Jak pomalować pokój lub całe mieszkanie? Malowanie ścian krok po kroku
Malowanie ścian i sufitu w mieszkaniu to jedna z niewielu czynności, które każdy z nas może samodzielnie wykonać samodzielnie. Wymaga wprawdzie solidnego przygotowania i odpowiednich narzędzi, ale przy odrobinie samozaparcia samodzielne malowanie ścian może nie tylko uratować budżet inwestycji, ale też przynieść dużo radości. Zobaczmy więc, jak pomalować pokój?
Przypominamy, że koszt malowania salonu, kuchni, czy sypialni możesz policzyć w dedykowanym do tego kalkulatorze budowlanym. Możesz tam wybrać zarówno opcję z fachowcem, jak również samodzielne malowanie (po prostu odznacz robociznę).
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak pomalować pokój? Najpierw usuń starą farbę
Pytanie "jak pomalować pokój" zadaje sobie wielu z nas. Pierwszym etapem jeszcze przed malowaniem ścian jest najczęściej usunięcie starej farby. Oczywiście ten etap możemy pominąć, gdy mamy do czynienia ze świeżym tynkiem i gładzią.
Aby sprawdzić, czy konieczne jest usuwanie całej farby ze ściany, należy zwilżyć ją wodą i wykorzystać do usuwania farby szpachelkę. Zwykle warto usunąć farbę w całości, aż do tynku lub gładzi, jeżeli tylko jest to możliwe bez większych problemów. Po usunięciu farby za pomocą szpachli należy jeszcze raz przemyć ścianę w celu uzyskania jednolitej, czystej powierzchni bez resztek farby.
Dla osób bardziej wygodnych na rynku dostępne są specjalne środki do usuwania farb. Można je dostać praktycznie w każdym dobrze zaopatrzonym markecie budowlanym. Jest to preparat rozpuszczający farbę za pomocą biodegradowalnych składników. Środek jest bezwonny, niedrażniący i nietoksyczny. Jest w stanie usunąć każdy rodzaj farby ze ściany od farb akrylowych po olejne, kończąc na proszkowych. Aby było to możliwe, należy nałożyć środek równomiernie na ścianę. Czas oczekiwania na efekty to około 45 min. Po tym czasie, wystarczy delikatnie zdrapać farbę ze ściany szpachelką.
Malowanie ścian zaczynamy od gruntowania
Po usunięciu starej farby możemy sobie zadać pytanie "jak pomalować ściany?". Przed rozpoczęciem malowania ścian należy je odpowiednio zagruntować. Używamy do tego farby gruntującej, specjalnego środka gruntującego lub nawet zwykłej, najtańszej białej farby. Warto przed wyborem gruntu zapoznać się z instrukcjami producenta docelowej farby, którą zamierzamy pokryć ściany. Często producenci zalecają konkretne rodzaje preparatów gruntujących. Warto stosować się do ich wytycznych, gdyż różne farby mogą się najlepiej łączyć z różnymi rodzajami gruntu.
Gruntowanie na ścianie wykonuje się zazwyczaj jeden lub dwa razy, w zależności od jakości użytego podkładu. Celem jest takie przygotowanie powierzchni, żeby po nałożeniu docelowej warstwy spod farby nie przenikały jakiekolwiek przebarwienia.
Malowanie pokoju a dobór właściwej farby
Farbę należy dobrać indywidualnie do każdego pomieszczenia. Jeżeli chcemy pomalować pomieszczenie, w którym panuje duża wilgoć (na przykład kuchnię lub łazienkę), warto wybrać farbę lateksową. Jest ona odporna na zbrudzenia, wilgoć oraz tłuszcz. Można ją bez problemu zmyć wodą i mieć pewność, że nie straci koloru.
Farbę lateksową rozprowadza się bardzo łatwo po ścianach. Dzięki swej konsystencji i strukturze łatwo i dokładnie kryje malowane powierzchnie. Zwykle na dobrze zagruntowanej powierzchni wystarczy rozprowadzić jedną warstwę takiej farby, aby dokładnie ją pokryć. Taka farba jest zwykle o około 20-30% droższa niż zwykła farba emaliowa.
Do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy przedpokój możemy użyć zwykłej farby emaliowej. Na dobrze zagruntowanej powierzchni należy nanieść zwykle od jednej do dwóch warstw, aby uzyskać doskonały efekt, zwłaszcza, gdy decydujemy się na kolor, a nie białą ścianę.
Stosunkowo nowym rozwiązaniem są farby strukturalne imitujące różne efekty, na przykład nierównego tynku. Ich podstawową zaletą, oczywiście poza interesującym efektem wizualnym, jest możliwość ukrycia nierówności ścian. Taki rodzaj farby nie wymaga zwykle specjalnych zabiegów gruntujących, ale bezwzględnie należy się stosować do instrukcji producenta. Znajdziemy w nich na pewno informację, do jakich powierzchni konkretna farba strukturalna będzie przylegać.
Jak pomalować pokój? Ile farby potrzebuję?
Aby oszacować ilość potrzebnej farby musimy przede wszystkim policzyć powierzchnię ścian i sufitów, które planujemy pomalować. Zastanówmy się również nad kolorami i odcieniami. Coraz częściej część ścian malowanych jest na inny odcień danego koloru niż reszta – tego typu pomysły musimy uwzględnić już na etapie planowania.
Wydajność farby lateksowej i emaliowej wynosi zwykle od 10 do 15 m2/litr. Oznacza to, że litrem farby możemy pomalować od 10 do 15 m2 ściany lub sufitu. Wydajność farby może się różnić w zależności od producenta i konkretnego typu, dlatego zawsze przed zakupem należy sprawdzić prognozowane średnie zużycie deklarowane przez producenta. Warto też pamiętać, że na nierównych, lub chropowatych powierzchniach (ściany pokryte tynkami bez gładzi) zużycie będzie o około 10-20% wyższe.
Pamiętajmy, że prognozowane zużycie dotyczy nałożenia jednej warstwy farby, natomiast do dobrego pokrycia ściany musimy nałożyć przynajmniej 2-3 warstwy farby gruntującej plus od jednej do dwóch warstw docelowej farby. Dlatego jeżeli mamy do pomalowania ściany w pokoju o powierzchni ścian 30 m2, to do trzykrotnego zagruntowania i dwukrotnego malowania farbą docelową będziemy potrzebować 3 litry farby gruntującej i 2 litry farby docelowej (zakładamy, że producent podaje zużycie na poziomie 10 m2/litr).
Przypominamy również, że koszt malowania salonu, kuchni, czy sypialni możesz policzyć w dedykowanym do tego kalkulatorze budowlanym.
Malowanie ścian i sufitu krok po kroku, czyli jak pomalować pokój
Do malowania najlepiej użyć dużego wałka malarskiego. W przeciwieństwie do pędzla, nie wymaga on specjalnych umiejętności, a gwarantuje dobry efekt. Farba będzie rozprowadzona równo, a po kilkukrotnym przejechaniu nie będzie widać zacieków. Pamiętajmy jednak, aby po zamoczeniu wałka w korytku rozprowadzić po nim równomiernie farbę (używając tarki na korytku) i usunąć jej nadmiar. Nigdy nie malujmy wałkiem, z którego ścieka farba. Może to spowodować powstanie zacieków, które potem będzie ciężko usunąć.
Po namoczeniu wałka należy przyłożyć go do ściany i wykonywać ruchy w płaszczyźnie pionowej – góra – dół – góra. Nie zalecamy malowania pod kątem, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo powstania zacieków i widocznych nierówności. Na dużych powierzchniach warto zastosować jak największy wałek. Dzięki temu praca pójdzie dużo sprawniej.
Miejsca styku różnych powierzchni (na przykład białej farby na suficie z kolorem na ścianie lub dookoła gniazdka elektrycznego) należy wykończyć małym pędzelkiem. Wałek do tego celu nie jest dobrym rozwiązaniem, ma zbyt dużą powierzchnię, aby umożliwiać precyzyjne wykańczanie takich miejsc. Pędzelek do wykończenia powinien być bardzo mały, najlepiej 1-2 cm szerokości. Warto wykorzystać też taśmę malarską - o tym poniżej.
Kolejne warstwy możemy nakładać dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Zwykle należy poczekać przynajmniej 12, a najlepiej 24 godziny, aby mieć pewność, że nałożona wcześniej warstwa farby jest sucha i dobrze związana z powierzchnią.
A jak malować sufit? Z grubsza wygląda tak samo, warto tylko trochę bardziej wyciskać wałek, aby farba na nas nie kapała. Warto też pamiętać o oddzieleniu sufitu od ścian taśmą malarską. Taśma malarska służy do oddzielenia jednego koloru od drugiego. Spokojnie najeżdżamy wałkiem na taśmę malarską malując jeden kolor, potem ją odrywamy i mamy idealnie równe łączenie.
Malowanie pokoju może być przyjemne
Jak pomalować pokój? Stosując się do powyższych rad praktycznie każdy może samodzielnie pomalować pokój lub mieszkanie. Nie wymaga to specjalnej wprawy ani umiejętności, jedynie sporo cierpliwości i dużo dobrej woli.
Pamiętajmy, że samodzielne malowanie może być dla nas dużą oszczędnością (średnie ceny malowania zaczynają się od 7.50 zł/m2), ale również własnym wkładem pracy w jego remont. Może być również powodem do dumy przed znajomymi – w końcu każdy przynajmniej małą część swojego mieszkania powinien wykonać własnymi rękami!