Odpowietrzenie kanalizacji krok po kroku - sposoby, wykonanie, porady praktyczne
Prawidłowo wykonane odpowietrzenie kanalizacji jest bardzo ważnym elementem całej instalacji. Dzięki odpowietrznikowi zabezpieczymy pomieszczenie przed przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów i charakterystycznym odgłosem bulgotania. Jak wykonać odpowietrzenie kanału sanitarnego w domu? Odpowiadamy krok po kroku.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Odpowietrznik kanału sanitarnego – obowiązująca norma i podstawy prawne
Odpowietrzenie kanalizacji jest niezbędne dla prawidłowego działania całej instalacji. O obecności systemu odpowietrzającego decydują także wymagania prawne, określające zasady wentylacji kanalizacji.
Do podstawowych aktów prawnych należy rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Obowiązującym aktem prawnym jest również norma PN-81/B010700/01, która określa wymagania dotyczące odpowietrzenia pionu kanału sanitarnego. Rozdział drugi wspomnianego wcześniej rozporządzenia traktuje o kanalizacji ściekowej i deszczowej. To właśnie tutaj znajdziemy najważniejsze wymagania dotyczące odpowietrzenia pionu sanitarnego w domu. Według zapisów artykułu 125.1:
„Przewody spustowe (piony) grawitacyjnej instalacji kanalizacyjnej powinny być wyprowadzone jako przewody wentylujące ponad dach, a także powyżej górnej krawędzi okien i drzwi znajdujących się w odległości poziomej mniejszej niż 4 m od wylotów tych przewodów”.
Wypuszczenie przewodów ponad dach w niektórych wypadkach bywa dość trudne do wykonania. Dlatego w artykule 125.2 ustanowiono szereg wyjątków. W ich przypadku wyprowadzenie wszystkich przewodów wentylujących do pionu kanalizacyjnego nie jest wymagane. Do wspomnianych wyjątków zalicza się instalacje, w których w pionach kanalizacyjnych zastosowano urządzenia napowietrzające i przeciwdziałające przenikaniu wyziewów z kanalizacji do pomieszczeń. Wyprowadzenia ponad dach nie wymagają również przewody wentylacyjne w ostatnim pionie, licząc od połączenia kanalizacyjnego na każdym przewodzie odpływowym. Kolejnym wyjątkiem jest co najmniej co piąty z pozostałych pionów kanalizacyjnych w budynku.
Warto także podkreślić, że wprowadzenie przewodów wentylujących piony kanalizacyjne do przewodów dymowych, spalinowych oraz do przewodów wentylacyjnych pomieszczeń zostało zabronione. Co więcej, jeśli wysokość pionu spustowego w grawitacyjnej instalacji kanalizacyjnej przekracza 10 metrów, konieczne będzie wykonanie połączeń podejść na najniższej kanalizacji, które będą spełniały wymagania Polskiej Normy dotyczącej projektowania instalacji kanalizacyjnych. Norma wskazuje wymagania dotyczące projektowania, monitoringu, renowacji, a także eksploatacji przewodów kanalizacyjnych.
Dlaczego odpowietrzenie kanalizacji w domu jest tak istotne?
Odpowietrznik pionu kanału kanalizacyjnego jest wymagane przez przepisy prawne. Jednak co stanie się w przypadku, gdy instalacja WC, umywalki bądź odpływ do pralki nie zostaną odpowiednio odpowietrzone lub wykonane odpowietrzenie będzie nieefektywne? W tym przypadku korzystanie z urządzeń sanitarnych doprowadzi do pojawienia się podciśnienia w instalacji. W ten sposób woda z WC bądź umywalki zostanie wyssana.
Brak odpowiedniej wentylacji pionu sanitarnego doprowadzi też do przedostawania się zapachów z kanalizacji. Warto wiedzieć, że unoszące się w domu zapachy kanalizacji będą nie tylko nieprzyjemne i uciążliwe, ale także niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli w domu cyklicznie dochodzi do przedostawania się zapachów z pionu kanalizacyjnego, jest to widoczny znak, że odpowietrzenie nie działa poprawnie. W tym przypadku należy sprawdzić stan instalacji kanalizacyjnej, a jeśli jest to konieczne, zmodernizować odpowietrzenie kanalizacji.
