Hydrofory - najważniejsze informacje

Budowa zestawu hydroforowego

Zestawy hydroforowe, inaczej nazywane systemami hydroforowymi, układami hydroforowo pompowymi lub po prostu hydroforami, są to zespoły urządzeń, dzięki którym możliwe jest utrzymywanie przez cały czas stałego ciśnienia wody w wodociągu. Urządzenia te mają zastosowanie zwłaszcza w przypadku instalacji domowych, które nie mają dostępu do sieci wodociągowej. Ważnym elementem zestawu hydroforowego jest zbiornik do hydroforu. Aby zrozumieć jego rolę i funkcję, powinniśmy się zapoznać z budową i działaniem zestawów hydroforowych. W przypadku gospodarstwa domowego średniej wielkości, które zamieszkują cztery osoby, pojemność zbiornika powinna wynosić od 200 l do 300 l.

Na każdy system hydroforowy składa się kilka istotnych elementów, które ze sobą ściśle współpracują. Zbiorniki hydroforowe są zamkniętymi ciśnieniowymi zbiornikami, które są częściowo wypełnione wodą i częściowo powietrzem. W systemie hydroforowym umieszczany jest także manometr, a czasami również wodowskaz. Kolejnym istotnym elementem budowy i funkcjonowania takiego zestawu jest wirnikowa pompa hydroforowa, która napędzana jest silnikiem elektrycznym. Zestawy hydroforowe posiadają także presostat, czyli wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu. Jest to automat sterowany pneumatycznie, który wyłącza i włącza prąd elektryczny. Innymi ważnymi elementami są także zawory odcinające, zawory zwrotne oraz zawór bezpieczeństwa, a także instalacja wodociągowa. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hydroforach.

Działanie zestawu hydroforowego

Po włączeniu pompy hydroforowej woda jest pompowana do zbiornika. Sprawia to, że przestrzeń, którą zajmuje powietrze zmniejsza się, dzięki czemu następuje sprężenie powietrza. Gdy zadane ciśnienie zostanie osiągnięte, wówczas presostat, czyli wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu, wyłącza pompę hydroforową.

Zadaniem zaworu zwrotnego jest uniemożliwienie wypłynięcia wody ze zbiornika hydroforowego z powrotem do studni. Sprężone powietrze dąży w takiej sytuacji do wypchnięcia wody znajdującej się w zbiorniku, co z kolei sprawia, że w sieci wodociągowej powstaje ciśnienie. Gdy zawór poboru wody, na przykład kran, zostaje otwarty, wówczas powietrze o dużym ciśnieniu wypcha wodę ze zbiornika hydroforowego przez rury wodociągowe i zawór na zewnątrz. W takiej sytuacji poziom wody w zbiorniku obniża się, a ciśnienie powietrza spada. W sytuacji, gdy ciśnienie obniżone zostaje się do założonego poziomu minimalnego, pompa hydroforowa załączana jest przy pomocy presostatu wzrasta wówczas ciśnienie, aż do założonego poziomu maksymalnego. Ten cykl powtarza się. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem usług hydraulicznych?

Zbiorniki hydroforowe - rodzaje

Tradycyjny ocynkowany zbiornik do hydroforu

Ocynkowany tradycyjny zbiornik do hydroforu działa w sposób, jaki został przedstawiony powyżej. W takich zbiornikach magazynowana woda ma bezpośrednią styczność z jego ściankami. Bardzo ważne, aby w górnej części takiego zbiornika hydroforowego wytworzyć tak zwaną poduszkę powietrzną. Tworzenie poduszki powietrznej polega na wtłoczeniu do zbiornika hydroforowego powietrza o ciśnieniu przynajmniej 1,5 bar. Typowe zbiorniki ocynkowane to element przelotowy w instalacji wlot/wylot ze zbiornika wody. Z takimi zbiornikami współpracują pompy zatapialne.

Zaletą takich zbiorników jest duża ich pojemność, przeważnie od 100 l lub 200 l, przeciętnie mieszczą się one w przedziale od 1000 l do 1500 l. Na specjalne zamówienie możemy zakupić takie zbiorniki nawet do 10 000 l. Wśród wad tego rozwiązania należy wymienić to, że wymagają one takiego pomieszczenia, w którym umieszczona powinna być utwardzona podstawa dla pompy. Ze względu na swoje rozmiary, konstrukcję oraz pompy zatapialne współpracujące z tymi zbiornikami, baniak taki nie jest mobilny. Ponadto okresowo powinniśmy także uzupełniać ciśnienie poduszki powietrznej w takim zbiorniku.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze filtry wody

Chcesz pić wodę z kranu i szukasz polecanego filtra do wody? Sprawdź najczęściej wybierane filtry przez naszych czytelników.

