Jak zlokalizować wyciek wody? 5 najlepszych sposobów
Wyciek wody w domu oznacza nie tylko rosnące rachunki za wodę, lecz także zawilgocenie domu, niebezpieczeństwo powstania grzyba oraz wytworzenie się niezdrowych warunków zamieszkania, zaś w najgorszym przypadku zalanie sąsiada. Przyczyną wycieku jest zazwyczaj pęknięta rura lub nieszczelność instalacji w ścianie. Wyciek należy jak najszybciej naprawić, jednak problemem jest trudna lokalizacja nieszczelności. Wyjaśniam, jak zlokalizować wyciek wody w domu. Doradzamy, jak znaleźć przyczynę mokrej ściany bez kucia.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wykrywanie wycieków wody w instalacji
Dlaczego należy jak najszybciej znaleźć i usunąć wyciek wody w domu
Wyciek wody oznacza przede wszystkim koszty. Może się okazać, że płacimy ogromne rachunki za wodę, a przyczyną tego jest nieszczelna instalacja. Jeszcze w PRL za wodę płacilo się bardzo niskie stawki, dlatego nikt nie zwracał uwagi na cieknący kran. W obecnych czasach koszty są ogromne. Dlatego należy w pierwszej kolejności sprawdzić wycieki.
Dość częstą przyczyną ogromnych rachunków za wodę jest cieknąca spłuczka w toalecie. Obecnie lejąca się spłuczka pamiętająca czasy PRL oznacza ogromne koszty. Inną przyczyną może być cieknący kran do podlewania ogrodu.
Wyciek wody stanowi nie tylko problem rachunków za wodę, lecz także wilgoci w domu. Wilgoć w ścianie jest przyczyną zawilgocenia domu lub powstawania grzyba. Pęknięta rura w ścianie może skutkować zalaniem mieszkania własnego lub sąsiada. Jeśli osuszanie ściany nie pomaga, problemem mogą być nieszczelności w instalacji. Problemem może być pęknięta rura, a częściej nieszczelność w instalacji.
Kiedy może dojść do nieszczelności rur w ścianie - przyczyny, lokalizacja, wykrywanie
Kupując nowe mieszkanie nie mamy możliwości, aby łatwo znaleźć wyciek wody. Szukamy mokrych ścian czy podłogi, jednak w większości przypadków nie ma możliwości sprawdzenia szczelności instalacji wodnej.
Bardzo często do powstania nieszczelności przyczynia się sam użytkownik mieszkania w skutek zmian i przeróbek. Remont, czy np. wymiana grzejników, prowadzi do wstrząsów i wibracji w instalacji. Nieszczelność może powstać wskutek poruszania rurą w czasie odkręcania lub dokręcania gwintu.
Bardzo ważne jest, aby wykryć wyciek wody bez kucia. Kucie w ścianie oznacza koszty, ruinę, nieporządek i każdy chce tego uniknąć. Ponadto mokra plama nie oznacza, że wyciek znajduje się właśnie w tym miejscu, gdyż woda spływa pod wpływem grawitacji i może zatrzymać się daleko od miejsca wycieku.
Lokalizacja nieszczelności instalacji - metody nieinwazyjne bez kucia:
- elektroniczny wilgotnościomierz,
- badanie szczelności instalacji przy pomocy manometru,
- badanie kamerą inspekcyjną,
- lokalizacja przy pomocy barwników,
- badanie przy pomocy dymu,
- termowizja,
- metoda termoakustyczna,
- gaz znacznikowy,
- metoda korelacji szumu.
Jak zlokalizować wyciek wody w domu - praktyczne porady
Wykrywanie wycieku wody w ścianie
Wyciek wody nie jest łatwo ustalić, gdyż wilgotna plama w ścianie nie zawsze lokalizuje się w miejscu wycieku. Pierwszym co należy zrobić jest sprawdzenie wskazań wodomierza. W tym celu należy zakręcić wszystko co pobiera wodę w mieszkaniu i zakręcić wodomierz. Należy to zrobić na kilka godzin, a najlepiej na co najmniej 12 godzin. Nie można w tym czasie korzystać ze spłuczki w toalecie. Po tym czasie odkręcamy wodomierz. Jeśli wykaże on pobór wody, oznacza to, że u nas jest wyciek. W domu jednorodzinnym wyciek może pochodzić z instalacji grzewczej. W celu jego lokalizacji sprawdzamy instalację przy pomocy manometru.
Pęknięta rura w posadzce lub w ścianie nie zawsze powoduje wyciek w miejscu pęknięcia. Dlatego też lokalizacja jest trudna. Stosujemy w tym celu nasłuchiwanie geofonem lub kamerę termowizyjną. Sprawdź także ten artykuł z poradami: Gdzie najczęściej dochodzi do wycieków wody?
Metoda elektroakustyczna
Metoda elektroakustyczna polega na wykorzystaniu specjalnych czułych mikrofonów i komputerów przetwarzających wychwytywany dźwięk. Nasłuch prowadzi się wzdłuż rur, zaś komputer wylicza sygnał dźwiękowy, aby wykryć dźwięki charakterystyczne dla wyciekającej wody.
Metoda ta jest skuteczna i szybka w przypadku rur, gdzie występuje duże ciśnienie wody. W przypadku wycieków głębokich i bardzo małych metoda ta nie daje zadowalających wyników.
Jak zlokalizować wyciek wody przy pomocy termowizji
Metody termowizyjne stosuje się najczęściej w celu lokalizacji przecieków w instalacji grzewczej lub sanitarnej ciepłej wody. Kamera termowizyjna pokaże miejsce przecieku jako gorącą plamę na monitorze.
Metoda ta jest tania i szybka i nie wymaga kucia. Jeśli jednak rury są dobrze zaizolowane lub wyciek dotyczy wody zimnej, metoda ta może okazać się zawodna.
Wykrywanie przy pomocy gazu znacznikowego
Stosowanie gazu znacznikowego jest metodą bardzo skuteczną i nieinwazyjną. Polega ona na wpuszczeniu do instalacji nietoksycznego i bezbarwnego gazu. Gaz ma taki skład chemiczny, że będzie przedostawał się przez najmniejsze szczeliny.
Odpowiedni detektor wskaże miejsce, gdzie gaz się ulatnia, jako miejsce nieszczelności instalacji i przecieku wody. Wadą tej metody jest jej wysoki koszt.
Metoda korelacji szumu
Metoda ta polega na instalacji mikrofonów na dwóch końcowych odcinkach podejrzanej rury. Mikrofony wychwytują szumy, dzięki czemu możliwa jest analiza i wykrycie, w którym miejscu jest przeciek.
Jest to metoda bardzo skuteczna. Jej wadą jest wysoki koszt. Ponadto nie jest to metoda nieinwazyjna, gdyż trzeba wykuć ścianę w 2 miejscach, aby podłączyć mikrofony. Ponadto metoda ta wymaga wiedzy z jakich materiałów zrobione są rury.