Odpowietrzenie kanalizacji w domu jednorodzinnym najczęściej wyprowadza się ponad powierzchnię dachu. Na końcu pionu wentylacyjnego odpowietrzającego WC, odpływ do pralki i inne elementy sanitariatu znajduje się kominek odpowietrzający bądź wywiewka. Sprawdź także ten artykuł: Koszty wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu.
Jak wykonać wydajne odpowietrzenie kanalizacji? Sposób wykonania krok po kroku
Prawidłowo odpowietrzony odpływ do pralki, WC, kabiny prysznicowej i innych elementów kanału sanitarnego, wymagają odpowiedniego rozplanowania. Instalacja odpowietrzająca musi być zgodna z obowiązującymi normami. Jednym z początkowych etapów tworzenia instalacji odpowietrzającej jest wybór odpowiedniego materiału. Odpowietrznik może być wykonany z tworzywa sztucznego, ceramiki bądź blachy. Jeszcze kilkanaście lat temu do wykonania kanału odpowietrzającego na ogół wykorzystywano rury z blachy stalowej bądź z żeliwa. Dziś w ofertach sprzedaży coraz częściej pojawiają się przewody kanału z tworzyw sztucznych, zapewniające pełną szczelność, trwałość, a jednocześnie większą łatwość montażu. Obecnie odpowietrzenie kanalizacji z przewodów wykonanych z tworzyw sztucznych cieszy się największą popularnością.
Niezależnie od tego, który materiał wybierzemy, musimy zadbać o prawidłowe wykonanie odpowietrzenia kanału sanitarnego. Nasz odpływ do pralki, WC czy umywalka będą w pełni zabezpieczone, jeśli wykonamy odpowietrzenie zgodne z normami. Pamiętajmy, że odpowietrzenie pionu kanalizacyjnego powinno kończyć się powyżej górnej krawędzi okien (wliczając w to okna połaciowe). Rozporządzenie o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa, że wywiewka musi znajdować się w odległości minimum 4 metrów od okien. Jest to bardzo ważne dla uzyskania odpowiedniej wydajności i skuteczności odpowietrzenia. Odległość od okien mierzy się w poziomie.
Odpowietrznik kanalizacji zamontowany nad dachem będzie podatny na zanieczyszczenia. Pewnym zagrożeniem mogłyby być opady deszczu i śniegu, dlatego na końcu rury odpowietrzającej powinno znajdować się odpowiednie zabezpieczenie (np. kominek wentylacyjny).
W przypadku pionu kanału sanitarnego niezwykle ważne będzie także wystawienie go w odpowiedniej odległości od pokrycia dachowego. O wysokości odpowietrznika decyduje tu rodzaj połaci dachowej. Pion wentylacyjny powinien wydostawać się minimum 50 cm ponad dach stromy. W przypadku dachów płaskich stosuje się 100 cm wysunięcia ponad połacie.
Odpowietrznik kanału sanitarnego w domu jednorodzinnym powinien znajdować się nad najintensywniej użytkowanymi pionami. Przeważnie będzie to odpowietrzenie nad łazienkami. W wielu przypadkach wykonuje się również odpowietrzenie zbiorcze. Możemy je przeprowadzić wtedy, gdy kuchnie i łazienki znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Pionowa rura musi mieć wtedy odpowiednio duży przekrój, który zapewni wydajne odpowietrzenie instalacji sanitarnej (WC, odpływ do pralki, umywalka, zlewozmywak itp.). Wykonanie odpowietrzenia zbiorczego przynosi bardzo istotną korzyść, którą jest zminimalizowanie mostków termicznych w domu. Zbyt duża ilość wyprowadzonych na zewnątrz pionów wentylacyjnych mogłaby wpłynąć na zwiększenie zapotrzebowania budynku na energię grzewczą.
Wiesz już, jak wykonać prawidłowe odpowietrzenie kanalizacji w domu. A może zainteresują Cię również pozostałe tematy w naszym serwisie? W osobnym artykule odpowiadamy, jak zamknąć działalność gospodarczą. Podpowiadamy też, jaka jest optymalna wysokość baterii prysznicowej.