Malowanie sufitu - technika, kierunek, narzędzia

Malowanie sufitu - poradnik przygotowania narzędzi

Malowanie mieszkania jest zajęciem stosunkowo łatwym, dlatego też wiele osób decyduje się na malowanie samemu, szczególnie że nowoczesne techniki i narzędzia ułatwiają malowanie i pozwalają na wykonanie tego zadania bez większego chlapania i brudzenia całego pomieszczenia i siebie.

Malowanie sufitu stanowi pierwszy etap malowania pomieszczenia. Podczas malowania sufitu możemy zachlapać ściany, dlatego też sufit należy pomalować najpierw. Zanim przystąpimy do malowania należy zgromadzić wszystkie potrzebne narzędzia i materiały, tak aby nie przerywać pracy w przypadku konieczności udania się do sklepu i dokupienia materiałów.

Co będzie potrzebne do malowania sufitu:

  • podkład i farba,
  • wałki,
  • kuweta,
  • naczynie do przelewania farby do kuwety,
  • teleskopowy drążek przedłużający,
  • drabina,
  • pędzle do detali,
  • płyn do mycia naczyń,
  • ręczniki papierowe,
  • czyściki do wałków i pędzli.

Po zakończeniu malowania wszystkie narzędzia, a szczególnie pędzle, wałki i kuwety należy dokładnie umyć i wypłukać wodą. Jeśli przerywamy malowanie na kilka godzin lub będziemy kontynuować na drugi dzień, pędzle, walki i kuwety można zanurzyć w wodzie, aby nie zaschły. Nie zaleca się jednak zostawiania narzędzi na dłużej. Narzędzia z zaschniętą farbą lub niedomyte nadają się tylko do wyrzucenia.

Jak przygotować pomieszczenia do malowania

Malowanie sufitu i całego mieszkania jest czynnością brudną, dlatego też pokój należy odpowiednio zabezpieczyć. Nowoczesne narzędzia do malowania pozwalają na pomalowanie mieszkania niemal bez chlapania farbą. Mimo tego, nie da się w 100% uniknąć brudzenia podłogi, mebli, drzwi i okien.

Przed malowaniem musimy przykryć meble, których nie zdołamy wynieść. Zabezpieczamy również żyrandol, jeśli nie został zdemontowany. Koniecznie należy przykryć również całą podłogę. Nawet jeśli podłoga zrobiona jest z glazury, z której łatwo jest zmyć farbę, lepiej oszczędzić sobie dodatkowej pracy. Folię warto przymocować przy pomocy taśmy malarskiej. Ponadto farbę trzeba usuwać szybko, ponieważ im bardziej zaschnie, tym trudniej będzie ją zmyć.

Ponadto należy okleić taśmą malarską meble przymocowane na stałe do ścian i sufitu. Warto zabezpieczyć również ościeżnice drzwi i okien.

Niezbędne materiały:

  • folia malarska do zabezpieczenia mebli i podłogi,
  • taśma malarska,
  • maty i papiery do przykrycia w miejscu, gdzie malujemy i gdzie się najwięcej chlapie.

Technika malowania sufitu bez smug - wałkiem czy pędzlem

Obecnie najbardziej wygodną i efektywną metodą jest malowanie sufitu wałkiem. Do sufitu możemy również zakupić rączkę teleskopową, który pozwoli na malowanie wałkiem z podłogi, bez użycia drabiny. Malowanie wałkiem polega na maczaniu wałka w kuwecie z niewielką ilością farby. Wałek maczamy w farbie i przesuwamy kilkakrotnie po kuwecie, tak aby farba równomiernie się na nim rozprowadziła. Malowanie wałkiem ogranicza ilość chlapania, umożliwia malowanie bez smug i pozwala pomalować większą powierzchnię na raz. Warto zaopatrzyć się w wałki różnej wielkości i długości do malowania większych i mniejszych powierzchni. Do sufitów i do malowania gładkich powierzchni najlepiej nadają się wałki o cienkim i krótkim włosiu około 10 milimetrów.

