Jak przygotować ścianę do malowania? Praktyczny poradnik
Malowanie ścian i sufitów nie jest nadmiernie skomplikowaną czynnością, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Podłoże musi zostać odpowiednio oczyszczone, a stare powłoki usunięte. Jak przygotować ścianę do malowania? Co zrobić, by zapewnić najlepszy efekt? Prezentujemy praktyczny poradnik.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przygotowanie starej ściany – co zrobić przed malowaniem?
Przygotowanie ściany pokrytej tapetą
Podłoże pod farbę powinno być odpowiednio oczyszczone. Tylko w ten sposób zapewnimy uzyskanie odpowiedniego efektu dekoracyjnego i sprawimy, że nowa powłoka farby będzie odpowiednio rozprowadzona na powierzchni ściany. Remontowane podłoże może być pokryte tapetą. Jest to jedna z bardziej problematycznych powłok, które należy usunąć przed malowaniem.
Stare tapety na powierzchni ściany należy całkowicie usunąć. Co zrobić? Specyfika działania będzie uzależniona od rodzaju tapety. Stare tapety papierowe na ogół wymagają lekkiego namoczenia. Wystarczy zwilżyć je wilgotną gąbką lub wałkiem malarskim. Po pewnym czasie tapeta odpowiednio nasiąknie, co umożliwi jej łatwe zerwanie ze ściany.
Stare tapety winylowe mogą przysporzyć nieco więcej problemów. Z pomocą przychodzą nam specjalne preparaty do demontażu tapet. Są to produkty w postaci skoncentrowanego płynu. Należy rozpuścić je z odpowiednią ilością wody i nanieść na tapetę (dobrze będzie ją też delikatnie ponacinać, co zapewni lepszą penetrację specyfiku). Preparat powinien skutecznie rozpuścić klej i sprawić, że stare powłoki będą znacznie łatwiejsze w demontażu.
Stare ściany z farbą olejną lub śladami pleśni
Jak przygotować ścianę do malowania? Jak już wspomnieliśmy na samym początku, podstawą jest usunięcie starych powłok i uszkodzeń. Jednymi z bardziej problematycznych mogą być ściany pokryte farbą olejną lub zaatakowane przez grzyby lub pleśń. Co zrobić z takim podłożem? Zanim naniesiemy nową farbę, musimy wyeliminować wszystkie mankamenty ściany.
Stara lamperia z farby olejnej okazuje się trudna do usunięcia. Ściany pokryte farbą olejną należy dokładnie oczyścić. Stare powłoki malarskie możemy zdrapywać szpachelką. Dużym ułatwieniem całego procesu jest zastosowanie preparatów zmiękczających farbę. Stosujemy je według instrukcji podanych na opakowaniu produktu.
Kolejną przeszkodą będą wykwity pleśni i grzybów. Nie wystarczy ich wyczyścić i odmalować, bowiem będzie to tylko działanie doraźne. Usunięta powierzchownie pleśń lub grzyby mogą szybko, ponownie pojawić się na powierzchni ściany. Co zrobić, by zapewnić trwały efekt? Przede wszystkim musimy uwolnić podłoże od pleśni i grzybów.
Zaatakowana przez pleśń powierzchnia ściany powinna być starannie oczyszczona. Należy dokładnie oczyścić wykwity i wyszorować ścianę twardą szczotką. Po usunięciu śladów pleśni lub grzybów, warto zastosować specjalny preparat grzybobójczy. Następnie pozostawiamy podłoże do wyschnięcia. Sytuacja komplikuje się, jeśli pleśń przedostała się w powierzchnię ściany. W tym przypadku zaleca się skucie tynku w miejscu zaatakowanym przez pleśń oraz około 1 metra wokół niego. Po usunięciu zainfekowanych powłok nanosimy preparat grzybobójczy i osuszamy ścianę. Dopiero na tak oczyszczone podłoże nakładamy nową warstwę tynku. Po jego wysuszeniu możemy rozpocząć prace przygotowujące podłoże do malowania. Sprawdź także ten artykuł: Cennik malowania ścian 2023 - ile kosztuje malowanie pokoju?
Co zrobić z ubytkami starej ściany?
Jak przygotować ścianę do malowania? Podstawą jest odpowiednie wyrównanie podłoża. Niektóre stare ściany noszą ślady użytkowania. Będą to głębokie rysy i ubytki, które skutecznie pogarszają walory wizualne powierzchni. Pamiętajmy, że nowe podłoże malarskie nie będzie w stanie zamaskować niedoskonałości ściany. Dlatego należy je usunąć i naprawić przed rozpoczęciem malowania.
Co zrobić? Po pierwsze dokładnie obejrzeć ściany w poszukiwaniu defektów. Rysy i ubytki warto zamaskować masą szpachlową, którą aplikujemy przy pomocy szpachelki. Po wyschnięciu masy szpachlowej, delikatnie szlifujemy papierem ściernym, aż do uzyskania jednolitej powierzchni. Przed malowaniem musimy jeszcze dokładnie usunąć pył powstały na skutek szlifowania.
Jak przygotować ścianę do malowania? Właściwy etap prac
Czyszczenie i mycie ściany przed malowaniem
Podłoże przeznaczone do malowania powinno być skrupulatnie oczyszczone ze wszystkich zabrudzeń i kurzu. Tylko w ten sposób zapewnimy odpowiednią przyczepność farby. Co zrobić, by ściany były odpowiednio przygotowane do malowania?
W pierwszej kolejności usuwamy ślady kurzu oraz pyłu. Możemy zastosować tu odkurzacz przemysłowy. Ściany (szczególnie te w kuchniach i łazienkach) należy także dodatkowo oczyścić z powierzchniowych zabrudzeń. Najbardziej uciążliwe mogą być tłuste zabrudzenia na powierzchni ściany.
Stare ściany warto dokładnie umyć. Wystarczy zastosować tu ścierkę namoczoną w roztworze ciepłej wody i mydła malarskiego. W ten sposób skutecznie oczyścimy ściany z powierzchniowych zabrudzeń i sprawimy, że nowe podłoże malarskie będzie równomiernie rozprowadzone. Po wysuszeniu ściany, możemy rozpocząć kolejny etap przygotowania przed malowaniem.
Przygotowanie podłoża – wyrównujemy chłonność przy pomocy preparatu gruntującego
Nasze przygotowanie ściany pod farbę jest już niemal zakończone. Powierzchnie zostały odpowiednio oczyszczone, a ewentualne defekty zamaskowane. Ostatnim krokiem przed malowaniem będzie wyrównanie chłonności podłoża. Osiągniemy to poprzez zastosowanie preparatu gruntującego, który wystarczy wymieszać z wodą. Dokładne proporcje będą uzależnione od specyfiki ściany oraz charakterystyki produktu. Warto zastosować się do instrukcji podanej na opakowaniu preparatu gruntującego.
Preparat gruntujący nanosimy równomiernie na powierzchnię całej ściany. Możemy wykorzystać tu wałek malarski bądź większy pędzel. Po naniesieniu preparatu należy odczekać do jego wyschnięcia. Następnie wystarczy nanieść farbę.
Wiesz już, jak wygląda przygotowanie podłoża przed malowaniem. A może zainteresują Cię również inne tematy? W osobnym artykule podpowiadamy, jaki wałek do malowania sprawdza się najlepiej. Wskazujemy też, jak wyeksponować telewizor na ścianie.