Elektrozawór – rodzaje oraz zastosowanie

Budowa elektrozaworu oraz jego działanie

Elektrozawór jak sama nazwa wskazuje sterowany jest elektrycznie. Wykorzystywane jest zjawisko pola elektromagnetycznego, które zmienia położenie zaworu. Wszystko odbywa się za pomocą cewki elektromagnetycznej, która jest najważniejszym elementem budowy elektrozaworu. Choć na pierwszy rzut oka taki zawór może wyglądać na dość skomplikowany, to jednak jest to tylko złudne myślenie. Prosta budowa wpływa na niezawodność elektrozaworu. 

Elektrozawór łączy w sobie mechaniczne sterowanie z dodatkowo zamontowanym elektrycznym siłownikiem. Jest to połączenie tradycyjnej konstrukcji z nowoczesną technologią. Działanie zaworów elektromagnetycznych jest szeroko wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu i życia. Najprostszym przykładem z życia codziennego jest ich obecność w domowych systemach centralnego ogrzewania.  Dzięki elektrozaworom przepływ medium może być otwarty lub zamknięty, ale co ważne wszystko odbywa się tylko w jednym kierunku.

Jak już zostało powyżej wspomniane, elektrozawór składa się z cewki oraz zaworu głównego. Cewka, czy inaczej mówiąc elektromagnes produkowany jest w kilku wersjach. Różnią się one między sobą wielkością czy napięciem. Zawór główny odpowiedzialny jest za sterowanie przepływem wody czy gazu poprzez sprawianie, że otwór przepływowy będzie otwarty lub zamknięty. Dzięki temu, że każdy elektrozawór posiada tylko dwa główne podzespoły, to ryzyko awarii jest niewielkie.

Elektrozawory powietrza a elektrozawór do wody

Szeroki wybór elektrozaworów wynika z tego, iż produkuje się modele o różnym zastosowaniu czy działaniu. Z uwagi na budowę, a przy tym działanie, wyróżnić można zawory elektromagnetyczne o różnej liczbie dróg przepływu czy innym zakresie ciśnień i czasie działania. Dzięki temu można dobrać odpowiedni elektrozawór do każdej sytuacji.

Innym podziałem jest ten, który uwzględnia rodzaj medium. Najczęściej spotkać się można z zaworami elektromagnetycznymi do wody czy elektrozaworami powietrza. Jako medium występować może olej, woda, gaz czy para wodna.

W ofercie producentów znaleźć można także podział elektrozaworów z uwagi na element sterujący przepływem. Zamknięte otwory przepływowe mogą wynikać z pracy membrany, rdzenia zanurzonego, ruchomej kotwicy czy tłoczka. Ten podział jest mniej popularny, ale i takie rodzaje elektrozaworów można spotkać. Jeśli szukasz innych rozwiązań, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zaworach hydraulicznych.

Zastosowanie elektrozaworów powietrza oraz zaworów do wody

Szerokie spektrum zastosowań elektrozaworów wpływa na wykorzystanie ich w wielu miejscach. Najczęściej stosowane są one w instalacjach chłodniczych czy ciepłowniczych zarówno w warunkach domowych, jak i w zakładach przemysłowych. Do zaistniałych potrzeb z łatwością można dobrać odpowiedni elektrozawór.

Zawory elektromagnetyczne są bardzo powszechne w użyciu z uwagi na ich wszechstronność. Często wykorzystywane są w branży motoryzacyjnej czy w przemyśle. Zarówno elektrozawór pneumatyczny 24 V, jak i 12 V znajduje swoje zastosowanie w wielu sytuacjach.

Elektrozawory powietrza oraz elektrozawory wodne – cena

Przegląd oferty elektrozaworów

Popularną grupą są elektrozawory pneumatyczne 24 V, 12 V czy 230 V. Elektrozawory z siłownikami pneumatycznymi wykorzystywane są głównie w maszynach stolarskich, przemysłowych czy innych.  Te i inne rodzaje elektrozaworów oferuje firma Festo. To profesjonalne i wysokiej jakości zawory sterowane elektrycznie i pneumatycznie. Skutecznie sprawdzą się w każdych warunkach z uwagi na szeroki wybór modeli.

Przykładem może być zawór elektromagnetyczny 2/2 G 1 firmy Festo o napięciu 230 V. Jest on sterowany pilotem i może przepuszczać medium takie jak woda czy powietrze. Nie jest to zbyt duży elektrozawór hydrauliczny, ale może pracować pod dużym ciśnieniem. W przypadku zmniejszenia ciśnienia zawór zamyka się automatycznie. Przykładowa cena tego zaworu elektromagnetycznego to 539,41 zł.

