Jaki wałek do malowania wybrać? Rodzaje dobrych wałków malarskich

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jaki wałek do malowania będzie najlepszy, musimy wskazać na podstawowe rodzaje tych produktów. Głównym kryterium podziału jest długość runa i materiał, z którego wykonano produkt.

Dużą popularnością cieszą się wałki sznurkowe, które najczęściej wybiera się do malowania ścian wewnętrznych i sufitu. Tego typu produkty na ogół posiadają krótkie runo, które będzie najlepszym wyborem do gładkich powierzchni. Wałki sznurkowe posiadają dobre opinie ze względu na szeroki wybór modeli, uniwersalność oraz brak pojawiania się smug podczas malowania.

Drugą kategorią są wałki gąbkowe. Na ogół przybierają mniejsze rozmiary i są najlepszym wyborem do malowania niewielkich powierzchni drewnianych. Większe wałki gąbkowe mogą być dobrym rozwiązaniem do malowania ścian wewnętrznych lub sufitu wykończonego gładzią gipsową.

W ostatniej grupie znajdują się wałki sznurkowe z długim włosiem. Tego typu produkty nadają się do prac malarskich przy chropowatych powierzchniach. Możemy je wybrać do malowania ścian wewnętrznych z tapetą strukturalną. Dobre opinie posiada także wykorzystanie wspomnianego wałka malarskiego do malowania cegieł i elewacji.

Pamiętajmy również, że dobry wałek malarski powinien być dobrany adekwatnie do rozmiarów malowanej powierzchni. Jest to kolejne rozróżnienie, którym warto kierować się podczas wyboru akcesoriów malarskich. W ofertach sprzedaży znajdziemy maleńkie wałki o szerokości do 5 cm. Tego typu produkt będzie najlepszy do malowania detali. Mogą to być na przykład fragmenty mebli, parapety bądź drzwi wewnętrzne. Im większa powierzchnia do malowania, tym większy może być wałek malarski. W ten sposób przyspieszymy prace i zapewnimy sobie większy komfort podczas malowania. Do ścian wewnętrznych, przestronnych podłóg, elewacji bądź sufitu dobry będzie wałek malarski o szerokości do 25 cm. Zwróćmy tutaj uwagę na szerokość kuwety, która umożliwi wygodne rozprowadzenie farby po runie wałka.

Dobry wałek malarski dobrany do rodzaju farby – który produkt wybrać?

Najlepszy wałek malarski będzie odpowiednio dobrany do rodzaju podłoża oraz do rodzaju farby. Dużą podpowiedzią może być dla nas etykieta informacyjna na opakowaniu emulsji, na której na ogół znajduje się zalecenie dotyczące rodzaju wałka i długości runa. Dla przykładu, do malowania ścian wewnętrznych i sufitów najczęściej stosuje się farby akrylowe lub lateksowe. Sposób doboru wałka będzie tu taki sam. Najlepsze będą wałki z runem wykonanym z tworzywa sztucznego (najczęściej poliester bądź poliakryl). Mogą to być wałki z mikrofibry bądź wałki sznurkowe. Długość włosia dobieramy adekwatnie do stopnia chropowatości podłoża. Przy ścianach i sufitach gipsowych, możemy dobrać wałek z krótkim runem. Z kolei przy bardziej porowatych powierzchniach lepiej sprawdzą się wałki o średnim lub długim runie. W ten sposób dokładnie pokryjemy całą malowaną powierzchnię, zapewniając pełne krycie w drobnych zagłębieniach ściany bądź sufitu.

Jaki wałek do malowania farbami ceramicznymi? Farby ceramiczne różnią się od emulsji akrylowych bądź lateksowych. Powierzchnia pokryta farbą ceramiczną jest bardzo odporna na plamy i nadaje się do delikatnego zmywania na mokro. Farbę ceramiczną należy nakładać cieniutką warstwą. W tym celu najlepszy okazuje się wałek z mikrofibry. Warto wybrać model bardziej sprężysty, który dobrze pokryje ewentualne nierówności w ścianie.

Kolejną grupę stanowią farby rozpuszczalnikowe. Możemy nimi pokryć lamperię bądź elementy drewniane. W tym celu warto zastosować wałek gąbkowy bądź piankowy. Najlepiej sprawdzają się produkty lekko sprężyste o bardzo gładkiej powierzchni. Dzięki temu zapewnimy dobre krycie, a nowa powłoka malarska będzie idealnie gładka.

Wiesz już, jak wybrać dobry wałek do ścian lub sufitu. A może zainteresuje Cię również temat, czym myć kafelki po remoncie? Sprawdź także ten artykuł: Jak malować ścianę? Przygotowanie, wybór farby, techniki malowania, porady.

Długość runa wałków malarskich – jak dobrać je do ścian i sufitu?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, dobry wałek malarski będzie odpowiednio dopasowany do malowanej powierzchni. Istotną kwestię stanowi długość runa. Odpowiedni wybór zabezpieczy nas przed rozchlapywaniem farby i pojawianiem się nieestetycznych zacieków na ścianie. Co więcej, odpowiednio dobrana długość runa będzie sprzyjała równomiernemu malowaniu całej powierzchni.

Długość runa dobieramy adekwatnie do chropowatości powierzchni. Do malowania gipsowych sufitów i ścian, mebli bądź drzwi idealnie sprawdzają się wałki o krótkim włosiu. Będą to sprężyste wałki z mikrofibry o długości włosia do 10 mm. Tego typu produkt nie będzie tworzył zacieków, a pomalowana powierzchnia nadal pozostanie idealnie gładka.

Im bardziej chropowata struktura, tym większa powinna być długość runa. Tym samym do tynku cementowego najlepiej sprawdzają się wałki sznurkowe z runem o długości do 15 mm. Tą samą zasadę doboru stosujemy przy malowaniu drewna. W sklepach branżowych znajdziemy także wałki z długim runem (najczęściej do 25 mm). Z reguły są to wałki futrzane, które idealnie sprawdzają się w malowaniu bardziej chropowatych powierzchni. Tego typu produkty możemy wykorzystać do malowania betonu, elewacji, tynku strukturalnego bądź ściany z cegły.

Ustaliliśmy już, jaki wałek do malowania będzie odpowiedni. Osobną kwestią jest cena zakupu konkretnych produktów. Najtańsze na ogół okazują się niewielkie wałki malarskie, przeznaczone do malowania detali. Cena zakupu rozpoczyna się już od kwoty kilkunastu złotych. Im większy i lepszej jakości produkt, tym na ogół wyższa jest jego cena. Tym samym zakup dobrej jakości wałka malarskiego do ścian na ogół wiąże się z wydatkiem rzędu 30 – 70 zł. W ofertach sprzedaży znajdziemy też gotowe zestawy malarskie i wałki na drążku, które umożliwiają malowanie sufitów i górnych fragmentów ścian. Cena zakupu dobrej jakości sprzętu niejednokrotnie oscyluje wokół kwot 100 – 150 zł. Koszt profesjonalnych wałków malarskich z regulowanym uchwytem może dochodzić do kwoty około 1 000 zł, jednak nie jest to zbyt często wybierane rozwiązanie do użytku amatorskiego.

ikona podziel się Przekaż dalej