Cena studni głębinowej, czy warto budować ją na działce?

Coraz więcej osób decyduje się na wykopanie własnej studni głębinowej, co oczywiście wiąże się z wieloma zaletami. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy cena studni głębinowej jest opłacalna. Korzyści posiadania własnej studni są bardzo duże. Przede wszystkim pobór wody ze studni na działce generuje dużo niższe koszty niż pobór wody z przyłączonej sieci wodociągowej. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę opłaty związane z poborem prądu, który jest potrzebny do pracy pompy głębinowej. Jednak nadal koszty, jakie generują studnie głębinowe są minimalne.

Ponadto warto mieć na uwadze, że nie zawsze woda pochodząca z sieci jest dobrej jakości. W niektórych miejscach mocno pachnie chlorem lub też jest bardzo twarda. Wykopanie studni głębinowych na działce ma również duży sens, jeżeli posiadamy bardzo duży ogród, który musimy systematycznie podlewać. Własna studnia głębinowa pozwoli nam wygenerować dużo niższe rachunki za wodę, a także pomoże przetrwać suszę, kiedy to wprowadzane są zakazy korzystania z sieci wodociągowej w celu podlewania ogrodu o określonych godzinach.

Oczywiście trzeba liczyć się również z pewnymi wadami, którymi mogą wyróżniać się studnie głębinowe. Przede wszystkim wywiercenie studni głębinowej generuje spory koszt początkowy, na który nie każdy może sobie pozwolić. Ponadto w niektórych przypadkach woda pozyskiwana ze studni głębinowej będzie wymagała uzdatniania. W związku z tym musimy się przygotować na dodatkowe koszty związane z założeniem filtrów. Jeżeli nie mamy tradycyjnej kanalizacji, to będziemy zmuszeni do wybudowania szamba.

Studnia głębinowa - budowa

Należy mieć na uwadze, że wywiercenie studni głębinowych nie może przebiegać w dowolnym miejscu. Lokalizacja wywiercenia ujęcia wody musi być zgodna z przepisami zawartymi w Prawie Budowlanym. Dlatego warto dowiedzieć się, czy n naszej działce jest możliwe zrobienie odwiertu. Przede wszystkim studnia głębinowa nie może się znajdować bliżej niż 5 metrów od granicy działki. Ponadto odległość od najbliższego rowu z wodą nie może być mniejsza niż 7,5 metra, a do najbliższego szamba - mniejsza niż 15 metrów.

Należy mieć również na uwadze, że wykopanie studni głębinowych będzie oznaczało określone zasady użytkowania. Oznacza to, że nie możemy sobie korzystać ze studni w dowolny sposób. Do takich warunków zalicza się między innymi maksymalny pobór wody, który nie może przekroczyć 5 metrów sześciennych w ciągu jednej doby. Natomiast same studnie głębinowe nie mogą być podłączone do pompy, która pozwalałaby na szybszy pobór wody, niż pół metra sześciennego na godzinę.

Jeżeli interesuje nas cena studni głębinowej, to z pewnością warto zapoznać się z jej konstrukcją. Ponieważ od jej dokładnej budowy będą uzależnione ostateczne koszty. Najprostszy schemat budowy studni głębinowej składa się z:

  • Rury osłonowej - jest to rura wykonana ze stali, która wyróżnia się średnicą o wymiarach 220 mm. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie ujęcia wody przed warstwą wód gruntowych. Tego typu rura osłonowa potrzeba jest przede wszystkim na piaszczystych oraz ilastych glebach, które mogą powodować osunięcia.
  • Rur studziennych - wykonane są one z tworzywa PCV. Montuje się je, gdy zostanie wykonane całkowite wiercenie pozwalające na dostanie się do warstwy wodonośnej.
  • Pompy głębinowej - jest to urządzenie, bez którego budowy studni głębinowych nie miałyby możliwości, ponieważ pompa odpowiada za pompowanie wody z warstwy wodonośnej na powierzchnię gruntu. Dostosowane są one do głębokości wykopania studni, średnicy rury, a także wydajności, jaką ma się wyróżniać studnia głębinowa.
  • Filtra studziennego - zadaniem tego elementu jest uzdatnianie wody do picia. Wywiercenie studni głębinowej wiąże się z dostawaniem do wody piasku oraz żwiru. Dlatego wykonanie odwiertu wiąże się z koniecznością zamontowania filtra studziennego. Sprawdź także ten artykuł na temat wiercenia studni głębinowych.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze podgrzewacze wody

Szukasz najlepszej jakości podgrzewacza wody, który nie kosztuje fortuny? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane podgrzewacze wody przez naszych czytelników.

