Kompresor do malowania – rodzaje i zastosowanie

Kompresor do malowania natryskowego samochodu to jeden z najpopularniejszych rodzajów sprężarek. Jest to idealny sprzęt do lakierowania zarówno w celu drobnych poprawek lakierniczych, jak i opracowania większych miejsc. W zależności od wielkości koniecznych do wykonania prac, warto zastanowić się nad zakupem kompresora do malowania samochodu o większej pojemności i wydajności. Jeśli jednak potrzebna jest jedynie sprężarka do drobnych poprawek malarskich, to wystarczy niewielki sprzęt.

Innym często wybieranym rodzajem kompresora jest kompresor do malowania drewna. Z powodzeniem może on być wykorzystany do lakierowania drzwi czy innych większych lub mniejszych elementów drewnianych. Kompresor do malowania ścian z uwagi na dużą powierzchnię roboczą powinien być wydajny oraz posiadać dużą pojemność. Sprężarką do malowania natryskowego z łatwością można wymalować całe pomieszczenia.

Na rynku spotkać można jeszcze kompresor do malowania aerografem. Taka sprężarka do malowania może być zarówno olejowa, jak i bezolejowa. Wybrane parametry zależą jednak od przeznaczenia sprzętu. Przy profesjonalnych zastosowaniach zalecany jest większy zbiornik oraz model olejowy.

Kompresor do malowania ścian lub samochodu – porady

Kompresor do malowania bezolejowy lepszy niż olejowy?

Kompresor do malowania czy lakierowania samochodów może być olejowy lub bezolejowy. Choć każdą sprężarką wykonuje się podobną pracę opartą o taką samą zasadę działania, to jednak różnica może być we wstępnym przygotowaniu tłoka. Model olejowy zawiera w sobie, jak sama nazwa wskazuje, olej zmniejszający tarcie tłoka.

Kompresory do malowania ścian lub samochodu bezolejowe złożone są z charakterystycznego tłoka ze specjalnych tworzyw. Materiał wykorzystywany do produkcji tłoków bezolejowych posiada specjalnie właściwości, w tym niski współczynnik tarcia. Zaletą tego typu sprężarek jest brak ryzyka przedostania się kropli oleju do zbiornika z lakierem. Warto jednak zauważyć, że nawet w kompresorach olejowych takie zjawisko jest bardzo rzadkie.

Minusem tłoków bezolejowych jest ich mniejsza wytrzymałość niż olejowych odpowiedników. Dlatego też odpowiedni będzie wybór kompresora olejowego do dużych prac remontowych czy wykończeniowych. Sprężarka bezolejowa sprawdzi się w przypadku drobnych prac amatorskich. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj kompresora należy poddawać regularnej konserwacji, aby służył przez dłuższy czas bez awarii. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem kompresora olejowego i bezolejowego.

Pojemność a wydajność kompresorów do malowania natryskowego

Wielkość kompresora powinna być dostosowana do planowanych prac. Im większa powierzchnia do malowania, tym większy zbiornik powinien on posiadać. Warto jeszcze przyjrzeć się wydajności każdego z kompresorów. Jest to cecha, która ma wpływ na tempo prac oraz oszczędność czasu i pieniędzy w przypadku wynajęcia profesjonalnej ekipy.

Zazwyczaj małe i poręczne sprężarki wykorzystywane do prac amatorskich nie są mocno wydajne. Co innego profesjonalny sprzęt z dużym zbiornikiem, który w krótkim czasie powinien opracować większą powierzchnię. Popularne modele mają po około 50 litrów pojemności. Jest to wystarczający rozmiar kompresora, który służyć może amatorom, ale nie tylko na małych powierzchniach. Sprężarki z pistoletem do malowania o pojemności 100 litrów to duże profesjonalne sprzęty, które do domowych prac będą zdecydowanie za duże.

Pistolet do malowania – obowiązkowe wyposażenie kompresora

Pistolet do malowania to dodatek do kompresora, bez którego ciężko wyobrazić sobie jego pracy. Warto wybrać pistolet, który będzie wysokiej jakości. Gorszy model może rozprowadzać farbę w sposób nierównomierny i z grudkami. Pistolet do malowania powinien posiadać wydajność podobną jak sam kompresor.

Malowanie drzwi mechaniczne, czyli kompresor do malowania, sprężarka do malowania i jej cena
Sprężarka do malowania ścian i nie tylko, czyli polecany kompresor do malowania

Odpowiedni pistolet to model wyposażony w regulację ciśnienia oraz właściwie dobrany do danego rodzaju farby czy lakieru. Specjalna budowa pistoletu ułatwia nałożenie cienkiej warstwy lakieru podobnie jak tradycyjny spray w puszce. Niestety jednak nie każdy pistolet do malowania będzie pasował do wszystkich prac. Wręcz przeciwnie, często konieczne jest posiadanie kilku modeli, aby dobierać odpowiedni do konkretnych robót.

Przegląd oferty kompresorów i sprężarek do malowania

Kompresor do malowania – widoczne oszczędności

Praca z puszkami lakieru czy farby nie do końca jest ekonomiczna. Często zdarza się tak, że produkt pozostaje na ściankach pojemnika i jest trudno dostępny do wykorzystania. Podczas przenoszenia lakieru na pędzlu może dojść do jego kapania.

Malowanie przy użyciu kompresora i pistoletu jest zdecydowanie bardziej oszczędne patrząc na ilość wykorzystanego lakieru czy farby. Choć malowanie pistoletem nie do końca jest prostą czynnością, to jednak nie dochodzi do dużych strat produktu, a co za tym idzie oszczędza się pieniądze. Jedynym minusem może być cena kompresora. Jest to jednak zazwyczaj jednorazowy zakup.

Koszt zakupu sprężarki do malowania

Cena kompresora do malowania o niewielkiej pojemności to koszt kilkuset złotych w zależności od modelu. Jest to wystarczająca opcja dla prac amatorskich. Jeśli jednak chodzi o profesjonalny sprzęt pracujący pod dużym ciśnieniem to koszt wzrasta automatycznie do kilku tysięcy złotych nawet.

Wykaz wybranych modeli kompresorów do malowania wraz z ceną

Kompresor do malowania

Przykładowa cena

Kompresor olejowy STANLEY 24L 8 bar 

479,00 zł brutto

Agregat malarski GX-21 Graco 207 bar

3008,13 zł netto

Kompresor Metabo Basic 250-24W

558,00 zł brutto

Kompresor bezolejowy Gudepol HDO 20/90/300/230

6669,00 zł brutto

ikona podziel się Przekaż dalej