Od czego zacząć malowanie boazerii?

Prace zaczynamy od odpowiedniego przygotowania. Na wstępie warto określić materiał, z którego została wykonana nasza boazeria. Większość z nich to produkty wyprodukowane z drewna (przeważnie świerku). Jednak w niektórych domach znajdują się także boazerie z korka oraz polichlorku winylu. Ich odświeżanie i renowacja będą wyglądały nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnej drewnianej boazerii. Najistotniejszą różnicą stanie się wybór farby malarskiej, którą pokryjemy odnawianą powierzchnię. Malowanie boazerii z tworzyw sztucznych należy wykonywać wyłącznie farbami alkaidowymi oraz akrylowymi. Użycie farby olejnej mogłoby nieodwracalnie uszkodzić wierzchnią warstwę naszej okładziny ściennej.

Po określeniu specyfiki boazerii przechodzimy do działań praktycznych. W pierwszym etapie demontujemy lustra, obrazy, kinkiety i pozostałe elementy ścienne. Dobrym pomysłem będzie także wyniesienie wszystkich mebli, sprzętów oraz dywanów znajdujących się w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że podczas odświeżania boazerii wytworzymy dużo pyłu, dlatego zabezpieczmy także podłogę.

Przygotowanie podłoża do malowania

Każda boazeria przed odświeżeniem powinna być odpowiednio oczyszczona i zmatowiona. Przygotowanie podłoża zaczynamy od jego delikatnego oszlifowania. Prace możemy wykonać przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego bądź szlifierki. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie ze szlifierki połączonej z odkurzaczem. W ten sposób zminimalizujemy ilość pyłu, który dociera w najgłębsze zakamarki naszych pomieszczeń i jest dość trudny do usunięcia. Trudno dostępne miejsca oraz wgłębienia warto dodatkowo przetrzeć papierem ściernym. Owe działania sprawią, że boazeria będzie dokładnie oczyszczona i dobrze przygotowana do kolejnego etapu prac. Podczas szlifowania usuniemy wierzchnią, zniszczoną warstwę boazerii. Sprawi to, że nasza okładzina ścienna będzie bardziej gładka, a powierzchniowe zarysowania staną się niewidoczne.

Znajdź ekipę malarską

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę malarską lub firmę remontową, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Po zakończeniu szlifowania należy dokładnie odpylić całą powierzchnię boazerii. Odpylanie najlepiej wykonać przy pomocy odkurzacza, który usunie zanieczyszczenia ze wszystkich wgłębień. W razie potrzeby możemy też użyć wilgotnej szmatki z dodatkiem detergentów. Jej zastosowanie będzie konieczne jeśli na boazerii pozostały tłuste zabrudzenia. Zwróćmy jednak szczególną uwagę na to, by boazeria nie wchłonęła zbyt dużej wilgoci. Przed rozpoczęciem malowania powierzchnia powinna być całkowicie czysta oraz dobrze wysuszona.

Malowanie boazerii na biało jest bardzo popularne. Warto sięgnąć po farbę do drewna i pomalować kilka warstw, dzięki którym boazeia będzie dobrze pokryta.
Malowanie boazerii w przedpokoju - jak ją skutecznie i łatwo odświeżyć

Malowanie boazerii

Po przygotowaniu podłoża możemy przejść do punktu zasadniczego czyli do malowania boazerii. Boazerie drewniane należy pokryć lakierem, lakierobejcą bądź farbą kryjącą dedykowaną do drewna. W tym ostatnim przypadku nakładamy jedną bądź kilka powłok malarskich. Jedna powłoka delikatnie zabarwi nasze ściany, a jednocześnie nie zakryje naturalnego, drewnianego usłojenia. Wystarczy odrobina wprawy, aby otrzymać dość ciekawy efekt wizualny.

Jednak większość użytkowników nakłada na boazerie kilka warstw farby. Dzięki temu okładzina ścienna przybiera jednorodną barwę i wydaje się bardziej gładka. Pamiętajmy by przed naniesieniem farby przeczytać sposób jej zastosowania. Będzie to dość istotne w określeniu optymalnej ilości warstw kryjących. Naniesienie zbyt grubej powłoki malarskiej może wywołać mikropęknięcia i sprawić, że powłoka farby nie będzie trzymała się podłoża. To z kolei może się wiązać z koniecznością ponownego odświeżania, bądź nawet całkowitego demontażu boazerii.

Jaki kolor boazerii wybrać?

Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, poziomu doświetlenia pomieszczenia oraz wiodącego stylu aranżacyjnego. W ciemnych i małych korytarzach najlepiej sprawdzają się barwy pastelowe. Kawa z mlekiem, krem, jasny błękit oraz biel to najchętniej wybierane kolory. W dobrze doświetlonych pomieszczeniach możemy zastosować lakier oraz farby kryjące o ciemniejszym zabarwieniu.

Jasny kolor boazerii w przedpokoju i pokoju będzie wyglądał najbardziej atrakcyjnie. Na tle białej ściany można ustawić meble w każdym kolorze.
Malowanie boazerii w przedpokoju - jak ją skutecznie i łatwo odświeżyć

Warto jednak pamiętać, że ciemny kolor boazerii nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest zastosowanie dwóch barw przedzielonych ozdobną listwą. Umiejętne skomponowanie kolorów boazerii może sprawić, że wnętrze nabierze ciekawego, modnego wyglądu.

Pamiętajmy też, że malowanie to dopiero początek prac związanych z odświeżaniem nawierzchni ściennej. Nasza boazeria nie musi być monotonna. Dobrze sprawdzą się na niej różnorodne aplikacje ścienne. Wybór wzorów jest tak duży, że każdy znajdzie coś co nada wnętrzu odpowiedni design. Pamiętajmy jedynie aby nie przesadzić z ilością ozdobników. Nierównomierna faktura boazerii jest ozdobą samą w sobie, a zbyt duża liczba barw, wzorów i dodatkowych kolorów może wnieść do wnętrza wrażenie nieładu oraz braku spójności.

O czym warto pamiętać przy malowaniu boazerii?

Odświeżenie boazerii nie jest zbyt skomplikowaną czynnością, jednak wymaga czasu i dokładności w przygotowaniu podłoża. Nie należy pomijać etapu szlifowania, bowiem zbyt gładkie podłoże nie trzyma farby. W wielu przypadkach będzie się to wiązało ze złuszczaniem oraz odpryskiwaniem powłoki malarskiej.

Drugą godną uwagi kwestią jest styl aranżacyjny wnętrza. Boazeria pasuje jedynie do pomieszczeń zainspirowanych stylami klasycznymi. Stworzenie aranżacji nowoczesnej w pomieszczeniu wyłożonym boazerią będzie bardzo trudne bądź nawet niemożliwe do wykonania. Przed rozpoczęciem prac przemyślmy kwestie wyglądu naszego pomieszczenia i zaplanujmy jego ostateczny wygląd. Im lepiej zaplanujemy wygląd naszych ścian, tym lepszy efekt otrzymamy.

Ostatnia wskazówka przy malowaniu boazerii dotyczy wyboru farby. Pamiętajmy, że sklejki drewniane to produkty wykonane z naturalnego tworzywa, które ulega niewielkim odkształceniom, a jednocześnie musi „oddychać”. Trzeba zatem wybrać farbę elastyczną, która będzie paroprzepuszczalna. Powłok drewnianych nie malujemy nigdy farbami olejnymi, ani preparatami przeznaczonymi do tworzyw sztucznych.

ikona podziel się Przekaż dalej