Skład betonu na posadzkę

Zanim przejdziemy do określenia, jakie proporcje potrzebne są wykonania wylewki na posadzkę, wcześniej warto dowiedzieć się, do czego służy dokładnie suchy beton na posadzkę? Takie rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim w przypadku stabilizacji gruntu. Czyli w momencie, gdy chcemy wylać beton na posadzkę na taras lub podjazd.

Suchy beton na posadzkę posiada zupełnie inne proporcje w porównaniu do tradycyjnej wylewki. Mieszanka przede wszystkim wyróżnia się znacznie mniejszą ilością wody. Dlatego zaprawa przypomina bardziej gruboziarnistą strukturę. Suchy beton na posadzkę znacznie częściej zrasza się wodą w celu jeszcze lepszego wiązania. Dopiero później na jego warstwę układa się kostkę brukową lub wylewa się chudziak. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.

Chudziak jest niczym innym jak warstwą podkładowo-wyrównawczą, którą stosuje się pod posadzkę. W tym celu stosuje się beton klasy C8/10. Zatem klasa betonu na wylewki wyrównawcze nie musi być zbyt wysoka. Chudziak posiada nieco inne proporcje w porównaniu do tradycyjnej wylewki. Tego typu beton lany, zawiera w sobie zdecydowanie mniej cementu. Należy pamiętać, że chudziak nie jest odpowiednią mieszanką do wykonywania elementów konstrukcyjnych.

Beton na posadzkę wymaga zastosowania cementu o wytrzymałości na ściskanie wynoszącej minimum 20 MPa. Czyli sprawdzi się tutaj głównie beton B20 lub nawet B25. Proporcje, jakie należy zastosować, również różnią się od wylewki konstrukcyjnej. Skład betonu na posadzkę zawiera na każdą część cementu, trzy części piasku. Zatem na każdy metr sześcienny, możemy zastosować mniej więcej do 400 kg cementu. Do tej mieszanki dodaje się około 200 litrów wody. Wtedy beton B20 przejdzie prawidłowy proces wiązania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o betonie architektonicznym?

Skład betonu na posadzkę nie powinien zawierać zbyt małej ilości wody, ponieważ posadzka podczas wysychania, będzie ulegać pękaniu. Wylewka również nie będzie odporna na większość czynników zewnętrznych lub mechanicznych. Klasa betonu na wylewki powinna być dopasowana również pod względem innych czynników np. atmosferycznych. Jednak rzeczywiście beton B20 sprawdza się w tym przypadku najlepiej.

Beton na pasadzkę dobrze się sprawdza. Nie musi być zbyt gęsty, ale jego proporcje i skład muszą być dokładnie dobrane.
Beton na posadzkę - klasa, skład, proporcje, porady, opinie

Jak zalać posadzkę?

Jeżeli już wiemy, jaka klasa betonu na wylewki posadzki sprawdzą się najlepiej, to kolejnym punktem jest uzyskanie informacji, jak zalać posadzkę w sposób prawidłowy. Na początku potrzebne jest wykonanie warstwy stabilizacyjnej z suchego betonu. Następnie nanosimy beton lany klasy B10, czyli tzw. chudziak. Kolejnym krokiem jest przygotowanie warstwy izolacyjnej. W ten sposób zapobiegamy powstawaniu wilgoci. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?

Istnieje kilka możliwości wykonania trwałej i efektywnej izolacji. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się papę termozgrzewalną. Innym zalecanym materiałem jest folia paroprzepuszczalna. Jeżeli posadzka jest wykonywana wewnątrz budynku, warto zastanowić się również nad położeniem warstwy izolacyjnej. Warstwę ocieplenia najczęściej tworzy wełna mineralna lub styropian. A może zainteresuje cię także ten artykuł o posadzkach betonowych?

Decydując się na beton lany, dobrze jest posłużyć się specjalnymi podkładami samopoziomującymi. Wtedy problem polegający na tym, jak wypoziomować posadzkę ulega zminimalizowaniu. Ponieważ wtedy nie musimy dbać o ręczne wyrównywanie warstwy posadzki.

O tym, jak zalać posadzkę, możemy dowiedzieć się między innymi w wielu różnych poradnikach. Najczęściej jednak zapytanie, jak wypoziomować posadzkę, rozwiązuje się podczas zamówienia gotowej wylewki, która rozchodzi się równomiernie pod wpływem siły grawitacji.

Innym sposobem na to jak wypoziomować posadzkę, jest wykorzystanie przynajmniej 1,5 metrowej łaty. Ręczne wyrównywanie jest bardziej pracochłonne i wymaga większej precyzji. Ponieważ każde wyrównanie należy sprawdzić przy pomocy poziomicy. Na samym końcu należy pamiętać o tym, by wylewka nie wysychała zbyt szybko, by nie dochodziło do niepotrzebnych pęknięć. Teraz już wiadomo, jaki beton na posadzkę wybrać. Jeśli szukasz ciekawych inspiracji, sprawdź także ten artykuł o betonie stemplowanym.

ikona podziel się Przekaż dalej