza to, że przekręcając taką śrubę w prawą stronę, nie tylko wyłączymy pompę, ale jednocześnie ciśnienie wody będzie zbyt duże.

Jak podłączyć wyłącznik ciśnieniowy do pompy głębinowej?

Mając na uwadze, jak wygląda instrukcja oraz schemat działania hydroforu wraz z pompą, kolejnym krokiem będzie podłączenie wyłącznika ciśnieniowego. Ten proces musi zostać wykonany prawidłowo, ponieważ musi nastąpić odpowiednia regulacja przy użyciu wcześniej wspomnianych śrub sprężynowych. W pierwszej kolejności musimy zająć się zamontowaniem złącza do zbiornika hydroforowego. Dopiero później instrukcja pokazuje nam, że jest możliwy dalszy montaż wyłącznika.

Zazwyczaj do tego celu wykorzystuje się gwint zewnętrzny, który charakteryzuje się średnicą o wymiarach ¼ cala. Schemat działania wyłącznika nie jest wcale trudny. Jednak musimy pamiętać o tym, aby koniecznie wszelkie połączenia odpowiednio uszczelnić. Poleca się wykorzystanie specjalnej pasty, dzięki czemu podczas regulacji wyłącznika, nie dojdzie do żadnych nieszczelności.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele syfonów

Szukasz dobrej jakości, ale nie kosztującego fortuny syfonu do zlewu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane syfony przez internautów.

Przytwierdzenie wyłącznika ciśnieniowego do zbiornika hydroforowego, jest tylko jednym z kroków, jaki należy wykonać w celu jego prawidłowego montażu. Ponieważ kolejnym etapem będzie podłączenie go do zasilania energii elektrycznej. Jeżeli tylko w tej kwestii mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy dane czynności wykonamy z zachowaniem odpowiedniego bezpieczeństwa, lepiej jest zlecić takie prace elektrykowi.

Samodzielne podłączenie przewodów elektrycznych, należy najpierw przewód zasilający podłączyć do wyłącznika. Tutaj konieczne jest kierowanie się specjalnym schematem, który pozwoli nam na prawidłowe podłączenie wszystkich żył przewodu. Oczywiście musi on być dodatkowo odpowiednio zaizolowany. W tym celu dobrze jest go poprowadzić przez specjalną uszczelkę. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru pompy do studni głębinowej.

Wybór wysokiej jakości wyłącznika ciśnieniowego

Mając już świadomość, jak podłączyć wyłącznik ciśnieniowy do pompy głębinowej, powinniśmy skupić się jeszcze na znalezieniu wysokiej jakości modelu. Dobrze jest opierać się na znanych markach, które specjalizują się w produkcji zbiorników hydroforowych oraz pomp do studni głębinowych. Wtedy będziemy mieli pewność, że wszystkie elementy instalacji poboru wody działają prawidłowo.

Montaż wyłącznika ciśnieniowego nie jest jedynym zadaniem, z którym przyjdzie nam się zmierzyć posiadając własną studnię. W końcu mieszkanie w domu z ogrodem często będzie wymagać od nas różnych umiejętności związanych z naprawą niektórych rzeczy. W takim razie, warto dowiedzieć się również, jaka pompa do studni kręgowej będzie najlepsza, a także jak podłączyć włącznik światła do puszki. Wtedy będziemy mieli satysfakcję, że wiele napraw lub prac montażowych wykonamy w swoim domu całkowicie samodzielnie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii instalacje hydrauliczne