Pistolety do malowania natryskowego – zastosowanie

Malowanie natryskowe z pewnością kojarzy nam się z lakierniczymi wykończeniami w warsztatach samochodowych. Okazuje się jednak, że zastosowanie pistoletów ciśnieniowych jest dużo większe. Przy ich pomocy można malować praktycznie każdą nawierzchnię. W ofertach sklepów znajdziemy, m.in. pistolet do malowania elewacji, nakładania impregnatu czy też do malowania różnych elementów drewnianych.

Zastosowanie pistoletów do malowania różni się nie tylko pod względem pokrywanej powierzchni, ale również pod względem zaaplikowanej farby. Oczywiście do najpopularniejszych zaliczają się farby akrylowe, które stosujemy do wnętrz lub na elewacje. Oprócz nich możemy malować także farbami lateksowymi, olejnymi, różnego rodzaju impregnatami oraz bejcami. Dodatkowo aplikować przy pomocy agregatu można farby do metalu lub drewna. Dlatego aparat natryskowy jest często wykorzystywany nie tylko przy remontach i wykończeniu budynku, ale także w branży motoryzacyjnej, meblowej czy po prostu artystycznej.

Decydując się na ciśnieniowy pistolet do farb, pomalujemy wybraną powierzchnie zdecydowanie szybciej, niż mielibyśmy to robić przy pomocy wałka lub pędzla. Średnia prędkość nakładania farby na ścianę utrzymuje się na poziomie ok. 4 m2/minutę. Kolejną zaletą korzystania z pistoletu natryskowego, jest równomierne nakładanie farby, a także mniejsze zużycie preparatów. Malując ściany wałkiem, szczególnie o chropowatej strukturze, zużycie farby jest dużo wyższe w porównaniu do tej samej pracy wykonanej pistoletem. Warto wspomnieć również o dokładności w czasie malowania, ponieważ farba wypływająca pod ciśnieniem jest w stanie dotrzeć nawet do najtrudniej dostępnych miejsc. Jeśli jednak zdecydujesz się zlecić malowanie profesjonalistom, wypełnij ten krótki formularz i poznaj fachowców z twojej okolicy.

Agregat do malowania – rodzaje

Pistolety do malowania natryskowego możemy podzielić na:

 • Pistolet malarski elektryczny – zasilane są bezpośrednio energią elektryczną. Wykorzystywane najczęściej do amatorskiego użytku. Świetnie sprawdzają się na niedużych powierzchniach, a także przy trudno dostępnych powierzchniach. Maksymalny przepływ nie jest zbyt duży, ponieważ wynosi on od 0,5 do ok. 1,00 l/min.
 • Pistolet malarski pneumatyczny - do zasilania tego typu pistoletu wymagana jest sprężarka. Agregat do malowania wyróżnia się poborem sprężonego powietrza na poziomie od 50 do nawet 270 litrów na minutę. Natomiast ciśnienie robocze zwykle wynosi od 1,5 do nawet 4,5 bara.
 • Jeżeli chcemy zakupić agregat natryskowy dedykowany do aplikacji lakieru, to w tej grupie znajdziemy takie urządzenia, jak:
 • Aparat natryskowy High Pressure – uniwersalne narzędzie, które pozwala na rozprowadzanie większości preparatów. Jednocześnie takie rozwiązanie funkcjonuje już od pierwszych chwil, kiedy tylko wymyślono ciśnieniowy pistolet do farb.
 • Aparat natryskowy High Volume Low Pressure – działają przy użyciu kompresora. W porównaniu do poprzednika gwarantują mniejsze straty materiału.
 • Aparat natryskowy Low Volume Medium Pressure – w tym przypadku zastosowanie kompresora nie jest aż tak ważne. Pistolety do malowania natryskowego również posiadają niższą objętość powietrza.
 • Pistolet malarski Low Volume Lov Pressure – nowoczesne urządzenie, które działa w oparciu o bardzo niską wartość ciśnienia. Dzięki temu malowanie natryskowe cechuje się największą wydajnością oraz jest najbardziej ekonomiczne.

Malowanie natryskowe – popularne produkty

Poszukując sprawdzonego urządzenia, które pozwoli na efektywne oraz bezproblemowe malowanie pod ciśnieniem, warto kierować się znanymi markami. Dzięki temu zyskujemy gwarancję najwyższej jakości produktów, które zresztą wśród użytkowników cieszą się bardzo dobrymi opiniami.

