Rodzaje pistoletów do malowania

Pistolet do malowania to bardzo nieprecyzyjne pojęcie. Pod tą nazwą może kryć się profesjonalny agregat malarski, kompresor do malowania czy niewielkich rozmiarów pistolet lakierniczy. Kiedy mamy w planie przeprowadzić malowanie pokoju wybierzemy zupełnie inny pistolet do malowania niż do lakierowania garażowego.

Szablony malarskie którymi mamy zamiar ozdobić ściany nie wymagają drogich i profesjonalnych rozwiązań. Z kolei malowanie dachów będzie wymagało zakupienia droższego i bardziej zaawansowanego urządzenia.

Pistolety malarskie mają więc różne odmiany i rodzaje. Istnieją dwa główne typy urządzeń: pistolet natryskowy oraz pistolet do malowania proszkowego. Pistolet natryskowy można podzielić ze względu na funkcję i przeznaczenie. Malowanie natryskowe możemy więc prowadzić za pomocą pistoletu do lakierów bazowych, podkładów i gruntów, czy do konserwacji podwozi. Mamy również pistolet natryskowy do zastosowań dekoracyjnych ścian. Tutaj wykorzystujemy szablon malarski.

Szablony malarskie służą jednak również do malowania pasów i innych oznaczeń na drogach oraz do pokrywania wzorami samochodów firmowych. W przypadku malowania pasów wykorzystywane jest najczęściej duże urządzenie - agregat malarski z silnikiem spalinowym.

Jak widać, pistolet do malowania ma różne oblicza. Malowanie natryskowe jest również wykorzystywane do takich prac pomocniczych jak zdmuchiwanie, piaskowanie czy zabezpieczanie profili zamkniętych. Istnieje również pistolet natryskowy do mas silikonowych.

Pistolety malarskie możemy także podzielić ze względu na konstrukcję samego urządzenia, a co za tym idzie sposób wyrzucania farby. Pistolet do malowania może mieć zewnętrzną lub wewnętrzną sprężarkę lub nie mieć jej wcale. Mamy również pistolety do natrysku elektrostatycznego.

Na rynku mamy w dodatku pistolety do malowania proszkowego. Większość tego typu urządzeń wykorzystuje się do tak zwanego zastosowania profesjonalnego. Zarazem są jednak na rynku niewielkie rozmiarowo pistolety proszkowe do malowania niepokaźnych elementów.

Pistolet do malowania dobieramy zarówno w zależności od malowanej powierzchni, jej wielkości oraz rodzaju farby. Zastosowanie farby która nie jest przeznaczona do konkretnego modelu pistoletu może skutkować zatkaniem lub zniszczeniem dyszy.

Do malowania ścian najlepiej nadaje się pistolet natryskowy. Do malowania drewna musimy dobrać taki pistolet który poradzi sobie z różnymi typami farb. Dużo zależy od tego czy mamy zamiar malować meble czy konstrukcje ogrodowe. Najlepiej przed zakupem skonsultować się z pracownikiem sklepu i przeczytać kartę produktu.

Do napraw lakierniczych samochodu lub motocyklu dobrze sprawdzi się kompresor do malowania lub pistolet lakierniczy. Znaczenie ma również zakres prac jakie chcemy wykonywać.

Pistolet do malowania to świetny sposób na znaczne przyspieszenie prac remontowych różnego rodzaju. Wybór pistoletu do malowania powinien być podyktowany wieloma czynnikami.
Pistolet do malowania – opinie, sposób użytkowania, ceny, opinie

Jaki pistolet malarski wybrać?

Odpowiedź na pytanie jaki pistolet do malowania wybrać jest bardzo prosta. Wszystko zależy od tego do czego chcemy go używać. Malowanie pokoju, malowanie dachów czy poprawki lakiernicze mogą wymagać odrębnych rozwiązań. Chociaż spora grupa urządzeń tego typu dostępnych na rynku może pełnić różnorodne funkcje. Jeśli chcemy mieć pistolet natryskowy do rozmaitych zastosowań zapłacimy więcej, ale nasze urządzenie będzie do pewnego stopnia wielofunkcyjne.

