Zawór RTL do ogrzewania podłogowego - zasada działania, schemat podłączenia
Zawór RTL jest jednym z najprostszych ograniczników temperatury powrotu. Poniżej podpowiemy, czym jest RTL, a także, jaka jest jego zasada działania. Omówimy też schemat podłączenia i możliwości wykorzystania w instalacji centralnego ogrzewania z ogrzewaniem podłogowym.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zawór RTL do ogrzewania podłogowego – najważniejsze informacje
Czym jest zawór RTL i jaka jest jego zasada działania?
Głowica RTL do ogrzewania podłogowego ma na celu zabezpieczenie podłogówki przed przegrzaniem. Jak działa tego typu rozwiązanie? Zawór posiada ograniczenie na powrocie, które otwiera lub zamyka przepływ.
Zasada działania jest stosunkowo prosta. Zawór RTL do ogrzewania podłogowego posiada specjalny czujnik temperatury. Do podłogówki dochodzi ciepła woda, której temperatura przechodzi przez czujnik. Jeśli temperatura na powrocie jest zbyt wysoka, zawory termostatyczne zamykają się. Ta sama zasada działania dotyczy temperatury niskiej. Jeśli czujnik temperatury wykryje temperaturę niższą od ustawionej, wówczas następuje automatyczne otwarcie zaworów.
Jak działa takie rozwiązanie? Zamontowany na powrocie ogranicznik temperatury wody zmniejsza dopływ wody, co umożliwia ograniczenie odpływu aż do momentu, w którym pętla uzyska temperaturę niższą. W przypadku zbyt niskiej temperatury, zawory termostatyczne zamontowane na powrocie otwierają się, co umożliwia zwiększenie odpływu i uzyskanie odpowiedniej temperatury. Sprawdź także ten artykuł o kosztach instalacji CO.
Powyższa zasada działania nadaje się do podłogówki o mniejszych rozmiarach. Tego typu zawory termostatyczne (np. Danfoss) nie sprawdzą się do podłogówki o powierzchni powyżej 20 m2. Zawór RTL do ogrzewania podłogowego posiada prostą zasadę działania, jednak w większych pomieszczeniach może wywołać nierównomierny rozkład temperatur na podłodze.
Warto także dodać, że nowoczesne zawory termostatyczne posiadają wiele możliwości regulacji temperatury. Dzięki temu nadają się do podłogówki w domu, mieszkaniu czy ogrzewanych podłogówką domków wypoczynkowych. Zawory RTL nie będą za to najlepszym rozwiązaniem do instalacji pomp ciepła czy różnego rodzaju urządzeń niskotemperaturowych.
Zawory termostatyczne RTL do podłogówki o prostej budowie
Prosta zasada działania zaworów RTL wpływa na ograniczenie kosztów inwestycyjnych. Tego typu zawory termostatyczne są proste w instalacji, a ich montaż będzie znacznie tańszy niż alternatywny zawór mieszający.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zawór RTL do ogrzewania podłogowego (np. Danfoss) świetnie sprawdzi się przy małych powierzchniach. Nadaje się do prostego ogrzewania z pojedynczym obiegiem. Jednak w przypadku bardziej zaawansowanych lub większych podłogówek, niezbędny będzie bardziej zaawansowany ogranicznik temperatury wody. Alternatywą okazuje się tutaj zawór mieszający. A może zainteresuje cię także ten artykuł o montażu centralnego ogrzewania?
Dobrze dobrany zawór mieszający umożliwia równomierne rozłożenie temperatur na podłogówce. Wyposażony w dodatkowy zestaw pompowy jest w stanie ułatwić regulację temperatur dochodzących do podłogówki. Jego schemat podłączenia będzie bardziej skomplikowany, jednak w wielu przypadkach jest to jedyne, możliwe do wykonania rozwiązanie.
Możliwości wykorzystania, najważniejsze wady oraz zalety
Schemat podłączenia zaworu RTL
Powyżej opisaliśmy, jak działa standardowy zawór RTL do ogrzewania podłogowego. Ważną wskazówką będzie także schemat podłączenia do podłogówki.
Jednym z częściej pojawiających się pytań jest to, czy ogranicznik temperatury wody montujemy na powrocie, czy na wejściu (przez zawór trójdrożny). Dostępny w sieci schemat podłączenia uwzględnia oba te rozwiązania.
Ogranicznik temperatury wody zamontowany na wyjściu grzejnika będzie uzależniony od temperatury w pomieszczeniu. Z kolei zawory termostatyczne na wejściu (przez zawór trójdrożny) będą ustawiane manualnie. Zamontowane przez zawór trójdrożny rozwiązanie znajduje się na zasilaniu z sieci centralnego ogrzewania. Dzięki temu możemy ręcznie ustalić maksymalną temperaturę do podłogówki. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o centralnym ogrzewaniu.
Zawór RTL – najważniejsze zalety oraz wady
Instalacje wykorzystujące zawór RTL charakteryzują się atrakcyjną ceną montażu. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w prostych obiegach, przystosowanych do pomieszczeń o małym metrażu. Podłogówki z zaworem RTL mogą stanowić układ zasilający podłogę w kuchni czy łazience.
Niestety proste rozwiązanie wykorzystujące zawór RTL posiada także pewne mankamenty. Największym problemem okazuje się brak możliwości kontroli temperatury czynnika grzewczego, który znajduje się we wnętrzu pętli podłogówki. Wiąże się to z ryzykiem przegrzania lub niedogrzania pewnych fragmentów podłogi.
W skrajnych przypadkach może też nastąpić zbyt duże przegrzanie fragmentu podłogówki, prowadzące do uszkodzenia instalacji. Z uwagi na powyższe, zawór RTL nie nadaje się do zastosowania przy dużych, otwartych pomieszczeniach. A może zainteresuje cię także ten artykuł ze schematem instalacji CO?
Zawór mieszający a wykorzystanie pomp ciepła
Jak już wspomnieliśmy, zawór RTL nie sprawdzi się w każdym ogrzewaniu podłogowym. Innym, bardziej zaawansowanym rozwiązaniem okazuje się zawór mieszający. Możemy go wykorzystać w skomplikowanych instalacjach centralnego ogrzewania.
Zawór mieszający może współpracować z systemami ogrzewania niskotemperaturowego (np. różne rodzaje pomp ciepła, kotły kondensacyjne). Instalacja wyposażona w zawór mieszający i zastosowanie pomp ciepła umożliwi równomierny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu. Świetnie sprawdzi się w wykorzystaniu do podłogówki w dużych salonach czy przestronnych mieszkaniach.
Typowa instalacja posiada sterowanie regulatorem ogrzewania, który mierzy temperaturę za zaworem mieszającym. Sterowany zawór mieszający działa tak, aby uzyskać pożądaną temperaturę czynnika grzewczego. Odpowiednio ogrzany czynnik grzewczy zostaje przepompowany do obiegu instalacji centralnego ogrzewania. Taka zasada działania umożliwia zachowanie wysokiego komfortu grzewczego oraz równomierny rozkład temperatur na podłogówce. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrzewaniu podłogowym.