Szczegóły, miejsca przy brzegach i mniejsze powierzchnie malujemy pędzlem. Do malowania warto zaopatrzyć się w kilka małych pędzelków do szczegółów i ewentualnych poprawek. Do farb wodorozpuszczalnych, jak farby lateksowe, akrylowe lub emulsyjne lepiej nadają się pędzle z syntetycznego włosia. Sprawdź także ten artykuł: Malowanie sufitu krok po kroku - cena i porady jak malować sufit.

Poradnik malowania sufitu - wybór farby i koloru

Tradycyjnie sufit był malowany zawsze na kolor biały. Biały optycznie powiększa i rozjaśnia pomieszczenie. Jednak obecnie popularyzuje się łamanie starych schematów. Dlatego też niektóre osoby decydują się na pomalowanie sufitu na inny kolor, a nawet pokrycie go wzorami. Jednak biel jest kolorem bezpiecznym. Aby z niej zrezygnować musimy bardzo dokładnie dobrać kolory ścian i sufitu, aby nie uzyskać niepożądanego efektu ciasnoty i przytłoczenia. Biały optycznie podwyższa sufit, dlatego nie zaleca się zrezygnowanie z niego w niskich pomieszczeniach. Kolorowy sufit lub wzory na suficie sprawdzają się w wysokich pomieszczeniach.

Znajdź ekipę malarską

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę malarską lub firmę remontową, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Jaką farbę wybrać? Czy zdecydować się na podkład i farbę, czy też farbę 2 w 1? Co wybrać zamiast farby? Możemy pomalować sufit farbą przeznaczoną do ścian. Malowanie sufitu farbą lateksową, która jest rzadsza, bardziej kapie i pozostawia smugi, może być trudniejsze. Lepszym rozwiązaniem jest specjalna farba sufitowa. Jeśli chcemy dodatkowo wygłuszyć sufit można zdecydować się na farby strukturalne.

Do malowania sufitu w pokoju, salonie lub pokoju dziecięcym dobrze sprawdza się farba akrylowa, a także lateksowa. Farby te sprawdzą się na suficie w nowym mieszkaniu lub na suficie w dobrym stanie. Na suficie z zaciekami lub po zalaniu warto nałożyć najpierw powłokę izolacyjną, a następnie pomalować farbą emulsyjną. Na sufitach zniszczonych sprawdzą się farby akrylowe lub lateksowe na bazie rozpuszczalnika. Aby pomalować sufit bez smug dostępne są także nowoczesne farby z antyrefleksem. Zaleca się, aby do sufitu wybierać farby matowe.

Co na sufit zamiast farby

Obecnie istnieją różne sposoby uzyskania ładnego sufitu zamiast farby. Dobrym rozwiązaniem są kasetony, które montuje się na klej. Co można położyć na sufit zamiast farby:

  • kasetony,
  • sufit podwieszany,
  • sufit napinany,
  • sufit betonowy,
  • sufit z desek.

W latach 90-tych bardzo modne były kasetony na suficie. Aby ładnie pomalować kasetony warto wybrać farbę akrylową odporną na wilgoć. Kasetony wykonane z drewna malujemy farbami do tego przeznaczonym. Najlepiej malować je szerokim wałkiem z gąbki. Jeśli chcemy usunąć stare kasetony, wystarczy podważyć je szpachelką. Po zerwaniu dekoracyjnych kasetonów konieczne będzie usunięcie warstwy kleju i wyrównanie nierówności. Na koniec malujemy sufit farbą akrylową.

Najlepsza technika malowania sufitu - poradnik malowania krok po kroku

Przygotowanie sufitu do malowania

Przygotowanie do malowania jest bardzo ważnym etapem, który ułatwi nam uzyskanie gładkiego sufitu bez smug. Przed malowaniem sufit należy oczyścić z kurzu, który zmniejsza przyczepność farby. Dokładnie oczyszczamy sufit z kurzu i pajęczyn. Kolejnym etapem jest przejrzenie sufitu i ewentualne usunięcie pęknięć, dziur i nierówności, tak aby sufit był idealnie gładki. Sufit warto umyć przy pomocy mydła malarskiego. Należy również usunąć szpachlą wszystkie pozostałości łuszczącej się farby.