Malowanie pokoju przeprowadzimy skutecznie przy pomocy pistoletu Wall perfect, firmy Wagner. Cena tego produktu jest bardzo korzystna, w niektórych wybranych sklepach zapłacimy za niego poniżej 400 zł.

Znajdź ekipę malarską

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę malarską lub firmę remontową, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Pistolet natryskowy Wall perfect 565 doskonale nadaje się do malowania ścian przy pomocy farb akrylowych, lateksowych oraz emulsyjnych. Pojemność zbiornika w tym urządzeniu to 1300 ml. Specjalna technologia przeciwdziała rozbryzgiwaniu się farby, oraz umożliwia malowanie trudno dostępnych miejsc, takich jak narożniki i kanty.

Opinie klientów na temat Wall perfect są w przeważającej mierze pozytywne. Dominują komentarze o dodatniej wymowie. Urządzenie według użytkowników maluje precyzyjnie. Nie rozpyla farby na boki. Jednak osoby które używały tego produktu podkreślają, że lepiej nada się dla osób które chcą pomalować pokój na jeden kolor.

Dużo bardziej zaawansowaną technologicznie maszyną jest agregat malarski Wagner PS 3.20. Jest to agregat malarski hydrodynamiczny który jednak lepiej sprawdzi się przy malowaniu dużych powierzchni, niż do zastosowań indywidualnych. Szczególnie, że jego cena to ponad 5 tysięcy złotych.

Agregat malarski Wagner został wyposażony w silnik szczotkowy oraz w manometr, który pozwala na precyzyjne ustawienie ciśnienia z jaką ma być wyrzucana farba. Agregat malarski hydrodynamiczny pobiera impregnaty do drewna i różne rodzaje farb. Producent oferuje 3 lata gwarancji na to urządzenie. Jest to tłokowy agregat.

Tłokowy agregat to nie jedyna propozycja firmy Wagner. W ofercie również różne rodzaje agregatów membranowych, także tłokowy agregat występuje w kilku odsłonach i przedziałach cenowych.

Poza tym agregat malarski możemy wybrać u tego producenta w zależności od zastosowania. W ofercie między innymi urządzenia do natrysku tynków elewacyjnych bitumów i hydroizolacji, a także do malowania pasów drogowych. Oczywiście Wagner posiada również pistolet natryskowy. Oprócz modelu wall perfect możemy wybierać spośród kilku modeli. Malowanie pokoju przy ich pomocy powinno pójść sprawnie i szybko, również wtedy kiedy chcemy zastosować szablon malarski na ścianę do jej do ozdobienia.

Alternatywnie, w atrakcyjnej cenie można nabyć kompresor do malowania. Może służyć jako pistolet lakierniczy, ale również w zależności od mocy, można go stosować w pomieszczeniach mieszkalnych.

Jedną z propozycji jest kompresor do malowania bezolejowy MCL-MBL6 firmy Michelin w cenie 330 zł. Został wyposażony w pistolet do pompowania z manometrem i w trzy różne końcówki. W opiniach na temat tego urządzenia podkreślona została poręczność i lekkość tego modelu na tle innych kompresorów.

Pistolet natryskowy do użytku domowego lub przydomowego to popularne narzędzia które znajdziemy w większości sklepów budowlano - wykończeniowych, a także zamówimy przez internet. Niektóre modele najprostszych pistoletów dostaniemy nawet w cenie poniżej 100 zł. Jednak malowanie natryskowe powinno być prowadzone przy użyciu dobrego sprzętu. Za 350 do 500 zł kupimy urządzenie dobre gatunkowo, które nas nie zawiedzie.

Kolejną propozycją z tego zakresu jest zestaw do malowania natryskowego Station Expert HV2900 Earlex. Za 470 zł otrzymamy pistolet do malowania natryskowego, wąż powietrza 4 m oraz agregat malarski i wymienne końcówki. Nadaje się do krycia różnych powierzchni. Do zestawu dołączono dodatkową dyszę, która pozwala również na stosowanie farb emulsyjnych.

