Studzienka na licznik wody – charakterystyka

Studzienka wodomierzowa – definicja i funkcje

Studzienka na licznik wody to miejsce, w którym mogą zostać umieszczone metalowe czy plastikowe wodomierze. Studnia wodomierzowa instalowana jest pod ziemią tuż obok domu, ale wciąż na terenie działki. Celem jej jest dostęp do wodomierza i odczyt ilości zużytej wody. Studzienka wodomierzowa powinna być łatwo dostępna, z uwagi przykładowo na comiesięczne odczyty wody. Jednak ze względu na zewnętrzne umiejscowienie studzienki powinna być ona odpowiednio dobrana, aby uniknąć niespodziewanych awarii czy niekorzystnego działania niskich temperatur.

Studzienka wodociągowa na jeden czy na dwa wodomierze to alternatywa dla skrzynki wodomierzowej montowanej w budynku. Oba urządzenia są konieczne w przypadku umowy z towarzystwem wodociągowym. Zazwyczaj jednak studzienka na licznik wody jest wskazana w przypadku, kiedy skrzynka wodomierzowa nie może zostać zamontowana wewnątrz budynku. Cena studzienki nie jest wysoka biorąc pod uwagę fakt, że jest to jednorazowy wydatek na długie lata.

Studzienka wodociągowa na licznik wody - budowa

Jak niedrogo wykonać przyłącza?

Jeżeli jesteś zainteresowany otrzymaniem ofert od sprawdzonych firm wykonujących przyłącza, wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz oferty do porównania cen.

Sprawdź!

Studnie wodomierzowe nie posiadają skomplikowanej budowy. Na samym szczycie studzienki znajduje się pokrywa czy inaczej właz, który umożliwia dostęp do wodomierza. Powinien on być wytrzymały, ale i łatwo dostępny. Zazwyczaj jest on wykonany z tworzywa sztucznego.

Kolejnym elementem budowy studni jest jej korpus, który posiada dno lub też jest go pozbawiony. Wszystko zależy od wybranego modelu oraz lokalizacji studzienki. Zazwyczaj studzienki wodomierzowe są ocieplane z wykorzystaniem poliuretanu czy polistyrenu. Jest to ochrona przed zamarznięciem studni. Sprawdź także ten artykuł o kosztach wykonania instalacji wod-kan w domu.

Rodzaje studni wodomierzowych

Na rynku spotkać można dwa główne rodzaje studzienek na licznik wody. Studnie wodomierzowe z dnem muszą mieć odpowiednie zabezpieczenie przed przedostaniem się wody do środka. Z uwagi na obecność przewodów przechodzących przez ściankę należy wszystko odpowiednio ochronić przed przesiąkaniem wody z zewnątrz.

Studnie wodomierzowe bez dna często nie potrzebują zabezpieczenia. Wskazane są do montażu na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych czy na terenach podmokłych. Dzięki takiej budowie studzienki minimalizuje się ryzyko powstawania sił wyporu, które mogłyby ją wypchać w górę. Nie muszą być one również ocieplane, ponieważ korzystają z ciepła czerpanego bezpośrednio z gruntu.

Studnia wodomierzowa – przegląd oferty

Ponoszenie kosztów po stronie właściciela nieruchomości

Koszt zakupu oraz montażu studzienki wodomierzowej z metalowymi czy plastikowymi wodomierzami jest po stronie właściciela posesji. Reguluje to art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Po stronie właściciela są również regularne przeglądy czy ewentualne naprawy.

Właściciel nieruchomości ponosi wszelkie koszty dotyczące studzienki wodomierzowej. Nie może on jednak decydować o lokalizacji czy konstrukcji studni. Wszystko jest regulowane przez odpowiednie wymagania, a dostosowane jest to do danego terenu czy właściwości budynku.

Przegląd oferty firmy Wobet-Hydret oraz Danwell

Innym producentem studzienek wodomierzowych jest firma Danwell. Studzienki posiadają bardzo dobrą izolację, która sprawdza się nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz. Charakteryzują się one bardzo łatwym dostępem do wodomierza, ponieważ jest on zamontowany jedyne 30 cm od powierzchni terenu. Są to studzienki bez dna, więc nadają się na każdy teren, w tym na obszary podmokłe. Ciekawym rozwiązaniem jest specjalny zamek, który uniemożliwia dostęp osobom trzecim do wodomierza.

Studnie wodomierzowe z firmy Wobet-Hydret stworzone są do instalacji na każdym terenie. Wybierając wysokiej jakości studzienki nie trzeba się martwić o poziom wód gruntowych. Studzienki Wobet-Hydret mają dno, które wraz z głazem oraz obsypką betonową działa niczym termos utrzymując temperaturę wewnątrz. Studnia czerpie również ciepło z gruntu. Poniżej można się zapoznać się z cennikiem obu firm.

Cennik wybranych modeli studzienek wodociągowych na jeden lub na dwa wodomierze

Wybrany model studzienki wodomierzowej

Rozmiar

Przykładowa cena

Studzienka wodomierzowa SW80-120 Wobet-Hydret

Szerokość 0,8-1,2 m

Wysokość 1,8-1,9 m

1356,08 zł brutto

Studnia wodomierzowa PE DN500 H1,15 m Danwell

Szerokość 0,5 m

Wysokość 1,15 m

1165.55 zł brutto

Studnia wodomierzowa SW1000 Wobet-Hydret

Szerokość 1,10 m

Wysokość 1,76 m

1515,36 zł brutto

Studzienka wodomierzowa – porady praktyczne

Lokalizacja studni wodomierzowej

Jak już wcześniej zostało wspomniane, studzienka wodomierzowa jest opcją dla tradycyjnej skrzynki wodomierzowej. Jednym z powodów jej instalacji jest brak możliwości zamontowania skrzynki wewnątrz budynku. Inna konieczność jest w przypadku, kiedy dom oddalony jest więcej niż 15 metrów od linii, która rozgranicza budynek od drogi.

Jeśli chodzi o dokładną lokalizację studzienki, to są do tego konkretne wytyczne. Powinna ona znajdować się 2 metry od ogrodzenia czy wspomnianej już linii rozgraniczającej nieruchomość. Kiedy planowana jest zabudowa szeregowa czy bliźniacza, to można umieścić dwa metalowe czy plastikowe wodomierze w jednej studzience wodociągowej.

Wybór oraz montaż studzienki na licznik wody

Częsty odczyt ilości zużytej wody zmusza do tego, aby studzienka była łatwo dostępna. Trudność z tym może się pojawić w zimie czy późną jesienią, kiedy może dojść do tymczasowych zamarznięć studni. W takim przypadku ważne jest, aby studzienka była ocieplana. Dzięki temu będzie stała temperatura wewnątrz studzienki.

Podczas wyboru i zakupu warto kierować się nie tyle co ceną, a specyfikacją techniczną czy warunkami na działce. Właz musi być wytrzymały, bo może się zdarzyć tak, że konieczne będzie zamontowanie go na podjeździe. Jeśli dojdzie do uszkodzenia pokrywy, może to wpłynąć na działanie studzienki. Konieczna będzie również ocena wysokości wód gruntowych. Biorąc pod uwagę przemarzanie gruntów w Polsce czy warunki środowiskowe to zazwyczaj odpowiednia będzie studzienka wodomierzowa o wysokości około 1200 mm.

ikona podziel się Przekaż dalej