Jak zrobić wylewkę betonową na ziemi?

Wykonanie wylewki z betonu na gruncie jest ostatnio bardzo często spotykane z wielu powodów. Przede wszystkim takie rozwiązanie jest wykorzystywane podczas budowy domów jednorodzinnych. Znaczna część projektów architektonicznych nie uwzględnia już piwnic czy podpiwniczenia. Dlatego tez parter domu umiejscowiony jest bezpośrednio na ziemi.

Wylewka betonowa na podłożu musi być bardzo dokładnie wykonana, ponieważ wszelkie zaniechania zwiększą ryzyko późniejszych uszkodzeń, a przede wszystkim ułatwią przeniknięcie wilgoci do wnętrza budynku. Dobrze skonstruowana wylewka ma za zadanie chronić przed stratami ciepła, dlatego jednym z istotnych jej elementów będzie warstwa termoizolacyjna.

Beton na gruncie występuje także w przypadku garaży, hal czy magazynów. Można także wykonać sobie wylewkę betonową na ziemi w celu utwardzenia tarasu. Sposób wykonania wylewki będzie zatem zależeć od jej przeznaczenia. W przypadku zamkniętych budynków kolejność warstw w wylewce będzie miała bardzo duże znaczenia. Chcąc jednak zrobić sobie wyłączenie wylewkę betonową jako podłoże w szklarni czy w altance, wymagania budowlane będą inne.

Wylewka betonowa na ziemi - wykonanie krok po kroku

Zanim wyleje się beton, trzeba wyłożyć warstwę podsypki. Jej grubość nie sięga zazwyczaj więcej niż 30-40 cm. W skład podsypki wchodzi żwir i piasek, ponieważ posiadają one dobre właściwości filtracyjne. Ziemia urodzajna niestety takich nie ma, dlatego pierwszą jej warstwę trzeba usunąć na korzyść podsypki. Dobrze jest później wykorzystać zagęszczarkę, która wyrówna grunt i przygotuje go do dalszych prac budowlanych.

Kolejną warstwą będzie płyta betonowa. W przypadku dużych inwestycji wykorzystuje się gotową masę dostarczoną z betoniarni. Jeśli wylewka ma być niewielkich wymiarów, to można przygotować beton samodzielnie na placu budowy. Zamawiając transport gotowego betonu, trzeba najpierw dowiedzieć się, jak obliczyć kubik betonu. To praktyczna wiedza, która dobrze jest znać podobnie jak to, ile wazy cegła jak zbudować ziemiankę czy jak podzielić pokój na dwa bez ściany. Grunt to dobre przygotowanie teoretyczne do podejmowanych prac budowlanych.

Kolejne warstwy wykonuje się już po zadaszeniu budynku, ponieważ mowa tutaj głównie o izolacjach i wylewkach wewnętrznych. W przypadku budowy domu jednorodzinnego tych warstw izolacji będzie kilka. Wśród nich termoizolacja, hydroizolacja czy styropian. Po właściwych ułożeniu wszystkich warstw izolacji i ewentualnie instalacji ogrzewania podłogowego całość zalewa się wylewką przykładowo z jastrychu cementowego. Sprawdź także ten artykuł na temat wylewki betonowej krok po kroku.

Podłoże z betonu – porady praktyczne

Jak zrobić wylewkę betonową na ziemi? Przede wszystkim trzeba skrupulatnie wykonać każdą warstwę. Tutaj nie ma drogi na skróty, ponieważ za kilka lat mogą pojawić się problemy z wylewką. Dobre rozplanowanie prac budowlanych będzie kluczem do sukcesu. Zwłaszcza jeśli przypadają one na okres zimowy. Lepiej jest unikać wykonywania wylewki na mrozie, ponieważ może dojść do jej uszkodzeń.

Zalana płyta powinna odczekać kilkanaście dni, aby beton odpowiednio związał. Dlatego też przejście do kolejnego etapu prac budowlanych wymaga chwili odczekania. Warto pielęgnować płytę betonową podczas jej wiązania. W przypadku mocnych promieni słonecznych trzeba ją osłonić przy pomocy folii i dodatkowo polewać wodą. Inaczej beton za szybko się zwiąże i powstaną pęknięcia. Dobrze jest o tym pamiętać i zadbać o wylewkę w trakcie tych dni.

ikona podziel się Przekaż dalej