Niektóre pistolety do malowania nadają się do zastosowania farb emulsyjnych. Dzięki temu można dokładnie pokryć farbą ściany wewnętrzne w mieszkaniu. Takie pistolety zbierają świetne opinie.
Pistolet do malowania – opinie, sposób użytkowania, ceny, opinie

Opinie na temat tego zestawu są przychylne. Jednak użytkownicy podkreślają, że obsługi tego typu urządzenia trzeba się nauczyć - wtedy efekty pracy są bardziej niż zadowalające. Tak jak w przypadku innych rodzajów pistoletów także tutaj należy stosować się do instrukcji producenta i ściśle przestrzegać rodzaju farb do malowania.

Przy malowaniu konstrukcji z drewna oraz innych drewnianych elementów przyda się System do malowania PFS 1000 - 0603207000 firmy Bosch. Koszt tego urządzenia to niecałe 300 zł. Za jego pomocą pomalujemy natryskowo przy użyciu różnych farb do drewna oraz lakierów i lazur. W zestawie znajdziemy pistolet natryskowy, dodatkową dyszę do lakierów, oraz pas nośny. System Bosch posiada regulację ilości farby. Opinie wśród internautów na temat tego produktu są dobre. Na ten model otrzymamy dwa lata gwarancji.

Ogromna mnogość propozycji może przytłoczyć. Jednak wnikliwie czytając opinie i recenzje osób które zakup pistoletu do malowania mają już za sobą, pomoże dobrać sprzęt, który będzie odpowiadał nam w stu procentach. Zapoznając się z ofertami sklepów i producentów zwróćmy uwagę na parametry urządzenia, a także na polecane zastosowania.

Jak używać pistolet do malowania?

Malowanie natryskowe powinno odbywać się szybko, sprawnie i powodować bardzo dobre wykończenie malowanych powierzchni. Używanie pistoletu do malowania powinno również oszczędzać farbę. Jednak aby to było możliwe należy odpowiednio przeprowadzić przygotowania do malowania, oraz samo malowanie.

Mimo, iż nowoczesny pistolet do malowania to narzędzie które nie powinno rozpryskiwać farby, powinniśmy przykryć wszystkie przedmioty i meble. Jeśli malujemy na zewnątrz domu, wybierzmy na tą pracę słoneczny, ciepły dzień.

Jeśli do malowania ścian używamy szablony malarskie powinniśmy przykleić je do ściany taśmą malarską tak aby nie przesunęły się podczas malowania. Można dodatkowo zabezpieczyć ścianę wokół szablonu.

Przed malowaniem karoserii samochodu, należy ją dokładnie oczyścić. Przy malowaniu garażowym należy przykryć podłogę folią malarską. Również w garażu powinniśmy z ostrożności przykryć przedmioty znajdujące się w pobliżu.

Farbę musimy stosować zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta razem z urządzeniem. Farba nie może być za gęsta aby nie zatkać dyszy. Nie wolno również używać pistoletu, kiedy w zbiorniku jest niski poziom farby. Może się to skończyć zatarciem i uszkodzeniem urządzenia. Przed rozpoczęciem właściwego malowania należy przeprowadzić test natrysku. Krycie farbą z pistoletu przeprowadzamy ruchem po linii prostej, w celu równomiernego pokrycia powierzchni malowanej.

Od malowanej powierzchni powinniśmy zachować stosowny odstęp. Odległość pistoletu od malowanego miejsca również powinna być zaznaczona w instrukcji użycia – zwykle poszczególne modele różnią się nieco w tej kwestii i nie ma uniwersalnej odległości. Po zakończeniu malowania trzeba bezwzględnie oczyścić urządzenie z pozostałości farby. W zależności od jej rodzaju, do oczyszczania będzie służyć woda lub rozpuszczalnik.

Im bardziej zaawansowane urządzenie zakupimy, tym mamy większą gwarancję, że będzie to wszechstronny model do różnych zastosowań. Jednak nawet zwykły pistolet natryskowy może okazać się strzałem w dziesiątkę jeśli będziemy go prawidłowo używać. Do użytku domowego wystarczy urządzenie proste w obsłudze z odpowiednio dużym zbiornikiem do naszych potrzeb. Zaletą powinna być również prostota rozkładania i czyszczenia.

ikona podziel się Przekaż dalej