Armatura w instalacji hydraulicznej

Głównym zadaniem zaworów hydraulicznych jest otwieranie lub zamykanie obiegu wody w instalacji. Pod tym względem wymieniamy popularne rodzaje zaworów, które różnią się między sobą sposobem zamykania. Pod tym względem wymienimy:

 • Zawory kulowe - jest to zawór wodny zamykający. Zamykanie i otwieranie obiegu odbywa się przy użyciu specjalnej kulki, najczęściej wykonanej z tworzywa sztucznego.
 • Zawory grzybkowe - zawory hydrauliczne, które znajdują swoje zastosowanie przy regulowaniu lub odcinaniu obiegu wody. Ich wyróżnikiem jest zamknięcie, które swoim wyglądem przypomina grzybek. Dodatkowo taki zawór odcinający wodę składa się z ruchomego trzpienia, a także korpusu wraz z gniazdem przylgowym.
 • Zawory zasuwne - są to zawory do wody nakrętno-nakrętne. Obieg wody jesteśmy w stanie odciąć przy pomocy stalowego pokrętła.

Armatura w instalacji hydraulicznej znajduje zastosowanie nie tylko w domach mieszkalnych. Zawory oraz różnego rodzaju kraniki do wody są wymagane w każdej infrastrukturze budowlanej. Zarówno w budynkach użytkowych, gospodarczych, jak i również na działkach rekreacyjnych. Czyli dokładnie we wszystkich miejscach, w których musimy zapewnić sobie dostęp do wody. Zawory hydrauliczne mają na celu przede wszystkim odcinanie lub otwieranie obiegu wody w instalacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku ewentualnej awarii, by nie doszło do zalania całego budynku lub sąsiednich mieszkań. Istotne jest to, aby sprawdzać regularnie wszystkie kraniki do wody i w razie potrzeby poddawać je całkowitej wymianie.

Zawory do wody - rodzaje

Już wiemy, że kraniki do wody możemy podzielić ze względu na mechanizm stosowany przy odcinaniu wody. Jednak takich podziałów jest zdecydowanie więcej. Podziału zaworu możemy dokonać również ze względu na ich dokładne zastosowanie. Pod tym względem wymieniamy m.in.:

 • Zawór odcinający wodę
 • Zawory zwrotne
 • Zawór spustowy stosowany w spłuczce lub umywalce
 • Zawór kątowy stosowany w pralce lub w WC
 • Zawory wyposażone w specjalne filtry
 • Zawory mające na celu odkażanie wody

Ciekawy podział dotyczy także zaworów pod względem sposobu ich otwierania. Pod tym względem jesteśmy w stanie wymienić:

 • Zawory wyposażone w motylek
 • Zawory wyposażone w rączkę
 • Zawory grzybkowe - wcześniej wspomniane zawory, które posiadają pokrętło przypominające grzybek

To oczywiście jeszcze nie wszystkie rodzaje zaworów, które dostępne są w sprzedaży. Do bardzo pomocnych zaworów wymienia się również zawory, które regulują odpowiednio przepływ wody. Tutaj wymienimy przede wszystkim:

 • Trójnik hydrauliczny z zaworem
 • Czwórnik hydrauliczny z zaworem
 • Zawór wodny kątowy
 • Kraniki do wody przelotowe
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele syfonów

Szukasz dobrej jakości, ale nie kosztującego fortuny syfonu do zlewu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane syfony przez internautów.

Jeżeli kupujemy odpowiednią armaturę oraz kraniki do wody, to na pewno musimy zwrócić dużą uwagę na rodzaj zastosowanego gwintu. W tym przypadku wymienimy:

 • Zawory hydrauliczne typu GW/GW - oznacza to, że są one z dwóch stron zakończone gwintami wewnętrznymi
 • Zawory typu GW/GZ - oznacz to, że z jednej strony takie zawory są zakończone gwintem wewnętrznym, a z drugiej - gwintem zewnętrznym
 • Zawory ze śrubunkiem - taki zawór wodny wyposażony jest zarówno w gwint zewnętrzny, jak i również wewnętrzny
 • Zawory wyposażone w przyłącze pozwalające na montaż z rurą miedzianą lub wyprodukowaną z tworzywa sztucznego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zaworach hydraulicznych.

Zastosowanie najpopularniejszych zaworów hydraulicznych

Mając na uwadze wszystkie rodzaje zaworów hydraulicznych, dokładnie wiemy, czego powinniśmy szukać przy montażu swojej instalacji. Warto jednak zapoznać się z charakterystyką tych najpopularniejszych. Dzięki czemu będzie nam łatwiej ocenić, jakie jest ich zastosowanie, a także na co należy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu.

Armatura hydrauliczna zawiera w sobie najpopularniejsze zawory, takie jak:

 • Trójnik hydrauliczny z zaworem - jest to zawór wodny, który najczęściej posiada jedną końcówkę zasilającą i dwie końcówki wyjściowe. Decydując się na zakup takich zaworów musimy zwrócić uwagę na ich średnicę. Trójnik hydrauliczny z zaworem znajduje zastosowanie w miejscach, do których chcemy podłączyć dwa urządzenia, na przykład pralkę oraz baterię wodną.
 • Zawory kulowe - cieszą się obecnie największą popularnością. Wykorzystywane są zarówno w gospodarstwach domowych, jak i również w różnych przemysłach. Już wiemy, że zawory kulowe wyróżniają się obecnością kuli, która przymyka lub otwiera obieg wody.

Zawory hydrauliczne - ceny

Jak mogliśmy zauważyć, armatura ma naprawdę wiele do zaoferowania w kwestii różnorodności zaworów. Warto dowiedzieć się również jakie są ceny poszczególnych podzespołów. Dzięki temu będzie nam zdecydowanie łatwiej ocenić koszty założenia całej instalacji lub też wymiany poszczególnych zaworów do wody.

Przykładowe ceny zaworów do wody

Nazwa produktu

Cena

Zawór czerpalny stosowany na zewnątrz ½”-½”

Ceny od 10,88 zł

Zawór do wody czerpalny stosowany na zewnątrz ½”-¾”

Ceny od 31,88 zł

Zawór do wody czerpalny stosowany na zewnątrz ¾”-¾”

14,88 zł

Zawór czerpalny do wody ½” stosowany na zewnątrz, z rączką

24,99 zł

Zawór odcinający wodę czterodrogowy

19,80 zł

Zawór odcinający wodę kulowy

12,20 zł

Trójnik hydrauliczny z zaworem GW 1-¾ złączka do kranu

9,00 zł

Kraniki do wody Aquastop ¾”

29,98 zł

Kraniki do wody Aquastop ½” x ¾”

49,98 zł

Kraniki do wody kulowe z filtrem Idmar ½” x ¾” antical

27,48 zł

Kurek kulowy kątowy z filtrem Idmar ½” x ⅜” antical

29,98 zł

Zawór kątowy grzybkowy ½” x ⅜” 2 szt. Calido

37,45 zł

Zawór kątowy kombinowany ½” - ⅜” - ¾” Schell

77,99 zł

Zawór kątowy regulacyjny ½” - ⅜” Schell Comfort

34,99 zł

Kurek kątowy FIG2 ½” x ¾” Vito

15,89 zł

Zawór bezpieczeństwa ¾” Caleffi Poland

49,00 zł

Zawór kulowy Onyks GW3/8 - GZ3/8 Valvex

13,90 zł

Kurek kątowy z Przedłużką Vito

44,99 zł

Kurek kątowy ½” - ½” - ¾” Remer

24,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii instalacje hydrauliczne