Jaka grubość wylewki jest najlepsza? Wyjaśniamy krok po kroku
Każda dobrze wykonana wylewka powinna zapewniać odpowiednią nośność i wytrzymałość. Bardzo ważnym czynnikiem, który odpowiada za powyższe parametry jest wysokość lub innymi słowy grubość wylewki. Z pewnością warto wiedzieć, jaka grubość wylewki sprawdza się najlepiej. Jak powinna wyglądać posadzka na ogrzewaniu podłogowym i jaka jest minimalna grubość posadzek anhydrytowych? Odpowiadamy.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Posadzka betonowa – minimalna i maksymalna wysokość
Jaka grubość wylewki przy podłogach na gruncie? Minimalna wysokość kolejnych warstw
Podłogi wykonane bezpośrednio na gruncie muszą zapewniać odpowiednią nośność, ale i ochronę przed stratami energii grzewczej. Dlatego warto zastosować beton o odpowiedniej jakości i zadać o optymalną wysokość kolejnych warstw. Pierwszą warstwę podłogi na gruncie stanowi podbudowa ze żwiru lub piasku. Jej minimalna wysokość to 10 cm, jednak na ogół stosuje się podbudowy o wysokości 20 – 40 cm.
Kolejna warstwa to wylewka betonowa, czyli tak zwany chudy beton. Do wykonania podbudowy potrzebujemy betonu klasy C8 lub C10. Minimalna grubość chudego betonu to około 8 cm. W większości przypadków stosuje się wysokość 9-10 cm. Trzecią warstwą podłogi na gruncie jest izolacja przeciwwilgociowa. Możemy wykonać ją z papy lub folii budowlanej. Pamiętajmy, że izolacja przeciwwilgociowa powinna być wywinięta na ścianę. Minimalna wysokość zakładki na ścianę to 15 cm.
Wylewka podłogi na gruncie musi posiadać wydajną izolację termiczną. Minimalna grubość izolacji ze styropianu to około 6 cm. W budownictwie domów energooszczędnych najczęściej stosuje się wydajniejszą izolację na styropianie o grubości 12 do 20 cm. Na styropianie układa się szlichtę betonową. Wysokość szlichty to 5 do 8 cm. Pamiętajmy, że beton przeznaczony na szlichtę powinien być odpowiednio zbrojony za pomocą metalowej siatki.
Posadzka betonowa na styropianie. Jaka grubość wylewki powinna być zastosowana?
Posadzka betonowa na styropianie powinna być wykonana z odpowiedniej jakości materiałów. Jednak nawet najlepsza mieszanka betonowa nie będzie w stanie uzyskać odpowiedniej nośności, jeśli wylejemy zbyt cienką warstwę. Dlatego warto wiedzieć, jak gruba powinna być posadzka na styropianie.
Niektóre źródła podają, że minimalna grubość wylewki na styropianie to 4 cm. Według innych fachowców, za wartość minimalną uznaje się około 6 cm. W ten sposób posadzka uzyska odpowiednią nośność i odporność na ściskanie.
Wysokość typowej posadzki na styropianie wynosi około 6 – 7 cm. Jest to najczęściej stosowana wartość wylewki betonowej. Pamiętajmy przy tym, że im grubsza będzie wartość styropianu, tym grubsza powinna być również sama wylewka. Zatem możemy określić średnią wysokość wylewki na podstawie grubości izolacji termicznej. Tym samym betonowa posadzka na styropianie o grubości 10 cm powinna być gruba na 6 cm. Przy styropianie o grubości 15 cm lepiej sprawdzi się wylewka betonowa na wysokość 7 cm. Z kolei posadzka na styropianie 15 i 20 cm powinna być gruba na 7 – 8 cm.
Powyższe wartości dotyczą grubości wylewki betonowej bez ogrzewania podłogowego. Posadzka z ogrzewaniem podłogowym powinna posiadać odpowiednio większą wysokość. A może zainteresuje Cię również, ile wylewki betonowej na m2 powierzchni będzie potrzebne?
Jaka grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe?
Betonowa posadzka musi być na tyle gruba, aby zapewnić dobrą nośność. W przypadku wylewek pod ogrzewanie podłogowe warto dobrać grubość do rozmiarów termoizolacji. Zauważmy przy tym, iż posadzka z ogrzewaniem podłogowym będzie grubsza niż wylewki na styropianie, tworzone bez ogrzewania. Grubość wylewki będzie także uzależniona od maksymalnej temperatury czynnika grzewczego. Przeważnie jest to granica do 29 stopni Celsjusza.
Przyjmuje się, że minimalna grubość wylewki betonowej pod ogrzewanie podłogowe wynosi 5 cm. Jest to rzadko spotykana wartość, którą stosuje się wyłącznie przy bardzo cienkiej izolacji termicznej (styropian 3 cm). W przypadku wydajniejszej termoizolacji należy zastosować większą grubość wylewki betonowej. I tak przy styropianie o grubości 10 cm przeważnie wykonuje się wylewkę na wysokość 7 cm.
Ile cm wylewki należy wykonać na posadzkach z izolacją grubości 15 cm. Wylewka na ogrzewanie podłogowe powinna być gruba na około 8 cm. W przypadku termoizolacji wykonanej ze styropianu 20 cm przeważnie stosuje się wylewki betonowe grubości 9 cm. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat wylewki w domu.
Grubość posadzki anhydrytowej
Wylewki anhydrytowe stanowią popularną alternatywę dla posadzek betonowych. Na uwagę zasługują szerokie możliwości zastosowania i możliwość wykonania bardzo cienkiej warstwy. Typowe wylewki anhydrytowe posiadają postać płynną, wykonaną na bazie spoiwa anhydrytowego. Wylewka posiada właściwości samopoziomujące i jest dość łatwa do wykonania.
Grubość wylewki anhydrytowej będzie uzależniona od oczekiwanych parametrów posadzki. Wylewki cienkowarstwowe można wykonać na podkładzie betonowym. Dużą popularnością cieszą się też anhydrytowe wylewki grubowarstwowe, pełniące funkcję jastrychu. Obydwa rozwiązania możemy zastosować zarówno na niewielkich powierzchniach łazienki, jak i na dużych przestrzeniach w salonie lub pomieszczeniu gospodarczym. Posadzki anhydrytowe są rozwiązaniem dość uniwersalnym. Ich jedynym istotnym mankamentem może okazać się koszt wykonania.
Minimalna grubość wylewki cienkowarstwowej wynosi 2 mm. Jet to bardzo mała wartość, która pełni funkcję podkładu. Wylewka anhydrytowa sprawdza się również w formie jastrychu. W tym przypadku należy zastosować znacznie grubszą warstwę materiału. Grubość wylewek grubowarstwowych na ogół mieści się w przedziale 40 do 70 mm. Posadzki anhydrytowe często znajdują zastosowanie przy ogrzewaniu podłogowym. Zastosowanie cienkiej warstwy posadzki umożliwia uzyskanie optymalnych parametrów podłogówki. W przypadku posadzek z ogrzewaniem podłogowym optymalna grubość wylewki anhydrytowej wynosi około 40-45 mm.
Wiesz już, jaka grubość wylewki sprawdza się najlepiej. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Być może zainteresuje Cię, jak zamontować odpływ liniowy?