Właściwości zaprawy betonowej

Zanim odpowiemy na pytanie, ile wylewki betonowej na m2 powierzchni będzie potrzebne, wskażemy na najważniejsze aspekty tego materiału. Do wykonania wylewki betonowej potrzebujemy dobrej jakości cementu, wody, kruszywa oraz plastyfikatora. Wydajność worków cementu będzie uzależniona od specyfiki produktu.

Warto także zauważyć, że mieszanka zaprawy betonowej może posiadać dość odmienny skład. Zastosowanie odpowiednio dobranej proporcji składników sprawia, że wylewka betonowa zyskuje optymalną nośność i dobre parametry techniczne. Jej wydajność w przeliczeniu na m2 powierzchni będzie w dużym stopniu uzależniona od grubości wylewki.

Grubość wylewki betonowej będzie z kolei uzależniona od jej docelowego przeznaczenia. Dla przykładu, wylewki betonowe często wykorzystuje się w domach jednorodzinnych. Ich zadaniem jest stworzenie równej, trwałej powierzchni, która stanowi podstawę pod główne wykończenie podłogi. Wylewka betonowa może być też stosowana w zakładach przemysłowych i garażach. Jeśli powierzchnia wylewki będzie użytkowana przez ciężkie sprzęty lub pojazdy samochodowe, konieczne okaże się wykonanie grubszej warstwy zaprawy. Tym samym na każdy metr kwadratowy wylewki potrzeba będzie więcej worków cementu i dodatkowych składników zaprawy. Wylewka betonowa świetnie sprawdzi się również pod ścieżki i piesze szlaki komunikacyjne. W tym przypadku możemy zastosować cieńszą warstwę, bowiem nawierzchnia nie będzie narażona na tak duże obciążenia.

Ile wylewki betonowej na m2 powierzchni

Kalkulatory obliczające potrzebną ilość gotowej zaprawy

Jeśli chcesz wiedzieć, ile wylewki betonowej na m2 będzie potrzebne, powinieneś określić cztery podstawowe parametry. Pierwszym z nich jest kształt przyszłej posadzki. Najprostsze obliczenia dotyczą posadzek, które wpisują się w kształt prostokąta lub kwadratu. W kolejnym kroku przystępujemy do określenia dokładnej długości i szerokości gotowej posadzki. Ostatni element naszych obliczeń obejmuje grubość wylewki. Za pomocą powyższych parametrów obliczymy średnią wydajność gotowej zaprawy.

Minimalna grubość wylewki betonowej to około 6,5 cm. Im większe obciążenie przyszłej posadzki, tym grubszej wylewki potrzeba. Dlatego w wielu przypadkach stosuje się wylewki betonowe o grubości ok. 8 – 10 cm. Dobór odpowiedniej grubości wylewki betonowej będzie odpowiadał za parametry wytrzymałościowe przyszłej posadzki. Im większa grubość wylewki tym mniejsza wydajność gotowej zaprawy.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze akcesoria i preparaty do podłóg

Czy wiesz jakie akcesoria i preparaty doskonale sprawdzą się do wyczyszczenia Twoich podłóg? Sprawdź najczęściej wybierane preparaty przez internautów.

Jak obliczyć, ile wylewki betonowej na m2 będzie potrzebne? Możemy skorzystać z bezpłatnych kalkulatorów, które znajdziemy na stronach branżowych. W kalkulatorach wpisujemy wymiary posadzki oraz jej grubość. W ten sposób obliczamy, ile gotowej zaprawy potrzeba do wykończenia danej powierzchni. Kalkulatory umożliwiają uproszczone kalkulacje, jednak wyliczenia możemy także przeprowadzić samodzielnie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat wylewki w domu.

Ile wylewki betonowej na m2 posadzki potrzeba? Przykładowe wyliczenia dla gotowej zaprawy

Wiemy już, jak działają kalkulatory, które obliczają, ile gotowej zaprawy potrzeba na konkretną posadzkę. Obliczenia możemy także wykonać samodzielnie. Naszym bazowym przykładem jest posadzka o kształcie prostokąta. Załóżmy, że posadzka posiada rozmiar 4 x 5 m. Następnym ważnym parametrem jest grubość wylewki. Przekalkulujmy wydajność materiału dla posadzki o grubości 6 oraz 10 cm.

W pierwszym kroku mnożymy długość i szerokość wylewki betonowej. 4 x 5 m = 20 m. W drugim kroku mnożymy uzyskaną wartość przez grubość wylewki betonowej.

  • 20 m2 (objętość posadzki) x 0,06 m (grubość wylewki) = 1,2 m3 (zużycie gotowej zaprawy),
  • 20 m2 (objętość posadzki) x 0,1 m (grubość wylewki) = 2,0 m3 (zużycie gotowej zaprawy).

Za pomocą powyższego wzoru możemy łatwo obliczyć, ile wylewki betonowej na m2 naszej posadzki będzie niezbędne. Wyliczenia nie uwzględniają zapasu gotowej zaprawy. W praktyce warto doliczyć kilka procent materiału.

Ile worków cementu potrzeba? Średnia wydajność

Niektórzy inwestorzy decydują się na samodzielne wykonanie wylewki betonowej i stworzenie mieszanki betonu. W tym miejscu pojawia się pytanie, ile worków potrzeba do wykonania 1 m3 posadzki? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem wydajność materiału zależy między innymi od klasy cementu. Bardzo istotnym parametrem będą także proporcje poszczególnych składników mieszanki betonowej. Te z kolei zmieniają się wraz z wymaganiami konkretnej nawierzchni.

Załóżmy, że planujemy wykonanie mieszanki betonu B25. Korzystamy ze standardowych worków o wadze 25 kilogramów. W przybliżeniu, na każdy m3 gotowej mieszanki przypada ok. 12 worków betonu klasy B25. W oparciu o powyższe założenie możemy obliczyć średnią wydajność z jednego opakowania cementu. Wystarczy podzielić 1 m3 przez ilość potrzebnych worków cementu. W efekcie uzyskamy wartość 0,0833 m3. Jest to średnia wydajność jednego worka cementu. Pamiętajmy, że są to wartości mocno uśrednione. Konkretna wydajność będzie uzależniona od parametrów cementu i klasy mieszanki betonowej. Odmienne proporcje stosowane w tworzeniu mieszanki betonowej sprawiają, że wydajność worków cementu okazuje się mocno zróżnicowana. Dobrym przykładem jest beton B20. Do wykonania 1 m3 wylewki stosuje się około 16 worków cementu. W tym przypadku średnia wydajność cementu w 25-kilogramowym worku utrzymuje się na poziomie około 0,0625 m3.

Znasz już podstawowe zasady obliczania zużycia betonu na wylewkę. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. W osobnym artykule podpowiadamy, jak zamontować odpływ liniowy. A może zainteresuje Cię również, jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii posadzki