Zawór napowietrzający jako wentylacja kanalizacji

Działanie zaworu napowietrzającego w instalacji kanalizacyjnej do ścieków

Kanalizacja w domu powinna być niezauważalna. Wolne spływanie ścieków, wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów albo dziwne odgłosy w rurach świadczą o tym, że w instalacji kanalizacyjnej nie wszystko działa prawidłowo, a może to być właśnie wadliwy zawór napowietrzający. Napowietrzanie ma na celu zachowanie właściwego poziomu nadciśnienia i podciśnienia w rurach kanalizacyjnych.

Zawór napowietrzający zapewnia dopływ do instalacji kanalizacyjnej oraz blokuje jego wypływ na zewnątrz. Ogranicza wahania ciśnienia i nie pozwala na wydostawanie się przykrych zapachów. Tak jak zawór zwrotny, przy normalnym ciśnieniu pozostaje zamknięty, a jego ruchomy element znajduje się w gnieździe w stanie spoczynku. Jeśli przepływająca woda powoduje powstawanie podciśnienia, membrana unosi się do góry i zawór zasysa powietrze z otoczenia do pionu kanalizacyjnego.

Wyrównanie ciśnienia powoduje opadnięcie elementu ruchomego na gniazdo i powtórne zamknięcie zaworu. Pozostaje w takiej pozycji aż do kolejnego powstania różnicy ciśnień między otoczeniem i instalacją. Dzięki prostocie budowy, zawór napowietrzający wymaga jedynie oczyszczenia od czasu do czasu otworów wlotowych; poza tym żaden serwis nie jest konieczny.

Zastosowanie zaworów napowietrzających

Zawory napowietrzające zapewniają dopływ powietrza do instalacji, ale nie przepuszczają na zewnątrz gazów kanalizacyjnych. Do tego celu konieczna jest wywiewka na dachu budynku i taką rurę wywiewną powinien posiadać każdy pion do ścieków. Są one normą i nie da się w każdym przypadku zamontować zawory napowietrzającego zamiast wywiewki. Zawór napowietrzający na pewno sprawdza się w pewnych wypadkach:

 • jako wentylacja miejscowa urządzeń kanalizacyjnych znacznie oddalonych od pionu;
 • jako zakończenie niektórych pionów wentylacyjnych w domu;
 • kiedy ze względów technicznych inne rozwiązanie jest niemożliwe;
 • kiedy przy długich podejściach w instalacji konieczna jest wentylacja miejscowa poprzez zawory;
 • jeśli gotowa instalacja nie posiada wywiewki, a pion nie wymaga koniecznie rury wywiewnej;
 • w przypadku kanalizacji domowej podłączonej do przydomowego zbiornika bezodpływowego (szamba) piony mogą być zakończone zaworami napowietrzającym, a montaż odpowietrzania konieczny jest dla szamba.

W instalacji kanalizacyjnej tworzą się w wyniku rozkładu nieczystości nieprzyjemne w zapachu gazy, a opadająca w pionach woda powoduje w rurach podciśnienie. Do prawidłowej pracy kanalizacji potrzebne jest więc wietrzenie i napowietrzanie. Podciśnienie w instalacji powstaje na skutek braku pionów kanalizacyjnych albo zbyt długich odległości przyborów sanitarnych od pionów. Wynikiem podciśnienia jest wysysanie wody z syfonów i przedostawanie się gazów kanalizacyjnych do wnętrza. Nadciśnienie natomiast, powodujące bulgotanie w syfonach, jest przeważnie skutkiem zablokowanej instalacji albo dużej ilości gazów przy braku odpowiedniej wentylacji. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zaworach hydraulicznych.

Dobór i montaż zaworów napowietrzających

Jak dobierać zawory napowietrzające?