Kolejnym elektrozaworem jest model ze zdalnym sterowaniem 3/2, 5/2 G 1/4 10L/min Asco. Jest on wyposażony w korpus aluminiowy ze wspomaganiem oraz gwintowane połączenia, co wpływa na wysoką jakość urządzenia. Model ten może być wykorzystywany także do sterowania siłownikiem jednostronnie lub obustronnie. Każdy rozdzielacz fabrycznie jest wyposażony w płytki interfejsu, które na bieżąco dostosowują pracę zaworu do wymaganej funkcji. Elektrozawór posiada izolację podzespołów przed szkodliwymi substancjami czy kurzem. Przykładowa cena tego modelu to 510,23 zł.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele syfonów

Szukasz dobrej jakości, ale nie kosztującego fortuny syfonu do zlewu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane syfony przez internautów.

Zawór elektromagnetyczny ze zdalnym sterowaniem 3/2 Normally Closed G 1/2 5000nl/min RS PRO to wytrzymałe i uniwersalne urządzenie. Pomimo tego, iż jest ono niewielkich rozmiarów to posiada wysokie parametry pracy. Obsługa elektrozaworu nie jest wymagająca i można ją przeprowadzić przy pomocy elektromagnesu, napięcia elektrycznego czy w ręczny sposób. Opisywany zawór elektromagnetyczny posiada duże natężenie przepływu, a zarazem krótki czas przyłączenia z niskim jego ciśnieniem. Z uwagi na dostępne trzy rozmiary urządzenia można dobrać odpowiedni model. Przykładowa cena urządzenia to 688,88 zł.

Zawory elektromagnetyczne firmy SMC (model SY3000) to bardzo małe urządzenia, a jednocześnie generujące wysokie natężenie przepływu. Są energooszczędne, co przejawia się zmniejszonym użyciem energii, a zarazem efektywnym jej oszczędzaniem. Jakość urządzenia zwiększa specjalna pokrywa zaworu. Jest ona wyprodukowana ze stali nierdzewnej, co wpływa na jej wysoki poziom wytrzymałości. Przykładowa cena tego elektrozaworu to 283,64 zł.

Zamontowany elektrozawór, a także jego zastosowanie, rodzaje i ceny
Jaki elektrozawór wybrać, czyli rodzaje elektrozaworów, jak elektrozawór hydrauliczny

Cena urządzenia czy jego jakość?

Patrząc na przegląd oferty zaworów elektromagnetycznych można zauważyć, jaka różnorodność panuje na rynku. W ofercie wielu producentów są elektrozawory mniejsze i większe, tańsze i droższe. Każdy zawór ma swoje plusy i minusy, a zarazem każdy spełnia funkcję, jaką jest sterowanie przepływem medium.

Orientacyjne ceny pokazują jednak, iż zazwyczaj zawory elektromagnetyczne rozmiarowo podobne do siebie są w przybliżonych cenach. Wiadomo, iż mogą się one różnić od siebie z uwagi na zastosowany materiał, generowane napięcie czy ilość dodatkowych funkcji. Nie są to jednak bardzo duże różnice.

Wykaz wybranych modeli zaworów elektromagnetycznych do wody i gazu wraz z cenami

Nazwa modelu

Przykładowa cena

Elektrozawór pneumatyczny 24 V SMC SY3000

283,64 zł

Zawór elektromagnetyczny ze zdalnym sterowaniem 3/2, 5/2 G 1/4 10L/min Asco

510,23 zł

Zawór elektromagnetyczny ze zdalnym sterowaniem 3/2 Normally Closed G 1/2 5000nl/min RS PRO 12 V

680,88 zł

Zawór elektromagnetyczny 2/2 G 1 230 V

539,41 zł

Zawory elektromagnetyczne do wody i gazu – porady praktyczne

Decydując się na elektrozawór do wody czy gazu warto zasięgnąć opinii oraz porady specjalisty. Montaż elektrozaworu hydraulicznego jest właściwie przeprowadzony tylko wtedy, kiedy dysponuje się odpowiednio dobranym modelem. Elektrozawór jest poważną inwestycją, dlatego niewłaściwy wybór może pociągać za sobą negatywne konsekwencje.

Elektrozawór hydrauliczny najlepiej zakupić w sklepie, który specjalizuje się w tego typu sprzęcie. Na miejscu można również wymienić opinie z doświadczonym sprzedawcą. Z racji, iż zawory elektromagnetyczne do wody i gazu mają pracować przez długie lata, warto kierować się jakością, a niekoniecznie ceną. W ofercie producentów można znaleźć duży wybór elektrozaworów wodnych oraz powietrznych. 

Ciekawym rozwiązaniem jest to, aby elektrozawory powietrza oraz elektrozawory wodne były zamontowane równolegle z zaworami ręcznymi. Jak wiadomo elektrozawór to tylko urządzenie, dlatego może w pewnym momencie dojść do jego niespodziewanej awarii. Kiedy jednak obecne są także zawory do sterowania ręcznego, korzystanie z wody lub gazu w domu nie będzie zagrożone. Jeśli dojdzie do sytuacji, kiedy elektrozawór do wody ulegnie uszkodzeniu i automatycznie dopływ wody zostanie zamknięty, otwierając ręczny zawór można ponownie sterować jej dopływem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii instalacje hydrauliczne