Żywotność farb, a żywotność tapety

Pierwszą rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę podczas porównywania kosztów, jest trwałość gotowej powłoki. Dobra jakościowo, odporna na zmywanie farba lateksowa będzie wyglądała efektownie do 6 lat. Nieco mniej trwałe są farby akrylowe (ze względu na brak możliwości zmywania zanieczyszczeń i blaknięcie koloru). Trwałość farby akrylowej szacuje się na 3 do 5 lat.

Warto w tym miejscu zauważyć, że nawet najlepsze i najtrwalsze farby ścienne, nie będą tak żywotne jak dobra jakościowo tapeta. Według wiodących producentów, żywotność tapet fizelinowych i winylowych wynosi od 7 do 14 lat. Co prawda, w ofertach handlowych znajdziemy też tanie tapety wykonane w całości z papieru. Ich żywotność jest porównywalna z farbami akrylowymi (od 3 do 5 lat).

Tanie tapety papierowe nie są odporne na działanie wilgoci, a zabrudzenia na ich powierzchni są bardzo trudne do usunięcia. Z powodu małej żywotności są to już mało popularne produkty.

Jakie są koszty malowania farbami akrylowymi?

Farby akrylowe świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach suchych. Producenci nie zalecają stosowania ich w wilgotnych łazienkach i kuchniach. Koszt zakupu 2,5 l farby jest bardzo zróżnicowany- średnio od 20 do 70 zł. Musimy jednak zauważyć, że tańsza farba akrylowa jest o wiele mniej wydajna, niż konkurencyjne farby z wyższej półki.

1 litr taniej farby wystarcza na jednokrotne pomalowanie ok. 7 m2. Z kolei 1l lepszej jakościowo farby (wyprodukowanej przez firmę Dulux, Dekoral, czy Nobiles) wystarcza na pomalowanie nawet 14-16 m2. Zatem uśredniony koszt dwukrotnego pomalowania fragmentu ściany o powierzchni 50 m2 wyniesie ok. 450 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie wynajęcie ekipy malarskiej, która wyceni dwukrotne pomalowanie 50m2 na 350-600 zł.

Jeżeli chciałbyś znaleźć sprawdzonych fachowców, którzy wykonają dla Ciebie wszystkie prace, zachęcamy do skorzystania z usługi Szukaj Wykonawcy. Wystarczy, że wypełnisz jeden formularz, potwierdzisz zapytanie i już możesz spokojnie czekać na oferty od lokalnych firm.

Jakie są koszty malowania farbami lateksowymi?

Farby lateksowe są odporne na niekorzystne działanie wilgoci, a dodatkowo nadają się do zmywania. Dzięki temu są świetnym rozwiązaniem do kuchni oraz wilgotnych łazienek. Koszt zakupu 2,5 l farby lateksowej waha się pomiędzy 45 a 85 zł.

Wydajność jednego litra ściennej farby lateksowej wynosi od 10 do 14 m2. Co prawda niektórzy producenci twierdzą, że ich farba doskonale kryje ściany już za pierwszym malowaniem, jednak w praktyce okazuje się, że konieczne jest malowanie dwukrotne.

Koszty malowania mieszkania i koszty tapetowania mogą być mniej więcej zbliżone. Różny może być koszt robocizny.
Koszt malowania ścian i sufitu vs. koszty tapetowania - co kosztuje więcej?

Podsumowując: uśredniony koszt dwukrotnego pomalowania fragmentu ściany o powierzchni 50 m2 wyniesie ok. 550 zł. Do kosztów całkowitych dochodzi także koszt robocizny: od 350 do 600 zł.

Orientacyjne koszty tapetowania

Koszt tapetowania zależy od rodzaju i jakości tapety. W ofertach handlowych znajdziemy tanie tapety papierowe, dostępne już od 12 zł za pojedynczą rolkę. Do wytapetowania ścian o powierzchni 50 m2 potrzebujemy około 8 rolek tapety, a także dwa opakowania kleju (ok. 12 zł/szt). Do kosztów całkowitych dochodzi także cena robocizny: od 10 do 20 zł/m2.

Znajdź ekipę malarską

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę malarską lub firmę remontową, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Nieco drożej wyjdzie wytapetowanie pomieszczeń tapetami fizelinowym oraz winylowymi. Koszt zakupu 1 rolki tapety fizelinowej (o rozmiarze 10m x 53cm) to 27-42 zł. Z kolei dobra jakościowa rolka tapety winylowej kosztuje 35-65 zł. Koszt robocizny i kleju jest taki sam jak w przypadku zwykłej tapety papierowej.

Reasumując, całkowity koszt wytapetowania fragmentu ściany o powierzchni 50 m2 wynosi:

  • Tapeta papierowa 600 - 1.120 zł
  • Tapeta fizelinowa 740 – 1.360 zł
  • Tapeta winylowa 804 – 1.544 zł

Musimy jednak pamiętać, że powyższe obliczenia dotyczą tapety bez dopasowania wzoru. Jeśli zdecydujemy się na naklejenie tapety ze wzorem, który ma idealnie do siebie przylegać, wówczas zwiększy się ilość potrzebnych rolek.

Sprawdzonych fachowców, którzy wytapetują Twoje ściany znajdziesz po wypełnieniu tego formularza.

Sprawdź też aktualne ceny usług tapeciarskich.

Podsumowanie kosztów malowania i tapetowania

Najtańszym rozwiązaniem jest samodzielne pomalowanie ścian farbą akrylową. Jeśli zdecydujemy się na wynajęcie ekipy malarskiej, wówczas całkowity koszt przedsięwzięcia wzrośnie niemal dwukrotnie. Nieco droższe jest zastosowanie farb lateksowych. Jednak musimy pamiętać, że odznaczają się one znacznie większą żywotnością i dobrze sprawdzają się w trudniejszych warunkach.

Porównując koszty malowania oraz tapetowania musimy pamiętać, że gruba tapeta może doskonale ukryć nierówności i pęknięcia ścian. Farba nie jest w stanie zamaskować tych defektów. Nałożenie wyrównującej gładzi szpachlowej będzie kolejnym wydatkiem (ok. 10-16 zł/m2). W tym wypadku, tapetowanie będzie znacznie tańsze niż gładzenie i malowanie ściany.

Koszt naklejenia tapety papierowej jest porównywalny z kosztami, które musimy poświęcić na pomalowanie równej ściany farbami lateksowymi. Całkowity koszt wytapetowania ścian o łącznej powierzchni 50 m2 to jedynie 600 – 1.500zł. Tapetowanie za pomocą tapet fizelinowych, a także winylowych jest najdroższym przedsięwzięciem. Musimy jednak pamiętać, że są to produkty najtrwalsze, a ich żywotność może przekroczyć 10 lat. Możemy zatem stwierdzić, iż tapety winylowe oraz fizelinowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na trwałości oraz na wysokiej jakości powłoki ściennej.

Pamiętaj, że wykonawcę wszystkich prac możesz znaleźć korzystając z darmowej usługi Szukaj Wykonawcy.

ikona podziel się Przekaż dalej