Rodzaje folii pod wylewki

Najpowszechniejszą metodą izolacji poziomej posadzki jest zastosowanie folii budowlanej. Jest to sposób nie tylko skuteczny, ale także tani i prosty w wykonaniu. Folie izolacyjne pod posadzki na gruncie czy wylewki zapewniają skuteczną izolację przeciwwilgociową, a także warstwę ślizgową przydatną przy układaniu posadzki. To od rodzaju folii zależy szczelność izolacji. Zalecane jest stosowanie dwóch warstw folii w celu zwiększenia jej efektywności.

Do izolacji poziomej posadzki stosowane są następujące rodzaje folii:

  1. Folia budowlana PE. To folia polietylenowa. Przeznaczona jest do wykonywania izolacji przeciwwilgociowej podłogi na gruncie. Stosowana jest także jako podkład pod wylewki i panele. Folia izolacyjna pod wylewkę betonową chroni umieszczone w konstrukcji podłóg izolacje termiczne i akustyczne. Jej zaletą jest niewielka grubość przy równoczesnej wysokiej elastyczności. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i niskie temperatury. Jest wrażliwa na wysokie temperatury. Występuje w kolorze czarnym lub grafitowym.
  2. Folia budowlana LDPE to folia na bazie polietylenu, lecz o niskiej gęstości i niezwykłej elastyczności. Wytwarzana jest metodą rozdmuchu polietylenu niskiej gęstości. Nie przepuszcza wilgoci ani pary wodnej i z łatwością dostosowuje się kształtem do podłoża. Jest odporna na rozrywanie i przedarcia. Odporność chemiczna pozwala na zastosowanie jej jako warstwy przeciwwilgociowej posadzki. Występuje w kolorze czarnym i szarym.
  3. Folia aluminiowa pod podłogówkę. Jest to najlepsza izolacja pozioma posadzki. Folia termoizolacyjna przy ogrzewaniu podłogowym doskonale izoluje przed wilgocią, jest trwała i odporna na uszkodzenia. Pozwala na wyeliminowanie niewielkich nierówności podłoża. Ta folia termoizolacyjna wykonywana jest laminowanej folii polipropylenowej metalizowanej. Nadrukowana na niej jest kratka o boku 10 cm, co znacznie ułatwia montaż instalacji grzewczej. Zabezpiecza styropian przed wilgocią, gdy wylany zostanie na niego chudziak. Metalizowana powierzchnia pełni funkcję ekranu odbijającego ciepło.

Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie wylewki, wypełnij ten krótki formularz i poznaj najlepsze oferty fachowców z twojej okolicy.

Folia izolacyjna pod wylewkę betonową - parametry

Decydując się na zastosowanie folii pod posadzkę, zawsze należy wybierać produkty atestowane. Tylko wtedy zyskuje się pewność, że ich parametry są zgodne z normą. W zależności od tego, jaka jest grubość folii budowlanej, ma ona nieco inne właściwości techniczne. Folia budowlana produkowana jest w grubościach od 0.15 mm do 0.5 mm. Im grubsza folia, tym jej izolacyjność wodochronna większa. Najczęściej stosowana izolacja pozioma posadzki ma grubość 0,2 lub 0,3 mm. LDPE o niskiej gęstości jako folia izolacyjna pod wylewkę betonową odpowiedni o grubości od 0,15mm do 0,7mm. Grubość folii zastosowanej jako izolacja przeciwwilgociowa podłogi na gruncie może być inna niż położonej na styropian pod wylewkę.

Nie tylko grubość folii budowlanej ma znaczenie. Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest gęstość folii.  Gęstość folii LDPE wynosi 0,915 - 0,935 g/cm³. Folie pod chudziak zazwyczaj występują w rolkach o szerokości 4 – 8 m i długości 25 -33 m. Ważną cechą techniczną jest wodoszczelność przy 2kPa oraz wytrzymałość na rozdzieranie. Średnia wartość w N to wzdłuż powyżej 60, w poprzek powyżej 65N. Maksymalna siła rozciągania wzdłuż to powyżej 105, a w poprzek powyżej 90 N. Ten parametr odpowiada za wytrzymanie naprężeń powstałych w wyniku obciążeń lub ruchu schnącej posadzki.

Folia termoizolacyjna aluminiowa pod ogrzewanie podłogowe może mieć grubość od 75 do 105 µm (czyli 0,105 mm). Już taka cienka warstwa tworzy paroszczelny ekran. Nowoczesne folie aluminiowe pod chudziak mają gramaturę 100 g/m2(+/-20 g/m2) i wodoszczelność 2kPa. Gwarancją, że folia spełnia wszystkie wymagania techniczne, jest atest i dopuszczenie do stosowania w budownictwie.

Izolacja pozioma posadzki – ceny

Folie przeznaczone do wykonywania warstwy przeciwwilgociowej pod posadzkę dostępne są w różnych cenach. Uzależnione to jest od producenta, a także od grubości folii budowlanej i jej parametrów. Średnia cena foli polietylenowa to od 50 do 90 zł za rolkę. Biorąc pod uwagę, że w rolce może być 100 m2, nie jest to wysoka cena za 1 m2. Jeszcze mniej zapłacimy za folię bez atestów, lecz wtedy nie mamy pewności czy spełni ona swoją funkcję. Brak znaku zgodności CE niesie ryzyko, że jest to folia o możliwości czasowego stosowania w budownictwie. Nie nadaje się więc pod posadzki.

Znacznie więcej zapłacimy za rolkę foli aluminiowej. Cena za 50 m2 oscyluje w granicach 60 - 90 zł. Ta folia z metalizowaną powierzchnią i pokryta nadrukiem m stworzona w innowacyjnej technologii nie jest tania, lecz znacznie ułatwia prace montażowe ogrzewania podłogowego. Przekłada się też bezpośrednio na ograniczenie rachunków za ogrzewanie. Folie pod posadzki to materiał niedrogi i skutecznie zabezpieczający przed wilgocią. Ważne jest, by wybrać atestowaną folię o odpowiedniej grubości. Dzięki temu spełni ona swoją funkcję.

Przykładowe ceny folii budowlanych pod posadzkę

Rodzaj folii budowlanej pod chudziak

Cena w zł za 1m2

Folia pod wylewki HYDRO firmy Conkret

0,90

Folia do izolacji poziomej 275 Castorama

2,60

Folia pod wylewki0,4 firmy Realbud

2,44

Folia pod wylewki Ekofol firmy ERG Bieruń Folie

1,70

Folia aluminiowa izolacyjna Wiar Castorama

16

Folia pod ogrzewanie podłogowe firmy Foliarex

1,70

Folia termoizolacyjna pod podłogówkę to doskonały sposób na ograniczenie strat ciepłą i zabezpieczenie przed wilgocią. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów innego rodzaju do izolacji poziomej posadzki. Jednak nie wszystkie są tak skuteczne i trwałe jak folia pod posadzkę lub ich ceny są znacznie wyższe. Folia izolacyjna pod wylewkę betonową prawidłowo położona będzie skutecznie chronić przed wilgocią i nie ulegnie zniszczeniu. Jednak należy zwracać uwagę na grubość folii budowlanej. To najtańszy sposób na zabezpieczenie hydroizolacyjne podłogi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii posadzki