Istotną rolę odgrywa odpowiedni dobór wielkości zaworu napowietrzającego do wielkości przepływów kanalizacyjnych. Stosowane są m.in. średnice 32, 50, 75 i 110 mm, a pozytywne opinie mają wyroby między innymi takich producentów, jak McAlpine, Geberit, Durgo, czy Alcaplast. Średnica zaworu ma związek z miejscem przeznaczenia, które ma obsługiwać, przykładowo:

 • największą średnicę 110 mm stosuje się przy podejściu do miski klozetowej,
 • średnica 75 mm jest przewidziana do napowietrzania w pionach kuchennych,
 • średnica 40 mm do 50 mm jest stosowana do wanien i zlewozmywaków,
 • średnica 32 mm do 40 mm jest wystarczająca pod umywalkę.

Napowietrzacze dzielą się, zgodnie z obowiązującą normą, według zakresu temperatury roboczej oraz miejsca ich lokalizacji.

 • Klasa A – zawory napowietrzające, które można montować poniżej poziomu zalewania.
 • Klasa B – zawory napowietrzające niedopuszczone do montowania poniżej poziomu zalewania.
 • Typ I – dla zakresu temperatury od -20°C do +60°C.
 • Typ II – dla zakresu temperatury od 0°C do +60°C.
 • Typ III – dla zakresu temperatury od 0°C do +20°C. 
Gdzie znajdziesz dobrego hydraulika?

Jeżeli szukasz sprawdzonego hydraulika, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy i wybierz opcję Instalacje wodne i grzewcze.

W odpowiedzi na wypełniony formularz otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych fachowców i sam wybierzesz najkorzystniejszą. Usługa jest bezpłatna

Sprawdź!

Dobre opinie i przykładowe ceny zaworów napowietrzających:

 • McAlpine zawór napowietrzający – cena 48 zł,
 • Geberit napowietrznik – cena 160 zł,
 • Pipelife napowietrznik – cena 14 zł,
 • Alcaplast zawór napowietrzający – cena 22 zł.

Montaż napowietrzników oraz syfon umywalkowy i syfon z zaworem napowietrzającym

Zawory napowietrzające muszą mieć do prawidłowego działania zapewniony dopływ świeżego powietrza, nie mogą być szczelnie zamknięte w ograniczonej przestrzeni. Ze względu na charakter pracy powinny być montowane w pozycji pionowej z odchyleniem co najwyżej 5%. Nieprzestrzeganie tej zasady powoduje zakłócenia pracy zaworów.

Średnica zaworu nie powinna być redukowana w stosunku do średnicy rury, do której jest podłączany napowietrzacz. Należy dobrać zawór o średnicy zbliżonej do średnicy przewodu. Podczas montażu należy wybrać miejsce nienarażone na zamarzanie oraz bezpośredni kontakt ze ściekami. Minimalne długości odcinków pionowych wynoszą: 10 cm przy umywalce i 15 cm przy misce klozetowej.

Czasem podejście kanalizacyjne musi być wykonane dla pojedynczego przyboru sanitarnego oddalonego od pionu kanalizacji z wentylacją. Można to rozwiązać stosując pojedynczy zawór napowietrzający albo, co jest bardziej estetyczne, instalując specjalny syfon z zaworem napowietrzającym. Do umywalki stosuje się syfon umywalkowy z napowietrzaczem.

Korzyści wynikające ze stosowania napowietrzników

Zawory napowietrzające umożliwiają napowietrzanie instalacji kanalizacyjnej bez wyprowadzania na dach domu kominów wentylacyjnych. Są przydatne w przypadku dużej liczby urządzeń podłączonych do systemu kanalizacyjnego. Zapobiegają przedostawaniu się gazów kanalizacyjnych poza rurociąg.

Zawory napowietrzające mogą pracować w szerokim zakresie temperatur od -20°C do +60°C. Warunkiem jest tylko swobodny dopływ powietrza oraz możliwość ich czyszczenia. Montaż zaworów napowietrzających zamiast wywiewek umożliwia wykorzystanie płaskich dachów do budowy zielonych tarasów wypoczynkowych. Wyloty wywiewek emitujące nieprzyjemne zapachy skutecznie uniemożliwiłyby taki wypoczynek.

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii instalacje hydrauliczne