Wybór zaworu kątowego do instalacji domowej

Na co zwracać uwagę, wybierając zawór kątowy do umywalki albo do pralki?

Zawór kątowy z filtrem albo bez jest niezbędnym elementem instalacji wodnej w pomieszczeniu, w którym ma być przyłączona pralka, zmywarka, spłuczka albo przykładowo bateria kuchenna. Zawór odcinający pojedynczy i podwójny jest najczęściej umieszczony pod zlewozmywakiem albo w szafce pod umywalką. Dzieje się tak, ponieważ tego typu zawory są używane bardzo rzadko, zwykle przy montażu albo wymianie jakiegoś urządzenia. Przepływ wody nie musi być stale regulowany, o zaworach kątowych zwykle się na co dzień zapomina i może powstać złudne wrażenie, że co jak co, ale taki zawór można kupić jak najtańszy.

Jeśli niska cena zaważy na decyzji o wyborze zaworu kątowego, wcześniej czy później może się okazać, że była to oszczędność bardzo pozorna. Wyroby niskiej jakości mogą po niewielu latach użytkowania stać się przyczyną poważnych problemów z zalaniem mieszkania włącznie. Wykonanie korpusu zaworu ze stopu cynku z aluminium (znanego jako znal, a w niemiecko- i angielskojęzycznych źródłach jako zamak) grozi szybką destrukcją po wpływem ciepłej wody i przedostawaniem się produktów rozpadu do zaworów w pralkach, zmywarkach i bateriach łazienkowych.

Również tani i niewłaściwy materiał dźwigni albo pokrętła może spowodować, że zawór kulowy albo zawór grzybkowy nie da się zamknąć, a kruchy materiał ulegnie zniszczeniu. Zamknięcie albo otwarcie przepływu staje się niemożliwe, a cały zawór kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany.

Problem może stanowić też zbyt cienka ścianka zaworu z gwintem. Określona głębokość gwintu zmniejsza wytrzymałość ścianki, co może doprowadzić do jej pęknięcia pod wpływem ciśnienia wody i zalania mieszkania. Oszczędności drogiego materiału (mosiądzu) i niska cena zaworu mogą przynieść wielotysięczne straty w przyszłości.

Typowe uszkodzenia i wady zaworów kątowych

Prosty zaworek kątowy licznie występuje w domowych instalacjach, od przyłącza do baterii łazienkowej, przez podwójny zawór kątowy z filtrem po zawór do pralki. Na co dzień poświęca się im mało uwagi, a to oznacza, każdy zawór kątowy tak długo pozostaje w spokoju, aż wreszcie nadejdzie jego pora: na przykład wymiana baterii do umywalki albo podłączenie nowej zmywarki. W tym celu trzeba z reguły zakręcić zawór kulowy albo zawór grzybkowy, aby odciąć dopływ wody. I właśnie z tym najczęściej są problemy. Zdarza się tak przeważnie, kiedy zaworek kątowy przez całe lata bywa nieużywany i dochodzi w nim do odkładania się kamienia z wody.

Szczególną uwagę należy zwrócić na pokrętło względnie dźwignię zaworu. Niektóre mniej wartościowe zawory kątowe posiadają te elementy wykonane z plastiku, który ma skłonność do pękania, kiedy użyje się klucza. Próba siłowego zamknięcia zaworu kończy się zwykle jego zniszczeniem, dlatego należy ostrożnie stopniowo i na zmianę zamykać i otwierać zawór, aż próba się powiedzie. Zapobiegawczo dobrze jest każdy zawór kątowy w domu - czy to zawór do pralki, czy do baterii kuchennej – przynajmniej raz w roku zakręcić i odkręcić. Inną częstą przypadłością zaworów kątowych jest ich nieszczelność. Trzeba wybierać między zaworami samouszczelniającymi i zwykłymi. Sączenie się wody może być też wywołane błędem podczas montażu zaworu. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zaworach hydraulicznych.

Zawór kątowy do różnych zastosowań

Rodzaje zaworów odcinających w domowych instalacjach

Oprócz zaworów pełniących prostą rolę zamykania i otwierania przepływu wody, stosuje się regulacyjne zawory kątowe, które ograniczają wielkość ciśnienia przepływu i w razie awarii albo remontu odcinają dopływ wody. Bezpieczeństwo użytkowania instalacji i poszczególnych urządzeń oraz ich trwałość zależą od jakości zaworów. Materiałem do wyrobu zaworów odcinających jest zwykle mosiądz, czyli stop miedzi z cynkiem.

Skład stopu, rodzaj domieszek, technologia wykonania i wykończenia mogą różnić się w zależności od producenta i przeznaczenia zaworu. Na przykład armatura i zawory przeznaczone do kontaktu z wodą pitną muszą mieć odpowiednie atesty dopuszczające. Ich skład chemiczny nie może zawierać szkodliwego dla zdrowia ołowiu albo niklu.

Biorąc pod uwagę technologię wytwarzania można rozróżnić:

  • zawory kątowe kute – ich elementy są formowane w procesie obróbki plastycznej w prasie,
  • zawory kątowe odlewane – ich elementy powstają w procesie odlewania ciekłego metalu w specjalnych formach.

Zawory kute są uważane za trwalsze i bardziej odporne na korozję i obciążenia. Obróbka plastyczna wpływa korzystnie na strukturę materiału, a precyzyjne jej przeprowadzenie zapewnia wysoką dokładność zachowania wymiarów. Polerowanie i galwanizacja powierzchni, jako obróbka wykańczająca, nadaje zaworom lśniącą i gładką powłokę, poprawiającą estetyczny wygląd.

Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny

Budowa zaworu kątowego i typy zaworów odcinających

Zawór kątowy stanowi połączenie między przewodem wodociągowym i urządzeniem sanitarnym albo gospodarstwa domowego, jak umywalka, spłuczka, zmywarka, pralka albo przykładowo bateria kuchenna.  W razie potrzeby, przez proste przekręcenie dźwigni albo pokrętła zamyka się dopływ wody albo reguluje jego przepływ.

Zawory kątowe są z zasady przeznaczone do pracy z wodą zimną i gorącą, a dopuszczone do wody pitnej posiadają dodatkowe atesty. Są dostępne w połączeniu z zaworem zwrotnym, który służy jako zabezpieczenie przed przedostawaniem się zanieczyszczonej wody z pralki albo innych podobnych źródeł do sieci wodociągowej.

Prosty zawór grzybkowy kątowy może być wyposażony w mały filtr, który dodatkowo wyłapuje zanieczyszczenia wody. Specjalny typ zaworów zwrotnych stanowią zawory z dwoma przyłączami. Na przykład jedno przyłącze doprowadza wodę do zlewozmywaka, drugie natomiast służy do podłączenia zmywarki. Zawór kombinowany podwójny jest zwykle przeznaczony do pracy w zimnej wodzie, jednak coraz częściej bywa instalowany w przewodach wody ciepłej. Ma to uzasadnienie w przypadku zmywarki, która zamiast podgrzewać wodę i zużywać energię, może czerpać ciepłą wodę użytkową z instalacji.

Trwałość zaworu kątowego zależy od jego jakości

Specyfiką pracy zaworu kątowego jest ustawiczny kontakt z wodą. Trwałość zależy od rodzaju materiału, szczelności korpusu i zabezpieczenia elementów wewnętrznych. W najlepszych zaworach kątowych wrzeciono nie styka się w ogóle z wodą, nie ulega więc zatarciu i korozji. Podwójne uszczelnienie zapobiega ewentualnym przeciekom.

Dodatkowy filtr chroni wrażliwe na zanieczyszczenia wody nowoczesne baterie. Jest w stanie wyłapać cząsteczki o wielkości 250 µ. Ze względu na skłonność zaworów kątowych do osadzania się kamienia na wewnętrznych elementach, dobrze jest wybrać model odporny na to zagrożenie.

ikona podziel się Przekaż dalej