Czy warto zamontować wodomierz do wody

Licznik wody w niektórych przypadkach jest koniecznością. Dzieje się tak wtedy, kiedy płacisz za wodę według zużycia. Czasami w blokach nie stosuje się liczników. Takie rozwiązanie jest możliwe wtedy, gdy wszyscy mieszkańcy składają się na wodę – zużycie dla całego bloku dzieli się na mieszkańca i kwota jest doliczana do czynszu.

Ten przypadek zdarza się dość rzadko. Najczęściej jednak wodomierz do wody jest koniecznością. W przeciwnym wypadkach także warto go zamontować. Przede wszystkim to jedyny sposób na kontrolowanie zużycia wody. Licznik wody zimnej czy licznik wody ciepłej pomogą zapanować nad wydatkami. Wodomierz warto kupić także ze względów ekologicznych.

Licznik wody – rodzaje i ceny

Wybór urządzeń mierniczych w sklepach jest po prostu ogromny. Za sprawą rozwoju technologii wodomierze stają się coraz bardziej zaawansowane, dokładne i… skomplikowane. Na ich tarczach pojawia się coraz więcej informacji, które dla przeciętnego użytkownika nie mają większego znaczenia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przyłączu wodociągowym.

Można wyróżnić dwa rodzaje wodomierzy: mechaniczny i cyfrowy. Wodomierze mechaniczne są mniej skomplikowane, ale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma potrzeby dokładnego mierzenia poziomu zużytej wody. Dzielą się one na wodomierze suchobieżne i morkobieżne. Jak łatwo można się domyślić, te pierwsze są zamontowane poza obiegiem wody. Mają magnesy, więc ich praca i wskaźniki mogą zostać zaburzone innym magnesem. Wodomierze mokrobieżne są montowane na przewodzie. Zazwyczaj są bardziej dokładne, jednak czasami osadzają się w nich idące z wodą zanieczyszczenia, a to może sprawić, że odczyt będzie zafałszowany. Warto zainteresować się wodomierzami rodzimych producentów – Apator PoWoGaz czy Aquarius.

Mechaniczny licznik wody – producent i cena

Producent

Typ

Średnica przewodu

Przepływ nominalny

Cena

Bmeters

Jednostrumieniowy

½’’

1,6 m3/h

65 zł

Apator PoWoGaz

Jednostrumieniowy

¾”

1,6 m3/h

Ok. 70 zł

ZRW Growo Aquarius

Wielostrumieniowy

Zależy od modelu

1,6 m3/h

Ok. 70 zł

Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny

Cyfrowy wodomierz mierzy przepływ wody za pomocą elektronicznych czujników. Droższe modele czasami są bardziej skomplikowane i na ich tarczy można znaleźć także inne informacje, na przykład o ciśnieniu wody. To, że liczniki cyfrowe nie wyparły jeszcze tych mechanicznych to wina dość wygórowanych cen. Sprawdź także ten artykuł o kosztach wykonania instalacji wod-kan.

Cyfrowy licznik wody – producent i cena

Producent

Typ

Przekątna wyświetlacza

Całkowite zużycie wody

Cena

Royal Gardiner

Licznik wody do kranu w ogrodzie

2,5 cm

Tak

Około 80 zł

BWT

Przepływowy

bd

Nie

Około 240 zł

EcoMess iFlux

Radiowy

bd

Tak

Około 250 zł

Licznik wody – jak wybrać?

W większości mieszkań i domów potrzeba aż dwóch wodomierzy. Konieczny jest licznik wody zimnej, a jeśli zużywać także wodę ciepłą z ciepłowni miejskiej, nie ogrzewasz jej samodzielnie, konieczny jest także licznik wody ciepłej. Najlepiej by oba były tego samego typu i rodzaju. Wybór licznika powinien być podyktowany kilkoma względami. To przede wszystkim warunki montażu: wielkość urządzenia czy dostęp do przewodów, a także sposób eksploatacji.

Wybierając wodomierz, należy wziąć pod uwagę także dwa inne aspekty. Każdy z nich w karcie produktu musi mieć podane dwa podstawowe parametry: średnicę nominalną i przepływ nominalny. Średnica to nic innego jak średnica przewodu (rurki), na której może być zamontowany licznik. W domach rodzinnych z reguły jest to 10 albo 15, w blokach bywa jednak różnie.

Licznik wody i wodomierze do wody, czyli licznik wody zimnej i licznik ciepłej wody oraz ich cena i montaż w domu
Liczniki wody - rodzaje, najlepsi producenci, opinie, ceny

Przepływ nominalny określa przepływ, który jest w stanie wychwycić licznik. Powyżej tej wartości pomiar może zostać zaburzony, a błąd statystyczny będzie znacznie powyżej normy. Przyjmuje się, że dla domów jednorodzinnych przepływ nominalny powinien wynosić 2,3 m3/h, maksymalnie do 2,5 m3/h , w mieszkaniach najlepiej w przedziale 1-1,5 m3/h. A może zainteresuje cię także ten artykuł o naprawie cieknącego kranu?

Wodomierze w konkretnych zastosowaniach

Właściwie do każdego rodzaju pomiaru warto zamontować inny rodzaj wodomierza. W mieszkaniach w bloku najczęściej wodomierze są wybierane przez spółdzielnię lub wspólnotę. Dlatego najczęściej są to proste wodomierze mechaniczne, jednakże czasami warto założyć wodomierz cyfrowy z możliwością odczytu radiowego. Dzięki temu osoby kontrolujące zużycie wody i wystawiające rachunki nie muszą wchodzić do mieszkania. Tego rodzaju wodomierze najczęściej są zabezpieczone przed manipulacją danymi, więc nie jest to trudne.

Do domu, zwłaszcza dużego, sprawdzi się zarówno wodomierz mechaniczny, jak i cyfrowy. W obu przypadkach należy zwrócić baczną uwagę na przepływ – w dużych budynkach powinien być on dość wysoki, zwłaszcza jeśli masz kilka łazienek czy dodatkową pralnię. Im większy przepływ, tym większa szansa, że wodomierz nie zafałszuje wyników.

Wodomierze można zamontować także w ogrodzie. To najczęściej robi się tylko w celach informacyjnych, by kontrolować wydatki na wodę do podlewania. Najczęściej wybiera się małe wodomierze mechaniczne, chociaż można także zainwestować w zewnętrzny wodomierz cyfrowy. Warto wziąć pod uwagę, że instalacja wodna odprowadzająca wodę na ogród nie jest zabezpieczona przed osadami, więc w tym wypadku lepiej sprawdzi się licznik suchobieżny. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oszczędzaniu wody.

ikona podziel się Przekaż dalej