Wywiercenie studni głębinowej na działce

Do wykopania studni głębinowej, której głębokość nie przekracza 30 metrów, niepotrzebne jest pozwolenie wodnoprawne. W takim przypadku sam fakt wywiercenia studni zgłaszamy jedynie do starostwa powiatowego. Pamiętajmy o tym, że dzienny pobór wody nie może przekroczyć 5 metrów sześciennych. Jeżeli interesuje nas wywiercenie głębszej studni głębinowej, wtedy musimy zebrać kompletną dokumentację, którą należy następnie przedstawić w Państwowym Gospodarstwie Wodnym “Wody Polskie”.

Kolejnym krokiem, który poprzedza właściwe wiercenie studni, jest sprawdzenie, czy w ogóle na terenie naszej działki znajduje się warstwa wodonośna, a także na jakiej głębokości. Dobrze jest również pobrać próbkę wody w celu oceny jej zdatności do picia, jak i również dopasowania odpowiedniego filtra. Studnie głębinowe wymagają do wykopania specjalistycznego sprzętu, którym jest wiertnica. Dlatego też wykonanie odwiertu zleca się profesjonalnym firmom, które wyróżniają się nie tylko odpowiednim doświadczeniem, ale również stosownymi uprawnieniami. Dobrze jest sprawdzić, czy interesująca nas firma, do wykopania posiada minikoparkę, czy wiertnicę, dla której trzeba uwzględnić odpowiednią przestrzeń na terenie naszej działki.

Koszty budowy studni głębinowych

Studnia głębinowa posiada wiele korzyści, które mogą nam zwrócić koszt całej inwestycji. Jednak warto wcześniej warto przynajmniej oszacować, ile kosztuje wiercenie i montowanie wszystkich podzespołów. Trzeba liczyć się z tym, iż ponosimy jednorazowy koszt wykopania studni głębinowej, który jest dość wysokie. Jednak późniejsze korzystanie ze studni jest o wiele tańsze w porównaniu do czerpania wody z sieci wodociągowej.

Poniżej przedstawiamy przykładowy cennik obejmujący zarówno usługę wywiercenia studni, jak i również elementy i urządzenia, które są potrzebne, aby studnie głębinowe prawidłowo funkcjonowały.

Cennik studni głębinowych

Nazwa produktu lub usługi

Cennik

Koszt wywiercenia studni głębinowej o głębokości 30 m

Cennik od 6000 zł

Koszt wywiercenia studni głębinowej

Cennik od 150,00 zł za metr bieżący

Koszt pompy głębinowej membranowej Dorota 10 m

Cennik od 139,00 zł

Wykonanie studni głębinowej - wiertnica ręczna 120 mm/6 m

Cennik od 700,00 zł

Ile kosztuje ręczne wiercenie studni głębinowej - wiertnica ręczna 15 m

1290,00 zł

Ile kosztuje ręczne wiercenie studni głębinowej - wiertnica ręczna 150 mm 5 m

431,39 zł

Ile kosztuje ręczne zrobienie studni - wiertnica ręczna 145 mm 7 m

690,00 zł

Studnie głębinowe ręczne zrobienie odwiertu, wiertnica ręczna 20 m 145 mm

1128,99 zł

Studnie głębinowe ręczne zrobienie odwiertu 200 mm 14 m

880,00 zł

Studnia głębinowa ręczne wybicie studni, wiertnica ręczna 20 m 185 mm

1249,00 zł

Cena studni głębinowej wierconej - pompa Multi XP 800 Premium z 10 m kablem

350,00 zł

Cena studni głębinowej wierconej - filtr studzienny krótki 1 ¼” ślimak w osłonie mosiężnej

275,00 zł

Cena studni głębinowej wierconej - filtr studzienny krótki 1 ¼” grot w osłonie mosiężnej

275,00 zł

Wykopanie studni głębinowej wierconej filtr studzienny długi 1 ¼”

407,00 zł

Wykopanie studni głębinowej wierconej zestaw Pompa głębinowa SQE 3-65 GRUNDFOS + pakiet stałego ciśnienia CU301

6399,00 zł

Wybicie studni głębinowej Pompa głębinowa SQE 5-50 Grundfos + pakiet stałego ciśnienia CU 301

6599,00 zł

Wybicie studni głębinowej - silnik do pompy 4” 0,37 kW 400V, Omnigena

519,00 zł

Wybicie studni głębinowej - silnik do pompy 4” 0,55kW 230V Omnigena

648,00 zł

Wybicie studni głębinowej - silnik do pompy 4” 1,1kW 400V Sumoto

750,00 zł

Koszt instalacji gazowej do aut z jednopunktowym wtryskiem paliwa, wykonanie

Od 1800,00 zł

Koszt instalacji gazowej STAG 300-6 Plus, używany

599,00 zł

Koszt instalacji gazowej STAG 300-6 QMAX Plus

3700,00 zł

Koszt instalacji gazowej STAG 400-6 DPI FSI, TFSI

4700,00 zł

Koszt instalacji gazowej STAG 200 GO FAST

2500,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii instalacje hydrauliczne