Malowanie łazienki – od czego zacząć?

Łazienka to specyficzne pomieszczenie w domu z wielu powodów. Malowanie łazienki powinno być czynnością dobrze przemyślaną, aby jej efekty były na wiele lat. Prace należy zacząć od przygotowania przestrzeni. Należy ściągnąć wszystkie dekoracje, uchwyty na ręczniki, lampy czy lustra. Ściany oraz sufit powinny być pozbawione zbędnych elementów. Zapobiegnie się wtedy śladom farby na niechcianych powierzchniach czy konieczności zastosowania środka do usuwania farby. Nie ma tutaj mowy oczywiście o demontażu brodzika czy wanny. Armaturę można zabezpieczyć szczelnie folią i taśmą.

Aby skutecznie pomalować łazienkę, trzeba dobrze przygotować podłoże. Jest to bez wątpienia klucz do sukcesu. Zabrudzone ściany czy odpadający tynk z sufitu nie będą sprzyjać odpowiedniemu kryciu farby. Wszelkie zanieczyszczenia można usunąć przy pomocy roztworu wody z dowolnym detergentem. Warto także sprawdzić czy gdzieś na ścianach nie kryje się pleśń. W tym wypadku najlepiej będzie najpierw zastosować odpowiedni środek przeciwgrzybiczy. Każde pęknięcie na ścianach trzeba zaopatrzyć masą szpachlową i dokładnie zeszlifować. Podłogę wystarczy pokryć ochronną folią malarską. W przypadku zachlapania podłogi farbą można wykorzystać środek do usuwania farby.

Przed malowaniem łazienki wybraną farbą warto zagruntować ściany i sufit. Tak przygotowaną powierzchnię można już pomalować na docelowy kolor. Konieczne będą różne rodzaje wałków czy pędzli z uwagi na specyfikę pomieszczenia. W łazience nietrudno o ciężko dostępne miejsca czy łączenia ścian z armaturą. Sama technika malowania łazienki nie różni się od tej wykorzystywanej choćby w pokoju dziennym. Najlepszą opcją będzie zacząć od sufitu, a następnie pomalować ściany.

Jaką farbą pomalować łazienkę?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, łazienka to dość wymagające pomieszczenie. Jest to związane z wysokim poziomem wilgotności. Świeżo pomalowane ściany będą codziennie narażone na kontakt z wodą. Wśród wielu farb dostępnych na rynku można znaleźć te przeznaczone specjalnie do miejsc takich jak łazienka czy kuchnia. Jednym z rozwiązań jest zakup farb z dodatkiem silikonu czy farb akrylowych. Są one odporne na wilgoć, ale również na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu pomalowane ściany można z łatwością czyścić.

Kobieta malująca pędzelkiem detale w łazience, czyli malowanie łazienki krok po kroku, najlepsze farby, porady i wybór farb
Malowanie łazienki, czyli najlepsze porady krok po kroku, wybór farby, najlepsze rodzaje farb, sposób malowania


Najlepszą opcją będzie jednak malowanie farbami lateksowymi. Są one niezwykle wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia. Farby lateksowe są również droższe od akrylowych, choć w tym przypadku cena idzie w parze z jakością. Chcąc uzyskać dowolny wzór na ścianie można skorzystać z tynku dekoracyjnego. W porównaniu do tradycyjnego malowania farbami uzyskuje się ciekawy i niepowtarzalny efekt. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat malowania płytek łazienkowych?

Malowanie łazienki – porady praktyczne

Różne wzory czy kolory ścian mają wpływ na samopoczucie domowników. Łazienka powinna być miejscem relaksu i odpoczynku, dlatego warto dobierać barwy wyciszające. Dobrym rozwiązaniem są jasne tonacje. Ewentualne wzory na ścianach powinny być delikatne i niedrażniące. Podobne porady można usłyszeć w temacie tego jak kłaść tapetę w łazience.

Pod względem finansowym malowanie łazienki to lepszy wybór niż jej gruntowny remont. Przy wykorzystaniu kilku litrów farby i siły własnych rąk można w kilka dni odmienić swoją łazienkę niewielkim kosztem. Zwykle jeden dzień wystarczy, aby dwukrotnie pomalować ściany czy sufit podobnie jak w przypadku czyszczenia kostki brukowej. Podczas prac, jak również chwilę później warto pamiętać o dokładnym wietrzeniu pomieszczenia. Zapach farby może unosić się nawet kilka dni po remoncie.

Coraz popularniejsze jest malowanie ścian w łazience zamiast wykładania ich płytkami. Nie tylko z uwagi na kwestię finansową. Jednak w przypadku miejsc, które są w znacznym stopniu narażone na działanie wody, warto zastanowić się nad ułożeniem dekoracji z płytek, żeby zabezpieczyć tą powierzchnię. Malowanie łazienki czy czyszczenie kostki brukowej to czynność, którą jest w stanie wykonać każdy.

ikona podziel się Przekaż dalej