Zawór pneumatyczny – opis oraz rodzaje

Zasada działania zaworu pneumatycznego

Pneumatyka to nauka, która opisuje i konstruuje wszelkiego rodzaju urządzenia, które sterowane są za pomocą sprężonego powietrza czy gazu. Podobną zasadą działania wykazuje się także przekazywanie energii w tychże urządzeniach. Podążając za podstawami pneumatyki można stworzyć opis zaworu pneumatycznego.

Zawory pneumatyczne wyposażone są w element roboczy, który odcina przepływ oraz tłoczysko siłownika. Obie te części są ze sobą powiązane, ponieważ poprzez przesunięcie tłoczyska zawór pneumatyczny otwiera się lub zamyka. Istotne jest jednak to, co wywołuje to przemieszczenie tłoczyska. Pneumatyka wyjaśnia to w jasny i klarowny sposób.

Dopływ sprężonego powietrza lub innego rodzaju gazu wywołuje przemieszczenie się tłoczyska. Następnie zaczyna działać sprężyna powrotna, która doprowadza zawór do pozycji spoczynkowej. Ta sprężyna to tzw. siłownik jednostronnego działania. Spotkać można również siłownik dwustronnego działania, który wywołuje ruch poprzez naprzemienne przekazywanie gazu z każdej strony. Zawory pneumatyczne z uwagi na rodzaj wykonywanego ruchu można podzielić na zawory grzybkowe, membranowe, kulowe czy motylkowe.

Elektrozawór, ręczny zawór pneumatyczny czy zawory rozdzielające?

Zawory rozdzielające to inaczej mówiąc zawory pneumatyczne, które mogą sterować kierunkiem przepływu sprzężonego powietrza czy innego gazu. Jest to inny rodzaj mechanizmu niż w przypadku elektrozaworu czy chociażby zaworu RTL. Przy pomocy zaworów rozdzielających można kierować strumień gazu do wybranego miejsca w całym układzie hydraulicznym.

W ręcznym zaworze pneumatycznym można sterować przepływem powietrza czy gazu przy pomocy specjalnej wajchy. Jest to dość popularne rozwiązanie. Obsługa ręcznego zaworu pneumatycznego nie przysparza wielu problemów, dzięki czemu jest to często wybierana opcja. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze elektrozaworu krok po kroku?

Zastosowanie zaworów pneumatycznych i rozdzielających

Zawory pneumatyczne podobnie jak zawór RTL można spotkać powszechnie. Są one na tyle uniwersalne, że sprawdzą się w różnych dziedzinach przemysłu, jak i w warunkach domowych. Ich rozmiar jest niewielki, co sprawia, że kompaktowość jest dodatkową zaletą.

Zawory pneumatyczne są często montowane na liniach produkcyjnych w różnych dziedzinach przemysłu. Dodatkowo ich zastosowanie mocno zauważalne jest w różnych systemach kontroli procesów. Zawory pneumatyczne i zawory rozdzielające mają bardzo szerokie spectrum zastosowań, dlatego wymienienie ich wszystkich jest wręcz niemożliwe. Pneumatyka obecna jest praktycznie wszędzie.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pompy ciepła

Szukasz taniej i niezawodnej pompy ciepła? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane pompy ciepła przez internautów. Ceny Cię zaskoczą!

Zawory pneumatyczne – przegląd oferty wraz z cenami

Producenci zaworów pneumatycznych

Robiąc rozeznanie w ofertach wielu producentów można zauważyć pewne oznaczenia modeli typu przykładowo 3/2, 2/2. Jest to określenie funkcji zaworu rozdzielającego, a dokładniej rodzaju wykorzystanego w nim rozwiązania. Pierwsza cyfra określa ilość otworów, a druga cyfra to możliwe położenia. Dzięki temu zawory rozdzielające można wykorzystać do sterowania przepływem powietrza czy gazu do różnych miejsc instalacji poprzez kontrolowanie otwarcia dostępu.

Na rynku obecnych jest wielu producentów zaworów pneumatycznych czy rozdzielających. Wśród nich są również wielkie marki ogólnoświatowe, które swoją popularność zdobyły dzięki wysokiej jakości i bardzo dobrym opiniom. Jednym z nich jest firma Metal Work Pneumatics. Jest to włoski producent sprzętu pneumatycznego, który działa nieprzerwanie od 60-tych lat. Obecny jest on również w Polsce od wielu lat. Firma ta charakteryzuje się szeroką ofertą produktową oraz wysoką jakością potwierdzaną przez aktualne normy ISO.

Polską odpowiedzią na zagraniczne marki z zakresu pneumatyki jest firma Pneumax, która swoją siedzibę ma na Dolnym Śląsku. Zapewnia najwyższej jakości rozwiązania pneumatyczne czy również te dotyczące automatyzacji i bezpieczeństwa linii produkcyjnej. Doświadczenie swoje firma przekłada na wysoką jakość różnego rodzaju zaworów czy siłowników. Firma Pneumax z łatwością dorównuje globalnym producentom, a w Polsce jest na najwyższych miejscach w rankingu.

Zawory pneumatyczne – ceny

Koszt zaworu pneumatycznego zależny jest od jego rodzaju, ilości możliwych otworów, producenta czy zastosowania. Niewielkie zawory rozdzielające do lekkich zastosowań można kupić już za nieco ponad 100 zł. Są one ogólnodostępne w sklepach stacjonarnych czy online. Poniżej przedstawione zostały przykładowe zawory pneumatyczne z orientacyjnymi cenami.

Wykaz wybranych zaworów pneumatycznych ogólnodostępnych wraz z cenami

Model zaworu pneumatycznego

Przykładowa cena

Zawór pneumatyczny 5/2, G1/4 powrót sprężyną Pneumatica

140,04 zł

Zawór pneumatyczny 5/2, G1/2, powrót sprężyną, EX Aignep

459,98 zł

Zawór JT 5/2, G1/8w Vespa

176,53 zł

Zawór pneumatyczny 5/2, G1/2, powrót sprężyną Pneumatica

476,04 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii instalacje hydrauliczne