Jakie zadanie spełnia regulator ciśnienia wody i na czym polega jego działanie w instalacji?

Regulator ciśnienia wody, czy innymi słowy reduktor ciśnieniowy to urządzenie, które zapewnia bezpieczeństwo działania instalacji. Dobrze dopasowany zawór regulacji, redukujący ciśnienie pozwala na uzyskanie optymalnych parametrów na wejściu cieczy w sieci. Jak wiadomo, utrzymanie ciśnienia na odpowiednim poziomie pozwala na skuteczne i wydajne działanie domowych urządzeń (np. pompka do wody w instalacji) czy redukcji hałasu w instalacji hydraulicznej.

Co istotne, regulator ciśnienia wody zwiększa też komfort korzystania z domowych ujęć wody. Redukcja ciśnienia gorącej lub zimnej wody ogranicza pryskanie oraz zużycie cieczy. Dobrze dopasowane regulatory mogą zatem wpłynąć na poczynienie oszczędności w eksploatacji budynku. Będzie to odczuwalne przy dużym zużyciu ciepłej lub gorącej wody w instalacji.

Regulator ciśnienia wody czy innymi słowy zawór regulacji zawiera specjalną membranę, która jest elementem roboczym. Zadaniem membrany jest zwiększanie lub zmniejszanie przepływu ciepłej lub zimnej wody. Przy niewielkim przepływie, membrana zostanie dociśnięta. Z kolei po otwarciu następuje uruchomienie zaworu wyrównującego. W dalszym etapie uruchamia się zawór redukcyjny, który umożliwia uzyskanie preferowanego ciśnienia wody. Obecnie w ofertach sprzedaży znajdziemy coraz bardziej zaawansowane regulatory o szerokich możliwościach zastosowana. Dlatego wybierając zawór regulacji, warto porównywać parametry techniczne i dobierać regulatory, które najbardziej odpowiadają wymogom konkretnej instalacji.

Gdzie sprawdza się zawór redukujący ciśnienie?

Regulatory ciśnienia wody w instalacji stały się tak powszechne, jak pompka do wody w CO. Ich zadaniem jest zapewnienie stałego ciśnienia, zwiększenie bezpieczeństwa działania instalacji oraz zmniejszenie kosztów wykorzystania ciepłej czy zimnej wody w instalacji. Dlatego zawór regulacji, czy innymi słowy ogranicznik jest obecnie stosowany w większości instalacji domowych.

Wskaźniki regulatora ciśnienia wody, działanie, modele, cena oraz porady co do instalacji
Regulator ciśnienia wody krok po kroku, czyli instalacja regulatora na system rurek wod-kan w domu, ceny, modele i zasada działania

Ciśnieniowy zawór redukcyjny jest niezbędny w instalacjach, w których występują wahania ciśnienia. Jest to podstawowy element ochrony urządzeń oraz domowych instalacji hydraulicznych. Reduktor będzie niezbędny w instalacji, w której ciśnienie wody przekracza dopuszczalne wartości. Jego zastosowanie zaleca się także przy występującym ryzyku wystąpienia czasowego zwiększenia ciśnienia roboczego. Taka sytuacja może występować w instalacji, gdy ciecz w sieci jest wykorzystywana w ograniczonej ilości (najczęściej w porze nocnej). Sprawdź także ten artykuł o reduktorach ciśnienia wody.

Wybieramy dobrej jakości regulator ciśnienia wody. Istotne parametry i cena ograniczników

Wybierając regulator stałego ciśnienia wody, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów. W ofertach sprzedaży pojawiają się ograniczniki z manometrem, które okazują się najlepszym pomysłem. Zawór redukujący ciśnienie z manometrem zapewnia możliwość szybkiej diagnostyki. To z kolei wpływa na komfort użytkowania. Co więcej, zawór redukcyjny ciśnieniowy z manometrem nie jest znacznie droższy niż reduktory bez manometru.

Kolejna ważna kwestia w doborze reduktorów zimnej lub gorącej wody w sieci dotyczy rozmiarów urządzenia. Regulacja może odbywać się w zaworach dopasowanych do średnicy rur 1, ½ lub ¼. Warto mieć to na uwadze podczas zakupu. Równie istotny okaże się materiał wykonania reduktora. Nasz ogranicznik lub regulator ciśnienia może być wykonany z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Zawór redukcyjny z mosiądzu to wyższa cena, ale i większa trwałość elementów. Ciśnieniowy zawór redukcyjny czy pompka do wody ze stali nierdzewnej będzie narażony na korozję, co ogranicza jego trwałość. Nie bez znaczenia okazuje się także możliwość nastawu parametrów urządzenia, które sprawdza się zarówno w CO jak i w sieci. Dobrej jakości zawór redukujący ciśnienie będzie wygodny w użytkowaniu, a zmienny nastaw (najczęściej regulatory stałego ciśnienia z manometrem i redukcja manualna) daje większe możliwości zastosowania.

Redukcja ciśnienia gorącej lub zimnej wody i redukcja ciśnienia cieczy w CO może być sterowana za pomocą urządzeń z filtrem lub bez. Ogranicznik ciśnieniowy z filtrem to dodatkowe zabezpieczenie, zwiększające żywotność instalacji. Dzięki filtrom pompka do wody czy ogranicznik mogą pracować bez awarii wywołanych zanieczyszczeniami. W razie potrzeby wystarczy wymienić filtr, co zwiększa żywotność całej instalacji.

Bardzo ważnymi parametrami wyboru jest wybór wiodącego producenta regulatorów stałego ciśnienia wody, a także cena zakupu urządzenia. Do znanych, polecanych marek należą między innymi Pintossi, Ferro, Honeywell, Afriso, Husty, Herz i Caleffi. Za prosty regulator ciśnienia wody z manometrem przyjdzie nam zapłacić ok. 50 – 70 zł. Cena za lepszej jakości, bardziej zaawansowane ograniczniki waha się w przedziale 90 – 150 zł. Niektóre wykonane z mosiądzu regulatory ciśnienia wody okazują się jeszcze droższe w zakupie. Dla przykładu, ogranicznik ciśnieniowy Honeywell D06F-3/4A z opornego na zarysowania mosiądzu kosztuje około 370 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej