Jak pomalować pokój na dwa kolory?
Malowanie pomieszczeń na dwa kolory to dość prosty i skuteczny sposób na podkreślenie walorów dekoracyjnych. Możemy w ten sposób ożywić wnętrze, wizualnie poprawić jego proporcje i odciągnąć uwagę od najmniej estetycznych przestrzeni. Poniżej podpowiemy, jak pomalować pokój na dwa kolory, jaki wybrać kolory wnętrz oraz jak samodzielnie wykonać malowanie ścian.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie pokoju, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.

Jak pomalować pokój na dwa kolory?
Możliwości są niemal nieograniczone, jeśli chodzi o to, jak urządzić pokój w stylu pasującym do naszej osobowości. Pomysłów na jaki kolor się zdecydować, jeśli chodzi o ścian malowanie, jest mnóstwo. Wszystko zależy od efektu dekoracyjnego, który chcemy osiągnąć. Jednak jednym wspólnym punktem dla wszystkich działań jest odpowiednie przygotowanie. Przed rozpoczęciem malowania oraz przed wybraniem wiodących barw zaplanujmy wygląd całego pomieszczenia. Kolory ścian powinny być odpowiednio dobrane do stylistyki wnętrza, mebli oraz pozostałych elementów wyposażenia. Dobrze dobrane kolory wnętrz mogą rozświetlić pokój lub go przyciemnić. Będą też w stanie optycznie powiększyć przestrzeń lub pomniejszyć jej wybrane fragmenty. Dwa umiejętnie dobrane kolory mogą też wyeksponować meble i wybrane przez nas elementy wyposażenia. Pomysł na kolor ścian czy też zestawienie ze sobą różnych kolorów ścian to jedno, ale jak praktycznie to zrobić?
Odpowiadając na pytanie, jak pomalować pokój na dwa kolory, musimy zaprezentować najczęściej wykonywane kompozycje barw, które wizualnie poprawiają proporcje w sypialni, kuchni, salonie czy w pokoju dziecięcym. Najprostsze triki kolorystyczne poprawiające proporcje pomieszczeń to:
Zwiększenie długości pomieszczenia – efekt uzyskamy poprzez pomalowanie dwóch przeciwległych ścian jasnym kolorem. Ściana, którą chcemy wizualnie przedłużyć może dodatkowo kontrastować ze ścianą boczną. W ten sposób sprawimy, że nasz korytarz czy hol będzie wydawał się dłuższy. Do wizualnego zwiększenia długości najlepiej nadają się zimne kolory ścian. Możemy wykorzystać tu delikatne odcienie błękitu. Jeśli malowania chcesz podjąć się samodzielnie, w tym artykule znajdziesz poradnik krok po kroku.
Zmniejszenie długości pomieszczenia – do wizualnego zmniejszenia długości ściany posłużą nam kolory ciemniejsze. Najlepiej sprawdzą się tu odcienie czerwieni, pomarańcz i kolor żółty. Ściany w kolorze ciepłym będą wizualnie pomniejszone. Dlatego warto stosować je w dobrze doświetlonych, przestronnych aranżacjach.
Zwiększenie wysokości pomieszczenia – efekt jest szczególnie wskazany w niewielkich pomieszczeniach z niskim sufitem. Wizualne zwiększenie wysokości pomieszczenia uzyskamy poprzez pomalowanie sufitu białą farbą. Kolory ścian mogą być dowolne, jednak pamiętajmy, by nie przedłużać ich na całej wysokości. Efekt osiągniemy poprzez naklejenie taśmy malarskiej na górnym fragmencie ściany. Dzięki temu uzyskamy odcięcie białego koloru na linii ściany, co wizualnie zwiększy wysokość pomieszczenia.
Zmniejszenie wysokości pomieszczenia – to efekt odwrotny do poprzedniego. Aby uzyskać efekt wizualnego zmniejszenia wysokości pomieszczenia, należy pomalować całą ścianę na wybrany kolor. W tym wypadku trzeba nakleić zabezpieczającą taśmę malarską bezpośrednio na suficie. Brak białego odcięcia na górnym fragmencie ścian wizualnie zmniejsza wysokość pomieszczenia. W tym miejscu znajdziesz poradnik jak pomalować sufit krok po kroku.
Na jakie kolory pomalować pokój?
Wybierając kolory ścian w salonie, kuchni, czy w sypialni możemy wspomóc się kołem barw. To prosty sposób na porównanie odcieni i wyodrębnienie pasujących do siebie farb. Kolory na rozłożonym kole barw można podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich to barwy monochromiczne, które stanowią różne odcienie tego samego koloru. Dwa kolory monochromiczne w sypialni czy salonie mogą wprowadzić do wnętrza wrażenie uporządkowania i spokoju. Malowanie ścian farbami monochromicznymi pozwoli nam uzyskać przytulną, jednolitą aranżację. Owe barwy spójnie się połączą, potęgując nastrój uporządkowania.
W drugiej grupie znajdziemy pokrewne kolory ścian. Ich odcienie są dość podobne, co sprawia, że barwy sąsiadują ze sobą na kole kolorów. Wybierając kolory pokrewne możemy połączyć np. wiodącą barwę pomarańczową i dopełniającą ją barwę żółtą. Zastosowanie tych dwóch odcieni jeden przy drugim wizualnie zwiększy ich intensywność. Owe dwa kolory będą się harmonijnie łączyć i ożywiać przestrzeń. Dzięki temu możemy uzyskać wyrazisty, a jednocześnie spójny efekt dekoracyjny, typowy dla aranżacji zainspirowanych stylem nowoczesnym.
Trzecia kategoria to kolory dopełniające, czyli te położone naprzeciwko siebie. Używając barw dopełniających stworzymy tak zwaną harmonię komplementarną. Owa harmonia polega na łączeniu ze sobą kolorów kontrastujących. Malowanie ścian kontrastującymi farbami może dać nam bardzo ciekawy efekt dekoracyjny. Tego rodzaju aranżacje wnętrz stają się bardziej wyraziste. Dlatego łączenie kolorów dopełniających możemy zastosować w dużych salonach, przestronnych kuchniach, na korytarzach, holach, a nawet w pokojach dziecięcych. Jeśli planujesz malowanie ścian w salonie, ten kalkulator kosztów remontowych i wykończeniowych pomoże ci w oszacowaniu budżetu.
Jak wybrać odpowiedni kolor farby?
Powyżej podpowiedzieliśmy, na jakie kolory pomalować pokój. Jednak warto także zaznajomić się z zasadami wyboru farby. Oglądając kolory farb w sklepie, często dysponujemy tylko niewielkim próbnikiem. Na nasze postrzeganie barwy z pewnością wpłynie sklepowe oświetlenie. Nie bez znaczenia będzie także obecność wielu kolorów dostępnych na półkach oraz stopień oświetlenia światłem naturalnym. Większość sklepów nie zapewnia nam odpowiedniego określenia widzianej barwy. Dlatego kolor widoczny w sklepie może wyglądać zupełnie inaczej na naszej ścianie w pokoju, salonie czy w sypialni. Zatem jak wybrać kolor farby do naszego pomieszczenia? Najlepiej byłoby przynieść próbnik do naszego domu lub mieszkania i ocenić go przy każdej ścianie z osobna. Im większe wielkości próbnika, tym lepiej. Jeszcze lepszym pomysłem będzie pomalowanie fragmentu ściany interesującą nas farbą. Dzięki temu upewnimy się, że dany odcień dobrze sprawdzi się w naszym pomieszczeniu. Zyskamy też możliwość przeanalizowania barwy przy oświetleniu dziennym oraz nocnym.
Malowanie ścian na dwa kolory
Dwa kolory ścian w salonie czy kuchni nie muszą być odcinane w narożach ścian. Ciekawy efekt dekoracyjny uzyskamy także poprzez zastosowanie dwóch barw na jednej ścianie. Możemy tworzyć barwne wzory geometryczne, odcinać barwy po skosie pomieszczeń bądź odcinać je po liniach pionowych. Przy odrobinie wprawy możemy też odcinać kolory ścian po łuku lub tworzyć bardziej wymyślne wzory. Do prac z pewnością przyda nam się wałek, taśma malarska, dwa kolory farby, metrówka oraz poziomnica. Przed rozpoczęciem malowania przemyślmy dokładnie lokalizację kolorów i ułożenie ewentualnych wzorów. Ściany w kolorze ciemniejszym będą wizualnie zmniejszone. Efekt możemy wykorzystać przy wezgłowiu łóżka, czy za telewizorem. Dobrym pomysłem będzie także kolorystyczne podkreślenie elementów wyposażenia. Możemy zaakcentować ciemniejszym kolorem ścianę za półką, uwidocznić elementy ozdobne z płyty kartonowo gipsowej, czy wykonać ozdobne obramowanie obrazów. Wybór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji, stylistyki aranżacyjnej i poziomu nasłonecznienia pomieszczeń.
Dwa kolory ścian w małym pomieszczeniu?
Zastosowanie dwóch kolorów nie ogranicza się wyłącznie do dobrze doświetlonych pomieszczeń o większych rozmiarach. Niewielki pokój sprawia co prawda większe problemy aranżacyjne, jednak możemy z powodzeniem zastosować w nim dwa kolory ścian. W niewielkich wnętrzach najlepiej sprawdzają się farby pastelowe. Jasne odcienie wizualnie powiększają przestrzeń i odbijają naturalne promienie słoneczne. Ciemniejsze kolory nie powinny zdominować niewielkiej aranżacji. Możemy je jednak zastosować do podkreślenia fragmentów pomieszczenia lub do dekoracyjnego ożywienia przestrzeni. Fragment dobrze doświetlonej ściany można pomalować odcieniem o intensywnym zabarwieniu. Warto dobrać go kolorystycznie do elementów wyposażenia. Dzięki temu ożywimy małą aranżację, przełamiemy schematyczny design i podniesiemy walory dekoracyjne. Jeśli jednak stwierdzisz, że samodzielne malowanie to nie jest najlepszy pomysł, sprawdź cennik malowania ścian.
Powiązane artykuły
-
Czym umyć ściany przed malowaniem? Preparaty, opis działania, ceny środków, porady
-
Jak wyliczyć, ile farby będzie potrzebne na m2 ściany? Praktyczny poradnik
-
Jak malować sufit? Najlepsze metody i największe błędy
-
Jak pomalować pokój krok po kroku? Praktyczny poradnik
-
Jak pomalować pokój lub całe mieszkanie? Malowanie ścian krok po kroku
-
Jak malować ścianę? Przygotowanie, wybór farby, techniki malowania, porady
-
Wybieramy kompresor do malowania - rodzaje, ceny, opinie
-
Koszt malowania ścian i sufitu vs. koszty tapetowania - co kosztuje więcej?
-
Malowanie łazienki krok po kroku - wybór farby, sposoby malowania, porady
-
Samodzielne malowanie pokoju krok po kroku - zrób to sam!
-
Pistolety do malowania – rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, wiodący producenci
-
Pistolet do malowania – opinie, sposób użytkowania, ceny, opinie
-
Folia malarska – rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, porady co wybrać
-
Malowanie boazerii w przedpokoju - jak ją skutecznie i łatwo odświeżyć
-
Łączenie kolorów ścian - praktyczne przykłady jakie kolory pasują do siebie!
-
Jaki wałek do malowania wybrać? - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie
-
Malowanie ścian - Biel czy kolor? Jakie farby wybrać?