Wodomierz – zastosowanie

Liczniki do wody są potrzebne wszędzie tam, gdzie płaci się rachunki według zużycia. To najczęściej liczniki osobno do zimnej i ciepłej wody. Jeśli jednak samodzielnie podgrzewasz wodę – na przykład w piecyku elektrycznym lub korzystasz z CO, potrzebny jest wyłącznie jeden wodomierz wody zimnej.

Licznik tego rodzaju wskazuje bieżące zużycie wody. Niektóre z nich mają możliwość zachowywania danych i określenia, ile wody zostało zużyte w skali roku. Wodomierze warto zainstalować także tam, gdzie nie są konieczne. Dlaczego? To świetny sposób na kontrolowanie poziomu zużycia wody. I nie chodzi tutaj o oszczędzanie środowiska, nie tylko pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem jest licznik wody zimnej w ogrodzie. Warto dokładnie wyliczyć, ile wody zużywa się na podlewanie trawnika. Wynik będzie podstawą do zaplanowania oszczędności.

Wodomierz suchobieżny czy mokrobieżny?

Wodomierze można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Najbardziej popularny jest wodomierz suchobieżny, czyli taki, który jest zakładany na rurkę z zewnątrz. Liczydło znajduje się w części suchej, a wirnik przekazuje mu informację za pomocą sprzęgła magnetycznego. Jak łatwo się domyślić, w przypadku wodomierzy mokrobieżnych liczydło i wirnik znajdują się w komorze, przez którą przepływa woda. W obu przypadkach można kupić liczniki zarówno wielo-, jak i jednostrumieniowe. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przyłączu wodociągowym.

Wodomierz mokrobieżny ma tę wadę, że przepływająca woda często niesie ze sobą zanieczyszczenia czy chociażby kamień. Z czasem więc wirnik może zostać zapchany, a tym samym może nastąpić zafałszowanie pomiaru, dlatego takie liczniki wymagają częstszego sprawdzania. Wodomierz mokrobieżny ma jednak tę przewagę nad suchobieżnym, że nie poddaje się manipulacji. Licznik wody ziemnej i ciepłej suchobieżny przekazuje informacje do liczydła za pomocą układu magnetycznego. Dlatego zadziałanie na niego magnesami, nawet nieświadomie, może spowodować znaczne wahnięcia i zakłócenia w odczytach. Obecnie na rynku pojawił się wodomierz antymagnetyczny. To urządzenie o specjalnie zaprojektowanej obudowie, które nie powinno poddawać się działaniom zewnętrznych magnesów.

Typy wodomierzy

To jeszcze jednak nie koniec kategorii wodomierzy. Można je jeszcze podzielić ze względu na sposób odczytu i zasilania. Wyróżnia się więc wodomierz elektryczny i wodomierz radiowy. Wodomierz elektryczny najczęściej ma dość duży wyświetlacz, konsola, na której znajduje się wiele danych, włącznie z czasem działania, przepływem wody ciepłej i zimnej czy ciśnieniem. Czasami można tam także znaleźć statystyki dotyczące zużycia wody. Wodomierz radiowy to urządzenie najczęściej używane w blokach i kamienicach. Podobnie jak wodomierz z impulsatorem, czyli generatorem impulsów, pozwala na zdalne, radiowe pobieranie odczytów. Sprawdź także ten artykuł o kosztach wykonania instalacji wod-kan.

Wodomierz do wody oraz ich rodzaje, a także cena za wodomierz wody zimnej i licznik ciepłej wody do mieszkania
Wodomierze - rodzaje, ceny, opinie, porady, wiodący producenci

Wodomierze można podzielić także ze względu na wygląd wirnika. Tym sposobem wyróżnia się dwa typy wodomierzy: skrzydełkowe i śrubowe. Te pierwsze pojawiają się dużo częściej w domach rodzinnych. Wodomierze skrzydełkowe są stosowane do mniejszych przepływów wody, a jeśli zastosuje się wodomierz wielostrumieniowy skrzydełkowy, będą także najbardziej wydajne. Wodomierze śrubowe znajdują zastosowanie w przemyśle, gdzie uderzenia wody o dużym ciśnieniu są znacznie większe.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze filtry wody

Chcesz pić wodę z kranu i szukasz polecanego filtra do wody? Sprawdź najczęściej wybierane filtry przez naszych czytelników.

Cena i polecani producenci wodomierzy

Wodomierze są dostępne w każdym sklepie typu dom i ogród. W swojej ofercie ma je bardzo wielu producentów, zwłaszcza tych, którzy zajmują się tworzeniem rurek stalowych i innych, służących do instalacji wodnych i nie tylko. Ceny mogą być bardzo zróżnicowane. Wodomierze wielostrumieniowe są nieco droższe. Wyższa cena dotyczy także wodomierzy elektrycznych, które są wyposażone w wyświetlacz. A może zainteresuje cię także ten artykuł o naprawie cieknącego kranu?

Porównanie przykładowych wodomierzy z różnych kategorii

Marka i model

Typ

Przepływ znamionowy

Rodzaj rurki

Cena

Realiance Waters Control

Wodomierz wielostrumieniowy mokrobieżny

3,5 m3/h

Wodomierz calowy

780 zł

Ecomess Wodomierz do wody ciepłej

Wodomierz antymagnetyczny suchobieżny

4 m3/h

¾”

90 zł

Apator PoWoGaz Wodomierz wody zimnej

Wodomierz suchobieżny

3,5 m3/h

½”

65 zł

Bartscher Licznik wody zimnej

Suchobieżny wodomierz elektryczny, konsola

-

½”

360 zł

BMeters do ciepłej wody DN15-50

Wodomierz wielostrumieniowy suchobieżny

Modele do zróżnicowanego obiegu

2 modele: wodomierz calowy lub półcalowy

450 zł

Jak wybrać wodomierz?

Wybór wodomierza nie jest prosty. Najważniejszym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest przepływ znamionowy. Wartość ta określa ilość wody na godzinę, którą jest w stanie wychwycić wodomierz. W domach jednorodzinnych wystarczają wodomierze o przepływie od 3 do 4,5 m3/h.

Kolejnym ważnym elementem jest wielkość wodomierza, czyli fizyczne wymiary urządzenia. Najczęściej są one maleńkie i bardzo dobrze, ponieważ nie zawsze jest miejsce na zainstalowanie większego urządzenia. Dlatego właśnie wodomierze elektryczne z dużym wyświetlaczem nie zawsze dobrze się sprawdzają. Bardzo ważne są także warunki montażu. Warto wiedzieć, że nie wszystkie wodomierze nadają się do zamontowania na rurkach pionowych. Niektóre z nich wymagają długiego odcinka rury poziomej i prostopadle przepływającej przez wodomierz. Dlatego warto najpierw określić warunki, a dopiero później szukać odpowiedniego sprzętu.

Kolejnym czynnikiem jest sposób odczytu. Standardowe wodomierze pokazują ilość zużytej wody na liczniku, co oznacza, że pracownik wodociągów musi wejść do domu skontrolować to. Dlatego tak dużym powodzeniem cieszy się wodomierz z impulsatorem i radiowy. Wtedy możliwy jest odczyt zdalny, co jest znacznie wygodniejsze. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oszczędzaniu wody.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii instalacje hydrauliczne