Mężczyzna podczas malowania sufitu na biało, a także najlepsze porady, jak malować sufit i nie popełniać błędów
Jak malować sufit samodzielnie, czyli materiały, sposoby i najczęściej popełniane błędy podczas malowania

Zaleca się przed malowaniem pociągnąć sufit gruntem. Preparat gruntujący wyrównuje chłonność ścian i sufitu oraz poprawia przyczepność farby do podłoża. Grunt również poprawia przyczepność farby. Najlepiej wybrać preparat tej samej firmy co farba. Malowanie farbą należy zacząć dopiero po całkowitym wyschnięciu warstwy gruntującej. Niektórzy zalecają pominięcie etapu kładzenia gruntu. Można to zrobić na suficie w dobrym stanie. Na suficie w złym stanie może dojść do smug, pękania farby, łuszczenia się lub możemy zerwać warstwę farby wraz z taśmą malarską.

Do malowania warto również wybrać odpowiedni dzień. Nie zaleca się malowania w czasie upału lub deszczu, tak aby powietrze nie było ani zbyt wilgotne, ani zbyt suche. Pogoda ma wpływ na szybkość wysychania farby.

Jak malować sufit, aby nie było smug - najczęściej popełniane błędy

Smugi stanowią największą zmorę dla osób malujących sufit samodzielnie. O ile na ścianach smugi i niedoskonałości są słabo widoczne, to na suficie widać je doskonale. Jeśli popatrzymy na sufit pod światło, czyli w kierunku okna, każda smuga i niedoskonałość w położeniu farby jest bardzo dobrze widoczna. Szczególnie irytuje, gdy wchodzimy do pokoju, szczególnie w jasny dzień i od razu dostrzegamy smugi na suficie.

Jakie są największe błędy przy malowaniu sufitu:

  • niestaranne przygotowanie sufitu do malowania,
  • brak zastosowanie gruntu,
  • niewłaściwy kierunek malowania,
  • nierówne pociągnięcia wałkiem,
  • poprawianie nierównych pociągnięć.

W jakim kierunku malować sufit względem okna

Sposób i kierunek malowania ma bardzo duży wpływ na powstawanie smug. Pociągnięcie wałkiem powinno zaczynać się od jeszcze mokrego poprzedniego posunięcia. Malujemy po równej linii lub po liniach w kształcie litery V.

Przy malowaniu sufitu warto zacząć od pokrycia małym wałkiem łączenia sufitu ze ścianą, a dopiero później pokrywać cały sufit. Jak malować sufit, aby uniknąć smug? Bardzo ważny jest kierunek od okna. Rozpoczynamy malowanie sufitu zawsze od ściany z oknem w głąb pomieszczenia. Kierunek wzdłuż promieni światła pozwoli uniknąć smug. Natomiast finalną warstwę farby kładziemy prostopadle do promieni światła. Pasy farby powinny na siebie nachodzić.

Kierunek malowania ma duże znaczenie, jeśli malujemy warstwami. Zwykle kładziemy warstwę gruntu a potem warstwy farby lub co najmniej 2 warstwy farby. Zaczynamy od kierunku od okna, równolegle do promieni światła. Kolejną warstwę lub warstwę finalną kładziemy na krzyż, czyli prostopadle do padania promieni. Malowanie zaczynamy od narożników przy oknie lub oknach.

Malujemy długimi, nieprzerwanymi pociągnięciami wałka. Malujemy równymi pasami od jednej ściany do drugiej. Nie poprawiamy niedokładnych pociągnięć. Jeśli pojawiły się smugi, nierówności pociągnięć, maskujemy je malując drugą warstwę.

ikona podziel się Przekaż dalej