Pompa do wody do domu i ogrodu

Wybór odpowiedniej pompy do wody w zależności od potrzeb

Dla właścicieli jednorodzinnych domów z ogrodem albo działek z dala od miasta pompa do wody jest ważnym narzędziem o różnorodnym zastosowaniu. Prosta zasada działania polegająca na przemieszczaniu wody z jednego miejsca w drugie z określonym ciśnieniem i prędkością jest często wykorzystywana do pobierania wody ze studni, zasilania systemów nawadniających w ogrodzie albo odwadniania pomieszczeń po ulewie albo awarii kanalizacji.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów i modeli pomp do wody do każdego przeznaczenia. Aby jednak móc podjąć decyzję o zakupie konkretnego urządzenia, trzeba najpierw wyjaśnić sobie, jakie będzie zastosowanie pompy albo jakie są aktualne potrzeby. Moc, wydajność i rodzaj pompy będą wynikały jej warunków pracy i rodzaju pompowanej wody. Pompa do wody czystej, pitnej i pompa do wody brudnej, ze stałymi zanieczyszczeniami, nie są urządzeniami wymiennymi.

Dwa rodzaje napędu pompy do wody

Każda pompa wirnikowa czy to do wody czystej, czy do szamba, jest urządzeniem hydraulicznym, który zamienia energię mechaniczną napędu w energię kinetyczną cieczy. Energia mechaniczna może być dostarczana przez silnik elektryczny zasilany z sieci lub z baterii, albo przez silnik spalinowy. Spalanie benzyny albo oleju napędowego dostarcza energii do napędu pompy nazywanej motopompą.

Pompa do wody z silnikiem spalinowym ma tę ogromną zaletę, że jest niezależna od zasilania z sieci i może bez problemu pracować na działce, do której nie doprowadzono jeszcze prądu. Motopompa może służyć jako pompa ogrodowa do podlewania roślin wodą czerpaną z jeziora albo rzeki. Mając odpowiednio dużą moc, zasili też system nawadniający na działce.

Wydajne pompy spalinowe sprawdzą się doskonale przy usuwaniu wody z wykopów, basenów i miejsc zalanych wodą, a oddalonych od sieci energetycznej. Cena pompy spalinowej do wody waha się od około 400 zł do 1000 zł i więcej w zależności od mocy i wyposażenia.

Pompa do wody – jaką wybrać?

Rodzaje pomp do wody i ich zastosowanie

Nowoczesne, wydajne pompy są w stanie efektywnie zastąpić wodociąg i kanalizację. Dostarczają pod dużym ciśnieniem wodę pitną z głębinowej studni do kuchni i łazienki, zaopatrują systemy nawadniania ogrodu oraz usuwają z domu nieczystości płynne. Oto kilka przykładów pomp do wody:

1. Pompy zanurzeniowe

Pompy zanurzeniowe, czyli zatapialne, są przystosowane do pracy w cieczy, którą pompują. Ich konstrukcja musi być hermetyczna, jako że silnik pracuje w stanie całkowitego zanurzenia. Pompa pływakowa znajduje się stale poniżej poziomu wody i sprawdza się w każdym zbiorniku, który umożliwia jej zanurzenie.

Pompy zanurzeniowe produkowane są w różnych wersjach, a ich wydajność może dochodzić do 200-300 l/min. Ogólnie można je podzielić na pompy do wody czystej i brudnej. Ze względu na specyficzną pracę w zanurzeniu, pompa pływakowa posiada wyłącznik, który nie pozwala na pracę na sucho i zabezpiecza przed przegrzaniem silnika. Opróżnienie zbiornika z wodą zakończy się automatycznym wyleczeniem pompy.

Pompa zanurzeniowa znajduje zastosowanie m.in. do:

  • wypompowania wody ze studzienek drenażowych,
  • odwodnienia zalanej piwnicy,
  • opróżnienia ogrodowych zbiorników wodnych (oczek wodnych, basenów itp.),
  • przepompowania ścieków płynnych.

Wybierając zatapialną pompę do wody należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • parametry pracy (moc, dopuszczalna wielkość zanieczyszczeń stałych),
  • klasa energetyczna (zużycie prądu, koszty eksploatacji),
  • wymiary (odpowiednie do planowanej instalacji),
  • budowa (ochrona przed korozją, sprawna praca bez względu na częstość używania),
  • cena (nie należy sugerować się najniższą ceną, ponieważ jest to zakup na lata i oszczędność może się okazać pozorna – koszt zakupu takiej pompy wynosi od około 400 zł do 1200 zł).

2. Pompa ogrodowa powierzchniowa

Pompa wirnikowa powierzchniowa jest ustawiana na nawierzchni i zasysa wodę ze źródła poza wodociągiem. Może to być zbiornik na deszczówkę albo studnia o głębokości poniżej siedmiu metrów. Sprawdzi się też doskonale do pobierania wody ze stawu, z rzeki i innych naturalnych i sztucznych akwenów.

