Jak przygotować się na brak wody? Kilka praktycznych wskazówek
Brak wody może stać się dotkliwym problemem w czasie zdarzeń losowych, jak kataklizmy, klęski żywiołowe, konflikty zbrojne czy wojny. W takich przypadkach zdarzają się czasowe wyłączenia wody lub wodociągi nie działają w ogóle przez długi czas. Doradzamy, jak poradzić sobie bez wody w kranie. Istnieje wiele praktycznych wskazówek jak przygotować się na wyłączenia wody i jak przetrwać, jeśli nie mamy wody do picia, gotowania i mycia.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Plan na wypadek wyłączenia wody
Co robić, jeśli wodociągi przestaną działać
Woda jest substancją podstawową dla przeżycia człowieka. Bez wody praktycznie nie da się żyć. Woda potrzebna jest nie tylko do picia, lecz także do gotowania potraw, do mycia, sprzątania, prania. Od czasu do czasu zdarza się awaria, kiedy to następuje chwilowe odłączenie wody. Zwykle mieszkańcy są informowani o tym i mogą wcześniej zorganizować zapas wody na kilka godzin. Jeśli awaria trwa dłużej, w miastach woda dostarczana jest w beczkowozach. Co jednak robić w przypadku zdarzenia losowego, które spowoduje odłączenie wody?
Zdarzenia losowe, jak klęski żywiołowe lub wojny pojawiają się nagle. Ale można się do nich przygotować. Jednym z ważnych aspektów jest długotrwały brak wody. W czasie zdarzeń losowych może e wystąpić czasowe odłączenie wody lub wodociągi nie będą działać w ogóle przez dłuższy czas. Co zrobić, aby zabezpieczyć się na długotrwałe wyłączenia wody?
Jak przetrwać dłuższy czas bez wody:
- zapas wody w domu,
- awaryjny zapas wody,
- tabletki i filtry do uzdatniania wody,
- informacja, gdzie zdobyć wodę,
- własne źródło wody niezależne od wodociągów.
Czy należy bać się braku wody? Niestety tak. Jeszcze w XX wieku nierzadko w pobliżu były studnie. Obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do łatwo dostępnej i zawsze obecnej wody w kranie. Nie mamy alternatywnego źródła wody i nie wiemy, skąd wodę uzyskać. Warto wiedzieć, że woda ze zbiorników wodnych, jak deszczówka, woda z jezior i rzek, generalnie nie nadaje się do picia.
W przypadku kataklizmów i związanego z tym braku wody, problemem będzie nie tylko brak wody do picia i do mycia, lecz także zapchana kanalizacja miejska. Utrudnienia w działaniu kanalizacji mogą doprowadzić do wybuchu epidemii.
Jak się przygotować na brak wody - praktyczne wskazówki
Jak przetrwać bez wody - zapas wody w domu
Ponieważ awaria wodociągów lub odłączenie źródła wody może zdarzyć się w każdej chwili. Należy zawsze posiadać zapas wody pitnej. Jedna zgrzewka wody pitnej na osobę w rodzinie zabezpieczy domowników na 2 - 3 dni. Dobrze jest posiadać zawsze tego rodzaju zapas wody pitnej. Warto wiedzieć, że woda może być przechowywana do 6 - 12 miesięcy. Dlatego też pojemniki z wodą należy dokładnie opisać, zaś wodę zużyć w momencie zbliżania się terminu ważności i zastąpić nowym zapasem.
Przechowywanie wody w domu jest zawsze problemem, gdyż jest ona ciężka i zajmuje dużo miejsca. Wodę należy przechowywać w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest butelkowana woda mineralna lub źródlana, gdyż ma ona oznaczony termin ważności. Nie zaleca się przechowywania wody w pojemnikach szklanych. Są one najbardziej zdrowe, jednak łatwo mogą ulec zniszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem są pojemniki plastikowe. Warto jednak pamiętać, że ogólnodostępne butelki PET powodują uwalnianie się związków chemicznych do wody w czasie długiego przechowywania. Dlatego też w sprzedaży dostępne są pojemniki z tworzyw sztucznych przeznaczone do długiego przechowywania, także w niskiej temperaturze, dlatego też można je przechowywać w nieogrzewanym pomieszczeniu lub na zewnątrz zimą.