Zbiornik przeponowy do hydroforu

Hydroforowy zbiornik przeponowy nazywany jest także zbiornikiem membranowym. Taki zbiornik ciśnieniowy zaopatrzony jest w przeponę rozdzielacza, tak zwaną membranę. Zadanie przepony polega na rozdzieleniu przestrzeni takiego zbiornika ciśnieniowego na dwie części. W membranie magazynowana jest woda, pomiędzy membranę, a ściankę hydroforowego zbiornika wtłaczane jest powietrze pod odpowiednim ciśnieniem. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o studniach głębinowych.

Membranowe zbiorniki hydroforowe cechują się znacznie większą mobilnością i kompaktowością, niż tradycyjne zbiorniki, ponieważ pompy hydroforowe, które są do nich montowane wraz z innymi urządzeniami towarzyszącymi mogą być zainstalowane na tym zbiorniku. Woda w zbiorniku przeponowym nie ma styczności się z jego ściankami, co ogranicza ryzyko wystąpienia w nich korozji.

Nie musimy dopompowywać powietrza do zbiornika przeponowego z taką częstotliwością jak w przypadku ocynkowanego zbiornika hydroforowego. Posiada on niewielką pojemność, która może wynosić na przykład 20 l, 50 l lub 100 l. Zestawy hydroforowe ze zbiornikiem przeponowym charakteryzują się cichą pracą. Wadą tych zbiorników jest to, że należy okresowo, dosyć często wymieniać worek gumowy.

Zbiornik do hydroforu o stałym ciśnieniu

Kolejnym rodzajem zbiorników do hydroforu, są zbiorniki hydroforowe o stałym ciśnieniu. Baniak ten jest w rzeczywistości zespołem dwóch zbiorników, jeden to zbiornik powietrza, a drugi to zbiornik wody. Konstrukcja tych zbiorników wymaga, aby pracowały jednocześnie sprężarka i pompy wody. Zaletami tego zbiornika są mniejsze zużycie energii, stałe ciśnienie oraz niezmienne warunki pracy.

Poziome i pionowe zbiorniki do hydroforu

Zbiorniki hydroforowe mogą także występować jako zbiorniki poziome do hydroforu oraz jako pionowe zbiorniki. Zbiorniki poziome oraz pionowe różnią się pomiędzy sobą kształtem, natomiast ich funkcje i sposób pracy są analogiczne do wymienionych powyżej typów zbiorników. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przyłączu wodociągowym i prądu do działki?

Zbiorniki hydroforowe - najlepsi producenci, ceny

Ceny zbiorników hydroforowych zależą między innymi od ich rodzaju oraz producenta. Wiodący producenci to OMNIGENA, IBO i Chechłowski. Produkty tych uznanych firm to zawsze gwarancja najwyższej jakości. Możemy zakupić nowe zbiorniki hydroforowe lub używane. Jednak kupując zbiorniki używane, które będą tańsze od nowych, nigdy nie mamy pewności, że urządzenie to jest w pełni sprawne.

  • Zbiornik hydroforowy Chechłowski 100 l kosztuje 1899 zł.
  • Zbiornik hydroforowy Chechłowski 150 l kosztuje 2199 zł.
  • Zbiornik hydroforowy Chechłowski 2000 l kosztuje 2585 zł.
  • Zbiornik hydroforowy przeponowy OMNIGENA 80 l Aquasystem (Z80PN) to cena 399 zł.
  • Zbiornik hydroforowy przeponowy OMNIGENA 100 l Aquasystem (Z100PN) to cena 529 zł.
  • Zbiornik hydroforowy przeponowy poziomy IBO 80 l (Z80LD) to cena 379 zł.
  • Zbiornik hydroforowy przeponowy poziomy IBO 100 l (Z100LD) to cena 459 zł.

Zbiorniki hydroforowe to istotny element zestawów hydroforowych. Różnią się one między sobą konstrukcją oraz sposobem działania. Przy zakupie odpowiedniego zbiornika do hydroforu powinniśmy wziąć pod uwagę jego parametry, czy będzie on współpracował z naszym systemem hydroforowym oraz jego pojemność.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii instalacje hydrauliczne