Tłoczoną przez pompę ogrodową wodę można wykorzystać do podlewania ogrodu, zasilania zraszaczy, mycia samochodu itp. Ograniczeniem dla pomp powierzchniowych jest głębokość 7-8 m. Nowoczesne modele posiadają na wyposażeniu zabezpieczenia chroniące pompę przed awarią, kiedy lustro wody opadnie poniżej dopuszczalnego poziomu.

Przed dokonaniem decyzji o zakupie pompy ogrodowej, warto zwrócić uwagę na wydajność oraz wysokość podnoszenia wody. Wydajność pompy powinna zapewnić dopływ wody wszystkich zraszaczy i planowanych urządzeń. Zwarta konstrukcja pompy ułatwia jej transport i umożliwia przenoszenie z miejsca na miejsce.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele syfonów

Szukasz dobrej jakości, ale nie kosztującego fortuny syfonu do zlewu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane syfony przez internautów.

3. Pompa głębinowa

Specjalną odmianą pompy zanurzeniowej jest pompa umożliwiająca tłoczenie wody z głębokości większej niż 7-8 metrów, zwana pompą głębinową. Zaawansowana technicznie konstrukcja pozwala na podnoszenie wody na wysokość kilkudziesięciu metrów (nawet do 100 m).

Pompy głębinowe mają charakterystyczną smukłą formę i małą średnicę. Są instalowane w odwiertach na stałe wraz z kablem zasilającym i rurą do tłoczenia wody. W piwnicy domu znajduje się jedynie zbiornik z wyłącznikiem ciśnieniowym, który steruje pracą pompy. Ponieważ silnik z pompą znajdują się głęboko pod ziemią, w domu nie najmniejszego problemu z hałasem.

Średnica studni głębinowych wynosi standardowo 90-225 mm. Dla domu jednorodzinnego wystarczająca będzie na pewno średnica 100-125 mm, przy czym średnica pompy głębinowej powinna być dobrana z dużą tolerancją. Pompa w odwiercie musi się przemieszczać swobodnie, bez możliwości utknięcia w ciasnym korytarzu.

Wybierając pompę głębinową należy koniecznie zwracać uwagę na jej jakość i opinie o producencie. Wprawdzie cena dobrej pompy jest dosyć wysoka (1200-2500 zł), jednak warto ponieść większy wydatek na wstępie, niż w razie awarii ponosić koszty wydobywania pompy i wymiany. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o pompie głębinowej do wody.

4. Pompa do wody brudnej

Inną specjalną odmianą pomp zatapialnych są pompy do wody brudnej i do szamba. Muszą poradzić sobie z zamuloną i zanieczyszczoną mocno wodą, pompując ją do przydomowej instalacji ściekowej. Dobrej jakości pompy do wody brudnej są wyposażone w rozdrabniacze, tnące większe składniki domowych ścieków, chroniąc drożność instalacji.

Większość urządzeń tego typu pracuje w sposób okresowy; są jednak również modele przystosowane do pracy ciągłej. Ponieważ do odprowadzanych z domu nieczystości płynnych trafiają często substancje żrące, materiał elementów pompy musi być odporny na korozję i działanie środków chemicznych. Pompa do szamba, podobnie jak zwykła pompa zanurzeniowa, posiada zabezpieczenie wyłączające przy pustym zbiorniku.

5. Pompa do ogrodowego akwenu

Ogrodowe oczko wodne albo staw wymaga pompy, która napowietrza wodę, przefiltruje ją i nada jej obieg. Dzięki pompie można uruchomić ogrodową kaskadę albo fontannę. Tego rodzaju pompy są niewielkie, energooszczędne i mogą pracować w systemie ciągłym.

Pompa do wody – niezbędne w każdym domu urządzenie

Co przemawia za zakupem pompy do wody? Można powiedzieć, że woda jest wszędzie, tylko często nie tam, gdzie jest potrzebna. Pojawia się w nadmiarze w miejscach, które powinny lepiej pozostać suche. Od wieków rozwój albo zmierzch cywilizacji zależał od pomyślnej dystrybucji wody i prowadził do rozwoju urządzeń nawadniających.

Dzisiejsze pompy wodne, w rodzaju głębinowych albo ogrodowych, mimo niewielkich rozmiarów dysponują ogromnym potencjałem, który można wykorzystać dla poprawy komfortu życia za niewielkie stosunkowo pieniądze. W regionach nawiedzanych przez podtopienia, pompy pomagają osuszać piwnice, a w letnie upały dostarczają wody do systemów nawadniania i zraszania ogrodów. Dzięki pompom do wody, zarówno wolno stojący dom na działce, jak i otaczający go ogród kwiatowy i warzywny, mogą być w luksusowy sposób zaopatrzone w niezbędną do życia wodę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii instalacje hydrauliczne