Żywica epoksydowa – czym właściwie jest i jakie posiada właściwości?

Żywica epoksydowa jest na ogół tworzona z polifenoli, oligomerów oraz epichlorohydryn. Gotowa do użycia masa epoksydowa posiada lepką, płynną konsystencję. Podczas zmieszania dochodzi do reakcji chemicznej, dzięki której płynna konsystencja zmienia się w twardą, bardzo szczelną powłokę. Utwardzacz pozwala na uzyskanie gładkich, odpornych, a jednocześnie pozbawionych spoin powierzchni.

Co ważne, żywica epoksydowa do betonu lub do drewna jest odporna na ścieranie. Dzięki tej właściwości świetnie sprawdza się na podłogach o dużej intensywności eksploatacji. Zaletą produktu pozostaje także odporność na działanie wilgoci. Żywice epoksydowe tworzą gładką, odporną powierzchnię, która dodatkowo wyróżnia się łatwością utrzymania w czystości.

Gotowa do użycia masa epoksydowa posiada wiele możliwości wykorzystania. Należy zwrócić uwagę na fakt, że mieszanka nie jest w pełni odporna na działanie promieni UV. Jej powłoka może delikatnie blaknąć pod wpływem działania intensywnych promieni słonecznych.

Żywica do betonu i drewna – możliwości zastosowania żywic epoksydowych

Masa epoksydowa posiada bardzo szerokie możliwości zastosowania. Jeszcze do niedawna jej zastosowanie było polecane w garażach i powierzchniach przemysłowych. Trwała, gładka powłoka świetnie sprawdzała się na podłogach o większym stopniu eksploatacji. Obecnie żywica epoksydowa jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych. W sprzedaży znajduje się także żywica bezbarwna. Różnorodność barw i możliwości wykonania posadzki sprawiły, że żywica do betonu coraz częściej pojawia się w nowoczesnych pomieszczeniach mieszkalnych. Masa epoksydowa może posiadać postać cienkowarstwową, grubowarstwową lub grubowarstwową kwarcową. Cennik konkretnych produktów okazuje się dość zróżnicowany. Co ciekawe, cienkowarstwowa żywica do betonu jest produktem, który możemy zastosować bez pomocy wykwalifikowanej ekipy. Na szczególną uwagę zasługuje jednak żywica kwarcowa, dająca wiele możliwości stworzenia niebanalnych wzorów i efektów wizualnych na dowolnej podłodze.

Żywica epoksydowa nadaje się do użytku na betonie, ale i na drewnie. W drugim przypadku stanowi dodatkowe zabezpieczenie materiału. Masa epoksydowa świetnie sprawdzi się także na balkonach i tarasach. Istnieje możliwość wykorzystania jej na dowolnej, odpowiednio przygotowanej powierzchni na zewnątrz lub w środku pomieszczeń. Produkt jest w pełni uodporniony na działanie zmiennych temperatur i charakteryzuje się bardzo niską absorpcją wody.

Cena żywicy epoksydowej. Ile kosztuje masa żywiczna?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje żywica epoksydowa, wskażemy wiodących producentów. Ceny mas epoksydowych mogą być uzależnione od jakości ich wykonania. Dlatego warto wybierać produkty znanych, renomowanych marek. Wśród znanych producentów żywicy epoksydowej wyróżnia się takie marki jak Sicon, CIECH Sarzyna czy TechniPlast. Poniżej omówimy kilka przykładowo wybranych żywic epoksydowych, które można znaleźć w sklepach internetowych.

Żywica epoksydowa TechniPlast 200 w kolorze czarnym. Produkt dostępny w opakowaniu po 25 kg wystarczy na wykończenie powierzchni około 20 m2. Produkt charakteryzuje się wysoką jakością wykonania oraz efektownym wykończeniem. Ceny żywicy w opakowaniu 25 kg wynoszą około 1150 – 1200 zł.

Kolejnym przykładem jest żywica epoksydowa Bodenlack z wykończeniem typu gładka satyna. W sprzedaży znajduje się żywica epoksydowa w dziesięciu wariantach kolorystycznych. Cennik zakupu opakowania o pojemności 10 kg wynosi około 420 – 450 zł.

Innym produktem jest żywica epoksydowa Sigma Coatings z przeznaczeniem do betonu. Bezbarwna masa epoksydowa z utwardzaczem w kolorze szarym nadaje się na balkony, do garażu i różnego rodzaju pomieszczeń użytkowych. Ile kosztuje opakowanie o pojemności 6 kg? Średnia cena zakupu wynosi około 220 – 250 zł.

Kolejny przykład to żywica epoksydowa Hempel HEMPADUR MASTIC 4. Bezbarwna masa z szarym utwardzaczem jest dostępna w kilku wariantach wagowych. Cennik opakowania 20 kg (szara powłoka, półpołysk) wynosi około 580 – 630 zł. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Cena żywicy epoksydowej o bezbarwnej powłoce okazuje się bardzo zbliżona co cenników produktów barwionych. Dobrym przykładem jest tu żywica do betonu Epidian Deco marki Ciech Sarzyna. Cennik opakowania o pojemności 5 kg wynosi około 440 – 470 zł.

Ciekawym produktem jest także impregnat do posadzek betonowych Sicon Melaxil. Produkt marki Sicon jest dostępny w opakowaniu o różnej wadze. Uśredniony cennik za 5 litrów impregnatu Sicon Melaxil (powłoka bezbarwna) wynosi około 140 – 170 zł

Cena żywicy epoksydowej. Przybliżony cennik przykładowych produktów. Aktualizacja cen: 15-09-2021 r.

Ceny od

Ceny do

Żywica epoksydowa TechniPlast 200, 25 kg

1 150 zł

1 200 zł

Żywica epoksydowa Bodenlack, 10 kg

420 zł

450 zł

Żywica do betonu Sigma Coatings, 6 kg

220 zł

250 zł

Żywica epoksydowa z utwardzaczem Hempel HEMPADUR MASTIC 4, 20 kg

580 zł

630 zł

Żywica epoksydowa Epidian Deco Ciech Sarzyna, 5 kg

440 zł

470 zł

Impregnat do posadzek Sicon Melaxil, 5 l.

140 zł

170 zł

Zaprezentowane powyżej ceny mają charakter uśredniony i zawierają wartość podatku VAT. Ceny wybranych żywic epoksydowych w sklepach mogą się nieznacznie różnić.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii posadzki