Należy również mieć w domu odpowiednie pojemniki, do których można zebrać wodę w przypadku zawiadomienia o awarii. W przypadku, gdy spodziewamy się, że odłączenie potrwa dłużej, musimy napełnić wodą wszystkie pojemniki, jakie mamy w domu. Mogą to być pojemniki do prania, plastikowe pojemniki na dziecięce zabawki, butelki PET itp. Sprawdź także ten artykuł: Jak oszczędzać wodę? 10 prostych sposobów, które obniżą rachunki za wodę.
Skąd wziąć wodę?
Przygotowując się na zdarzenia losowe warto dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższe źródło wody i skąd możemy wodę przynieść. W wielu miastach dostępne są studnie wody oligoceńskiej. Woda ta wypływa na zasadzie ciśnienia, dlatego też nie wymaga pomp na prąd. Jeśli woda pompowana jest przy pomocy pomp elektrycznych, mogą one nie działać w przypadku katastrofy. Dlatego też warto dowiedzieć się, gdzie w pobliżu znajdują się źródła wody, jak strumienie, fontanny, studnie głębinowe, czy inne zbiorniki wodne.
Warto wiedzieć, że woda z rzek, jezior, fontann czy strumieni w parkach nie nadaje się do picia. Woda ta może wyglądać na czystą, lecz znajdują się w niej zanieczyszczenia niewidoczne gołym okiem. Pamiętajmy również, że woda w parkach, w fontannach może być spuszczana na zimę.
Skąd wziąć wodę w mieszkaniu w sytuacji awaryjnej
Co robić jeśli wykorzystaliśmy posiadany zapas wody pitnej, a awaria wodociągów trwa nadal. W mieszkaniu mamy kilka miejsc, z których możemy pobrać wodę:
- spłuczka w toalecie zawiera wodę zdatną do picia,
- woda z termy lub zasobnika ciepłej wody użytkowej - woda nadaje się do picia, lepiej jednak ją zagotować, aby uniknąć legionellozy,
- woda z instalacji grzewczej - nie nadaje się do picia, ale można ją wykorzystać do spłukania toalety.
Dobrym rozwiązaniem jest własne źródło wody, np. własna studnia czy też sposób na zbieranie wody deszczowej. W sytuacji kryzysowej można zbierać wodę deszczową na balkonie w pojemniki lub w rozłożoną folię. Jednak nie jest to rozwiązanie zbyt efektywne. Dlatego też warto zainstalować zbiorniki na deszczówkę spływającą z dachu do specjalnych beczek. W normalnych warunkach wodę tę można wykorzystać do podlewania ogródka i zaoszczędzić na kosztach wody. Normalnie woda deszczowa nadaje się do picia. Może jednak być zanieczyszczona pyłami, kwaśnym deszczem lub innymi zanieczyszczeniami z dachu, z którego spływa.
Budowa własnej studni stanowi spory koszt, niedostępny dla wielu osób. Studnia nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem, gdyż zalanie studni przez powódź lub brak prądu do pompowania wody, może spowodować zanieczyszczenie wody, która nie będzie nadawała się do picia.
Filtry i tabletki do wody
Należy pamiętać, że woda z fontanny, jeziora, deszczówka, nie nadają się bezpośrednio do picia. Może się również zdarzyć, że w wyniku klęsk żywiołowych woda w kranie nie będzie zdatna do picia. Dlatego też należy zaopatrzyć się w odpowiednie filtry do wody lub tabletki do odkażania wody.
Najbardziej nadaje się do picia woda ze strumieni wypływających z ziemi. Nie należy jednak pić wody ze zbiorników melioracyjnych, gdyż mogą być one zanieczyszczone nawozami sztucznymi. Do uzyskania niewielkiej ilości wody w sytuacji krytycznej służy prosta destylarka ziemna. Wodę pozyskiwaną z naturalnych zbiorników należy gotować co najmniej 10 - 15 minut.