Odpływ liniowy jaki spadek

Już wiemy, że bardzo ważnym elementem jest odpowiedni spad, który będzie towarzyszył odpływowi liniowemu. Jeżeli spadek będzie zbyt mały, to taki montaż odpływu liniowego doprowadzi do tego, że woda nie będzie spływać w odpowiednim kierunku, co może ostatecznie doprowadzić nawet do zalania całej łazienki.

Jeżeli chcemy zrobić prawidłowy spad w kierunku odpływu liniowego, to jednym z podstawowych pytań jest właśnie to, jaki duży ten spadek powinien być. Przyjmuje się, że spad powinien wynosić przynajmniej 2,5%. Wtedy unikniemy problemu związanego ze stojącą wodą pod prysznicem. Ponadto powinniśmy pamiętać o tym, iż ważnym elementem jest także montaż maskownicy poniżej poziomu płytek. Poziom maskownicy powinien znajdować się poniżej płytek o ok. 2 mm.

Z czego zrobić spadek pod odpływ liniowy

Jeżeli interesuje Cię wykonanie spadku pod odpływ liniowy, to konieczne jest to, aby sprawdzić, jaki materiał sprawdzi się przy tego typu pracach. Na pewno spadku nie wykonasz przy pomocy wylewki samopoziomującej. Jest ona na tyle rzadka, a także jej głównym zadaniem jest wykonanie posadzki o jak najbardziej równym poziomie. Dlatego należy sięgnąć po inne produkty, które będziesz mógł formować, tworząc odpowiedni spadek.

W takiej sytuacji sprawdzi się najlepiej błyskawiczna masa szpachlowa lub też szybkowiążący jastrych cementowy. Ich zaletą jest nie tylko to, że bardzo łatwo uformujesz spadki ze względu na dużą plastyczność mas, ale także wyróżniają się one szybkim wiązaniem. W przypadku błyskawicznej masy szpachlowej kolejne prace możesz wykonywać już po kilku godzinach.

Jak zrobić spad pod odpływ liniowy

Wiedząc już, że jeżeli chcemy wykonać odpowiedni spadek, powinniśmy pamiętać o wykorzystaniu odpowiednich narzędzi do tego celu. Tradycyjnym rozwiązaniem jest poziomica. Jednak jeżeli zależy Ci na dokładnym oznaczeniu spadku, to sprawdzą się świetnie lasery podłogowe. Dzięki nim możesz dokonać dokładnych pomiarów, które pokażą Ci, czy rzeczywiście udało Ci się zrobić właściwy spadek.

Wśród takich urządzeń wymienia się między innymi laser krzyżowy lub też płaszczyznowy. Innym sposobem na wyznaczenie spadku, jest zastosowanie laserowego niwelatora. W ten sposób możesz punktowo wyznaczyć parametry dla konkretnej płaszczyzny. Po nałożeniu masy lub wylewki betonowej, którą wcześniej należy uzupełniać we wszystkie szczeliny oraz otwory, jakie znajdują się wokół wylewki, następnie wykonujemy posadzkę. Od razu staramy się wykonywać spadek, pamiętając o tym, aby natychmiast wygładzać posadzkę przy pomocy pacy murarskiej i sprawdzając cały czas poziomicą, czy jest zachowana odpowiednia wartość dla spadku.

Wykonanie odpływu liniowego

Należy pamiętać o tym, że wykonując odpływ liniowy, jaki spadek powinien być zachowany, ma bardzo duże znaczenie, aby nie dochodziło do wylewania się wody poza kabinę prysznicową. Ponadto montaż samego odpływu powinien być wykonany jeszcze przed wykonaniem posadzki. Oczywiście odpływ liniowy powinien znajdować się na idealnie równym poziomie. Właśnie z tego powodu odpływy liniowe najczęściej wyposażone są w specjalne nóżki, które można regulować, aby dostosować ich wysokość do potrzeb złapania właściwego poziomu.

Gdy już zamontujemy odpływ, powinniśmy wykonać test, czy rzeczywiście cała instalacja jest odpowiednio zabezpieczona i nie zawiera ona żadnych nieszczelności. W tym celu wystarczy w zupełności wlać odrobinę wody z miski lub konewki i obserwować, czy nie ma żadnych przecieków. Jeżeli takie się znajdują, to musimy uszczelnić cały system lub poprawić jego montaż. Wykonanie odpływu liniowego obejmuje następnie zaizolowanie całej posadzki, narożników, a także miejsc wokół syfonu. Dopiero ostatnim etapem jest układanie płytek ceramicznych. Sprawdź także ten artykuł na temat odpływu liniowego krok po kroku.

Odpływ liniowy jaki spadek - podsumowanie

Wiedząc już, jaki spadek powinien być zachowany w przypadku posadzki pod prysznicem, a także jak powinno przebiegać wykonanie całego montażu, powinieneś poradzić sobie ze wszystkimi pracami samodzielnie. Oczywiście należy dokładnie sprawdzić, jaki odpływ liniowy będzie najlepszy w Twojej sytuacji, a także jaki rodzaj syfonu okaże się niezawodny. Kompletując wszystkie akcesoria, należy zwrócić uwagę na to, czy zestaw nie jest wybrakowany.

Montaż odpływu liniowego to nie jest jedyne zadanie, z jakim musisz się często zmierzyć. Posiadając własny dom jednorodzinny wraz z ogrodem, będziesz zapewne wykonywać wiele innych prac poza budynkiem. To dlatego będziesz chciał się dowiedzieć również, jak ustawić napowietrzanie oczyszczalni, czy też jaki beton na chudziaka jest dedykowany.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii instalacje hydrauliczne