Anhydryt i jego rosnąca popularność

Zaprawa anhydrytowa ma to do siebie, że z powodzeniem może być stosowana zarówno tam, gdzie zdecydowano się na ogrzewanie podłogowe, jak i w przypadku tego klasycznego. Tego typu posadzka jest samopoziomująca, co w znacznym stopniu ułatwia związane z nią prace. Tworzy się ją, bazując na nowoczesnym spoiwie anhydrytowym, którego rozliczne zalety doceniane są w branży budowlanej.

Zastosowanie anhydrytu ma rację bytu tam, gdzie okładziną jest:

  • wykładzina winylowa
  • kamień
  • gres
  • płytki
  • drewniane posadzki

Jest to zatem materiał niezwykle uniwersalny, co warto podkreślić. Dużą zaletą zastosowania jastrychu anhydrytowego jest to, że optymalizuje czas trwania remontu czy też prac wykończeniowych związanych z podłogą. Można z powodzeniem wykonać pracę w zaledwie kilka godzin.

Wspomnieć warto również o tym, iż wylewka anhydrytowa szybko schnie, zatem po jej położeniu już po upływie 48 godzin można kontynuować prace, zapewniając ich ciągłość. Dzięki jej zastosowaniu uzyskujemy gładką, równą powierzchnię, co ma niebagatelne znaczenie przy późniejszym układaniu okładziny. To dzięki konsystencji płynnej ma ona właściwości samopoziomujące tak cenione w świecie budownictwa.

Niektóre z wylewek anhydrytowych nie wymagają szlifowania, co w znacznym stopniu skraca prace z nimi związane. Zwykle jednak należy tę czynność wykonać, by pozbyć się tzn. mleczka anhydrytowego. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat właściwości wylewki anhydrytowej.

To ich szybkie nagrzewanie się i znakomite przewodzenie ciepła zadecydowały o tym, że z powodzeniem stosuje się w przypadku ogrzewania podłogowego. Nie trzeba również stosować zbrojenia, co uchodzi za rozwiązanie niezwykle komfortowe.  Nierzadko nie ma też konieczności wykonywania dylatacji lub wykonuje się wyłącznie dylatacje obwodowe.

Jej lekkość także godna jest podkreślenia. Dzięki temu bowiem jastrych anhydrytowy może być stosowany nawet tam, gdzie nie można byłoby pozwolić sobie na mocne obciążenie stropu. Posadzka ma płynną konsystencję, która pozbawiona jest pęcherzyków powietrza. Warto pamiętać, że dużą zaletą tego typu wylewki jest jej bezpieczeństwo pożarowe. Została stworzona w ten sposób, by temperatura we wnętrzu nie rosła gwałtownie.

To rozwiązanie ma również swoje słabsze strony:

  • anhydryt nie sprawdza się na zewnątrz
  • wylewka cementowa charakteryzuje się większą odpornością na ścieranie
  • tam, gdzie występuje wysoki poziom wilgotności, należy zastosować specjalną izolację przeciwwilgociową
  • więcej trzeba zapłacić za wylewki anhydrytowe niż za cementowe

Cena wylewki anhydrytowej

Jastrych cementowy, choć tańszy, uchodzi jednak za rozwiązanie mniej wygodne i komfortowe. Choć cena wylewki anhydrytowej jest wyższa, pamiętać należy o tym, że jej zakup to w istocie inwestycja na lata. Ile konkretnie musimy za nią zapłacić? Za posadzki anhydrytowe zastosowane na powierzchnię podłogi zapłacimy średnio 30-40 złotych za metr. Takie ceny wylewek anhydrytowych utrzymują się obecnie.

Zdarza się niekiedy, że cena posadzek anhydrytowych jest nieco niższa. Z taką sytuacją spotkać się można, gdy zamawia się ją u jednego z mniej znanych producentów. Ci wiodący (jak choćby Knauf czy Atlas) zwykle proponują nieco wyższe kwoty, gwarantując znakomitą jakość swojego produktu.

Specjaliści przekonują, że cena ta jak najbardziej warta jest zapłacenia (zwłaszcza w przypadku, kiedy chce się postawić na ogrzewanie podłogowe.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Posadzki anhydrytowe – grubość, wykonanie

Gdy chce się wybrać odpowiednią grubość zaprawy anhydrytowej, trzeba dopasować ją do specyfiki pomieszczenia. Pomieszczenia mieszkalne nie potrzebują tej o najwyższej wytrzymałości.

Inaczej przedstawia się sytuacja w budynkach użyteczności publicznej, tutaj dbałość o solidność wylewki (czyli dobry podkład) jest kwestią nieodzowną. Najbardziej obciążone posadzki anhydrytowe (czyli znajdujące się w pomieszczeniach, w których przebywają tysiące osób) wymagają położenia wylewki o maksymalnym stopniu wytrzymałości.

Ten uniwersalny podkład podłogowy wielu klientów kładzie na swoje podłogi samodzielnie, bez konieczności wynajmowania profesjonalnej ekipy. Taka postawa generuje spore oszczędności. W jaki sposób powinny być wykonywane prace przy tym typie podkładu?

W pierwszej kolejności należy przygotować podłoże, montując do ściany taśmę dylatacyjną. Kolejnym etapem jest wyznaczenie grubości wylewki. Po tym przychodzi czas na przygotowanie sobie sztangi do wylewania posadzki. Następnie odbywa się mieszanie anhydrytu oraz jego wylewanie. Układanie wylewki to ostatni etap pracy, po jego wykonaniu należy już tylko czekać na wyschnięcie podłoża –zaprawa anhydrytowa to gwarancja wygody! Warto zatem pomyśleć o zastosowaniu anhydrytu na budowie.

Wszystko wskazuje na to, że popularność posadzek anhydrytowych utrzymywać się będzie na wysokim poziomie. Ich rozliczne zalety sprawiają bowiem, że zastosowanie anhydrytu to rozwiązanie nowoczesne i bardzo komfortowe!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii posadzki