Zawór różnicowy - zastosowanie

Zastosowanie zaworu różnicowego jest bardzo popularne w nowoczesnych instalacjach grzewczych. Podzespoły te uzupełniają schemat centralnego ogrzewania zasilanego paliwami stałymi, podczas gdy obieg wody zostaje wymuszony działaniem pompy obiegowej. To właśnie jej głównym zadaniem jest prawidłowe działanie c.o. Jednak zdarzają się sytuacje, w których praca pompy wody zawodzi. W przypadku awarii instalacji lub braku dostawy energii elektrycznej może dojść do przegrzania kotła, a nawet uszkodzenia całego systemu. Wtedy instalacja z obiegiem wymuszonym zamienia się na centralne ogrzewanie grawitacyjne przy wyłączonej pompie.

Podsumowując całkowite zastosowanie zaworu różnicowego, powinniśmy wspomnieć przede wszystkim:

  • Przejście instalacji c.o. w grawitacyjny obieg wody - instalacja o obiegu zamkniętym przy awarii pompy obiegowej lub też przy braku energii elektrycznej zamienia się w centralne ogrzewanie grawitacyjne
  • Zabezpieczenie kotła przed przegrzaniem - zawór różnicowo ciśnieniowy powoduje, że woda krąży w obiegu we właściwym kierunku. Dzięki temu nie dochodzi do przegrzania kotła, a tym samym nie dochodzi do uszkodzenia całej instalacji grzewczej.

Zawór różnicowo ciśnieniowy - działanie

W momencie, gdy mamy do czynienia z obiegiem zamkniętym przy prawidłowo działającej pompie, zawór zwrotny różnicowy pozostaje zamknięty. Zastosowanie pompy obiegowej w takiej sytuacji powoduje wymuszenie właściwego obiegu wody. Dzięki niej kocioł, a także cała instalacja są zabezpieczone przed nagłym skokiem temperatury wzwyż. Natomiast, gdy z różnych przyczyn pompa obiegowa nie może zadziałać, wtedy istotną rolę odgrywa zawór grawitacyjny.

Zamknięty do tej pory zawór zwrotny różnicowy przy niesprawnej pompie, automatycznie się otwiera. Instalacja z wymuszonym obiegiem zamienia się w centralne ogrzewanie grawitacyjne. Działanie zaworu odbywa się w taki sposób, iż woda omija pompę obiegową. Tutaj najczęściej stosuje się obecność zaworu kulowego. Jest to zawór zwrotny różnicowy, który w swojej budowie zawiera kulę. Jej zadaniem jest zamykanie lub otwieranie zaworu. Schemat instalacji centralnego ogrzewania pokazuje, iż montaż zaworu kulowego może być zaplanowany również na powrocie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu zaworu różnicowego.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele syfonów

Szukasz dobrej jakości, ale nie kosztującego fortuny syfonu do zlewu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane syfony przez internautów.

Zawór grawitacyjny - schemat i montaż w c.o.

Najprostszy schemat instalacji grzewczej pokazuje, że zawór grawitacyjny powinien się znaleźć pomiędzy dwoma zaworami odcinającymi dostęp wody do pompy obiegowej. Jak już wcześniej wspomniano, zawór grawitacyjny może być zamontowany zarówno przy zasilaniu, jak i również na powrocie obiegu. Fachową nazwą umiejscowienia zaworu grawitacyjnego jest tzw. bajpas. W zależności od układu sprawdzi się zawór poziomy lub pionowy.

Montując zawór różnicowo ciśnieniowy, powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę na kierunek strzałki znajdującej się na korpusie. Wskazuje ona kierunek przepływu wody lub innej cieczy w obiegu instalacji grzewczej. Jeżeli chcemy zadbać o to, aby nasza instalacja została wyposażona we wszystkie najważniejsze elementy, dobrym pomysłem będzie zakup specjalnie przygotowanych zestawów. Zawierają one przede wszystkim zawór różnicowy, którego działanie już znamy. Dodatkowo w zestawie znajdują się zawory odcinające, które musimy zastosować na przed i za pompą obiegową.

W tradycyjnych instalacjach c.o. stosowane były zawory zwrotne klapowe. Jednak tego typu zawory wymagały przede wszystkim podłączenia do rur o większej średnicy. Jednak we współczesnych instalacjach okazują się one już całkowicie niepraktyczne. Ze względu na cienkie rurki, najlepszym rozwiązaniem stają się właśnie zawory różnicowe. Wcześniej stosowane zawory klapowe musiały być otwierane pod wpływem siły. W starych instalacjach nie było z tym najmniejszego problemu. Natomiast zawór różnicowo ciśnieniowy jest zaworem normalnie otwartym. Dzięki temu sprawdza się z powodzeniem przy rurkach o niedużej średnicy. Patrząc na wszystkie najważniejsze zasady montażu zaworu różnicowego, nie może się on znajdować bezpośrednio na tyłach kotła zasilanego paliwami stałymi.

Zawór różnicowy - ceny

Okazuje się, że działanie zaworu kulowego wcale nie jest takie skomplikowane. Oczywiście jego montaż musi się odbyć zgodnie z zasadami prawidłowo działającego schematu. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest cena zaworu kulowego. Mając takie rozeznanie, będziemy wiedzieli czy jego obecność w instalacji grzewczej jest wyjątkowo kosztowna, czy może jednak nie.

Przykładowe ceny zaworów różnicowych montowanych w instalacjach c.o.

Nazwa produktu

Cena

Idmar różnicowy zawór zwrotny kulowy

Cena od 52,98 zł - bardzo dobre opinie

Perfexim zawór kulowy zwrotny różnicowy 5 4”

Cena od 39,38 zł - bardzo dobre opinie

Ferro zawór poziomy różnicowy zwrotny kulowy 32ZR2

Cena od 32,84 zł - bardzo dobre opinie

Zawór zwrotny różnicowy 6/4, poziomy, przyłącze do pompy Tech-Pol

Cena od 50,00 zł

Weberman Zestaw pompowy poziomy z zaworem różnicowym 6/4”

Cena od 544,00 zł

Goshe zawór różnicowy 2”

Cena od 57,00 zł

Domer zawór różnicowy ZR 1 cal

Cena od 41,00 zł

Zawór różnicowy żeliwny C.O. 1 cal

39,50 zł

Zawór różnicowy żeliwny C.O. 5/4”

40,40 zł

Zawór różnicowy żeliwny C.O. 6/4”

47,30 zł

Zawór zwrotny różnicowy 1” kulkowy żeliwny

34,20 zł

Zawór różnicowy ciśnieniowy Vaillant

275,00 zł

Przyłącze 1” do pompy z zaworem różnicowym

179,99 zł

Zawór zwrotny różnicowy 6/4” kulowy żeliwny

49,00 zł

Zawór różnicowy zwrotny do pompy 1” DN25

28,49 zł

Zawór różnicowy C.O. z kulką 2” DN50

58,47 zł

Ivena zawór różnicowy do C.O. ZZ-10-025-S

40,00 zł

Zawór różnicowy Calido 2”

51,00 zł

Zawór różnicowy TECH-POL C.O. 1” z przyłączem

253,00 zł

Zawór różnicowy do pompy C.O. Kotła DN40 1½”

67,18 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii instalacje hydrauliczne