Do najpopularniejszych urządzeń umożliwiających malowanie natryskowe zalicza się:

 • Bosch PFS 5000 E – jest to agregat do malowania, który umożliwia pracę farbami lateksowymi, akrylowymi, a nawet lakierami. Pistolet do malowania elewacji i wnętrz wyposażony został w silnik o mocy 1200 W. Właśnie z tego powodu, aplikujemy farby do zbiornika, bez konieczności ich uprzedniego rozcieńczania. Dodatkowo urządzenie posiada 4-metrowy wąż, przez co agregat do malowania pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Kolejną zaletą jaką posiada ciśnieniowy pistolet do farb Bosch PFS 5000 E, jest system ConstantFeed zapewniający równomierne rozprowadzanie farby.
 •  Bosch PFS 3000-2 – precyzyjny agregat do malowania praktycznie wszystkich powierzchni. Pistolety do malowania natryskowego Bosch PFS 3000-2 wyposażone są w silnik o mocy 650 W. Jego dwie funkcje pozwalają na malowanie naprzemiennie ścian oraz mebli. W tym przypadku pistolet malarski posiada 2-metrowy wąż. Jednocześnie całe urządzenie nie jest zbyt duże, dzięki czemu z powodzeniem można przenosić je zawieszone na wygodnym pasku.
Malowanie natryskowe drzwi oraz pistolety do malowania natryskowego, ich rodzaje i cena usług malowania natryskowego
Pistolety do malowania – rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, wiodący producenci

Kolejnym producentem zasługującym na uwagę, jest Wagner Polska. Firma posiada w swoim wyposażeniu szereg produktów, do których zaliczymy pistolety do malowania drewna, metalu i ścian, pistolety uniwersalne, a także agregaty malarskie.

 • Pistolety do malowania drewna i metalu - w pierwszej grupie znajdziemy urządzenia gwarantujące malowanie natryskowe przy użyciu lakierobejcy, olejów do drewna, emalii antykorozyjnych, impregnatów do drewna, farb ściennych emulsyjnych, farb ściennych akrylowych, lateksowych, fasadowych oraz różnych emalii. Obecnie w sprzedaży znajdziemy 4 modele: ciśnieniowy pistolet do farb Wagner W600 Woodperfect, Wgagner 95, Wagner W150, a także Wagner W100.
 • Pistolety do malowania ścian – w tej grupie znajdziemy zarówno pistolet do malowania elewacji, jak i również ścian wewnętrznych. Dzięki urządzeniom Wagner W400 oraz W450 Wall Perfect możliwe jest malowanie m.in. farbami lateksowymi, akrylowymi, lakierobejcami, impregnatami do drewna, farbami antykorozyjnymi, a także różnymi emaliami.
 • Pistolety uniwersalne – największy wybór spryskiwaczy do farb obejmujących obecnie aż 6 różnych modeli. Tak jak w przypadku poprzednich grup produktów, możliwe jest malowanie nimi farbami lateksowymi, olejami do drewna, lakierobejcami, farbami fasadowymi oraz farbami ściennymi akrylowymi. Na uwagę zasługuje między innymi pistolet do malowania elewacji i ścian wewnętrznych Wagner W950 Flexio. Urządzenie pobiera farbę bezpośrednio z opakowania, umożliwia łatwe i efektowne malowanie narożników, a także posiada funkcję samooczyszczenia.

Pistolet malarski – przykładowe ceny i opinie

Przeglądając oferty pistoletów do farb, oprócz znanych marek, poszczególnych funkcji urządzenia, na pewno kluczową rolę będzie odgrywać ostateczna cena. Dlatego w poniższym zestawieniu znajdują się najpopularniejsze urządzenia wraz z orientacyjnymi cenami. Dzięki temu będzie łatwiej podjąć decyzję o zakupie konkretnego produktu.

Przykładowe ceny pistoletów malarskich

Nazwa produktu

Cena

Pistolet do malowania elewacji i ścian wewnętrznych Wagner W950 Flexio

Cena od 1059,00 zł – bardzo dobre opinie

Ciśnieniowy pistolet do farb Wagner W 490, malowanie farbami lateksowymi, akrylowymi, emaliami i in.

Cena od 349,00 zł – bardzo dobre opinie

Pneumatyczny agregat malarski Wagner Control Series 250M

Cena od 2099,00 zł – bardzo dobre opinie

Pneumatyczny półprofesjonalny agregat malarski Wagner Power Painter 9 Extra Hea

Cena od 4199,00 zł – bardzo dobre opinie

Spryskiwacz Bosch PFS 5000 E

629,00 zł

Spryskiwacz Bosch PFS 3000 2

447,00 zł

Pistolet malarski pneumatyczny 20l 304

848,00 zł

Pistolet pneumatyczny NEO Tools 12-525 4bary 500 ml

79,99 zł

Spryskiwacz Parkside PDFP 500 C3

59,90 zł

Spryskiwacz Yato

989,00 zł

Spryskiwacz Metabo FSP 600

120,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej