Studnia głębinowa a kręgowa

Bardzo często te dwa pojęcia studni nam się mylą i nawet zdarza się, że stosujemy je zamiennie. Oczywiście jest to błąd, ponieważ zarówno studnia głębinowa, jak i również kręgowa powstaje w zupełnie inny sposób, a także pobieramy wodę z innych stref. Studnia głębinowa najczęściej wykonana jest w ramach odwiertu na głębokości przynajmniej 8 metrów. Montaż pompy odbywa się w drugiej warstwie wodonośnej. Natomiast w studni na samej górze montowany jest hydrofor odpowiedzialny za odpowiednie ciśnienie.

Jeżeli jednak wybudowanie studni głębinowej jest niemożliwym lub zbyt kosztownym przedsięwzięciem, wymieramy montaż studni kręgowej. Inaczej nazywane są studniami kopanymi, ponieważ ich budowa odbywa się w znacznie łatwiejszy sposób. Zamiast głębokiego odwiertu, wystarczy wykopanie studni na głębokość od kilku do kilkunastu metrów. Trzeba mieć również świadomość tego, iż w studni znajduje się woda z pierwszej warstwy wodonośnej, która jest niezdatna do bezpośredniego spożycia.

Jaka pompa do studni kręgowej?

W celu wydobycia wody znajdującej się w studni należy użyć odpowiedniej pompy. Jej dobór jest uzależniony mocno od tego, jak głęboka jest studnia. Zastanawiając się, jaka pompa do studni kręgowej będzie najlepsza, to w wykopach o głębokości do kilku metrów sprawdzą się zwykłe pompy ssące. Jeżeli jednak głębokość jest zdecydowanie większa, wtedy do studni kręgowej powinniśmy z powodzeniem zastosować pompy głębinowe.

Chcąc się dowiedzieć, jaka pompa do studni kręgowej będzie najlepsza, warto poznać podstawowe różnice pomiędzy nimi:

  • Pompa ssąca - określana jest również jako pompa powierzchniowa lub hydroforowa. Najlepiej sprawdzi się w studni wykopanej na maksymalną głębokość 8 metrów. Do wyboru mamy zarówno pompy jednostopniowe, jak i również wielostopniowy. Ich montaż wymaga koniecznego podłączenia z wyłącznikiem ciśnieniowym. Ponadto w studni kręgowej powinien być zamontowany hydrofor, a także zbiornik wyrównawczy.
  • Pompa głębinowa - w przypadku studni kręgowych, montaż pomp głębinowych wygląda nieco inaczej w porównaniu do studni głębinowych. Przede wszystkim ich obecność nie musi być zabezpieczona specjalną rurą osłonową, jak to jest w przypadku studni wierconych. Tutaj również pompa głębinowa musi być podłączona do całej instalacji, w której znajduje się między innymi filtr do uzdatniania wody, a także hydrofor.

Znani producenci pomp do studni

Jeżeli już wiem, jaka pompa do studni kręgowej sprawdzi się w naszym przypadku, to warto zobaczyć krótki przegląd popularnych firm mających tego typu urządzenia w swojej ofercie. Pamiętajmy o tym, aby sprawdzić, na jakiej głębokości może zostać zamontowana konkretna pompa, jak i również ile wynosi jej maksymalna wydajność. Ponadto, jeżeli mamy do czynienia z pompami ssącymi, wtedy możemy jednocześnie liczyć na możliwość poboru wody z akwenów otwartych.

Wśród producentów gwarantujących dostęp do pomp ssących i głębinowych wyróżnić możemy m.in.:

  • Omnigena - jest to polska firma, która od ponad dwóch pokoleń zajmuje się produkcją pomp do studni prywatnych, jak i również dla rolnictwa.
  • IBO - jest to kolejny producent pomp do studni głębinowych. Ponadto firma w swojej ofercie posiada również zbiorniki hydroforowe, a także inne akcesoria potrzebne do korzystania ze studni.
  • Sigma - jest to czeski producent pomp, którego historia sięga aż 1883 roku. Znakiem szczególnym firmy były wiatrowe silniki, które były odpowiedzialne za zasilanie pomp do studni. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru pompy do studni głębinowej.

Pompa w studni - ceny i opinie

Po podjęciu decyzji, jaka pompa do studni głębinowej sprawdzi się najlepiej, nie zapominajmy również o sprawdzeniu ceny poszczególnych modeli. Oczywiście nie należy kierować się jak najniższą ceną, tylko maksymalną wydajnością pompy. Ale jednak dzięki poniższemu zestawieniu będziemy wiedzieli, na jaki wydatek powinniśmy się przygotować, decydując się na budowę studni kręgowej.

Przykładowe ceny pomp do studni kręgowej, a także pozostałych elementów wchodzących w skład instalacji

Nazwa produktu

Cena

Pompa hydroforowa E-HP 1300 INOX 230V IBO

Cena od 635,00 zł

Pompa hydroforowa MH PRO 120/65T 400V IBO z osprzętem

Cena od 1260,00 zł

Pompa głębinowa 3,5” IPRO 3/13 230V IBO Professional

Cena od 896,00 zł

Pompa głębinowa 6 SPO 17-15 9,2 kW 400V Omnigena

5960,00 zł

Hydrofor WZI 750 230V 80l IBO

718,00 zł

Jak widać, wybór pompy do studni wcale nie jest taki prosty. Należy dokładnie przemyśleć swój wybór. Jeżeli już uda nam się z nim uporać, to na pewno pojawią się kolejne pytania odnośnie różnych napraw lub ulepszeń. Właśnie z tego powodu, będziemy chcieli się dowiedzieć na przykład, jak łączyć rury plastikowe do wody, jak ogrzać wodę w basenie, ile kosztują solary na wodę, czy też jak podłączyć wyłącznik ciśnieniowy do pompy głębinowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii instalacje hydrauliczne