Ocieplenie podłogi krok po kroku – polecane materiały, ceny, opinie
Przez podłogi bez odpowiedniej izolacji termicznej może zimą uciec wiele ciepła. Prowadzi to w rezultacie do wyższych kosztów ogrzewania domu oraz do zimnych stóp mieszkańców. Izolacja podłogi w domu zapewnia nie tylko lepsze wykorzystanie energii cieplnej, ale także bardziej komfortowy klimat mieszkania. Ocieplenie podłogi konieczne jest często w starszych budynkach. Nieizolowane podłogi na gruncie albo nad nieogrzewaną piwnicą potrafią być prawdziwymi pożeraczami ciepła.Ich ofiarą pada nierzadko do 10% energii wytworzonej w instalacji c.o.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ocieplenie podłogi wyjątkowo ważne przy renowacji domu
Najważniejsze miejsca, gdzie ocieplanie podłogi jest szczególnie celowe
Ocieplenie podłogi na parterze
W starszych domach z nieocieplonymi piwnicami mieszkańcy parteru cierpią często z powodu wysokich kosztów ogrzewania i wiejących chłodem podłóg. Izolacja termiczna podłogi może tutaj pomóc, zwłaszcza jeśli ocieplenie stropu piwnicy od strony piwnicy nie jest możliwe. Jeżeli zakres remontu obejmuje także piwnicę, obok ocieplenia ścian musi być wykonane również ocieplanie podłogi.
Jeśli to możliwe, izolacja termiczna stropu piwnicy powinna być wykonana od dołu. Przy dostępności albo skonstruowaniu odpowiedniej pustej przestrzeni, można ocieplenie stropu piwnicy przeprowadzić przez wdmuchiwanie granulatu. Wypełnienie izolowanych przegród następuje od strony piwnicy albo na parterze.
Ocieplenie podłogi piwnicy
O tym, czy izolacja podłogi w domu musi być wykonana również w piwnicy, decyduje forma użytkowania piwnicy. W przypadku nieogrzewanego, nieocieplonego pomieszczenia użytkowanego jedynie do przechowywania różnych rzeczy, wystarczy ocieplenie stropu piwnicy albo podłogi na parterze. Poprawi to zdecydowanie wydajność energetyczną ogrzewania oraz komfort mieszkania.
Jeżeli jednak piwnica ma służyć jako dodatkowe pomieszczenie mieszkalne, ocieplanie podłogi powinno być częścią planowanych prac izolacyjnych. Wykonuje się wtedy wewnątrz piwnicy ocieplenie podłogi na gruncie.
Ocieplenie górnej kondygnacji
Izolacja termiczna stropu najwyższego piętra z ocieplaniem podłogi poddasza jest celowa, jeśli podłoga na poddaszu jest używana częściej niż tylko sporadycznie. Ma to uzasadnienie nawet wtedy, gdy poddasze nie jest jeszcze całkowicie ocieplone, ponieważ przebudowa pomieszczeń pod dachem może nastąpić w późniejszym terminie. Czym i jak ocieplić poddasze – to już oddzielny temat.
Ocieplenie podłogi na gruncie
Ze względów oszczędnościowych domy bywają często bez piwnic. Podłoga dolnej kondygnacji zbudowana jest wówczas na gruncie. Z reguły następuje po sobie kilka warstw:
- naturalny grunt;
- podsypka z kruszywa;
- betonowa płyta;
- izolacja przeciwwilgociowa;
- izolacja termiczna;
- podkład podłogowy,
- wykładzina podłogowa.
Nowe domy mają płytę podłogową wystarczająco ocieploną, co w starym budownictwie nie musi być zasadą. Izolującą warstwę nie da się w prosty sposób wprowadzić, dlatego pozostaje ocieplanie podłogi na gruncie.
Aby skutecznie ocieplić styropianem podkład pod wylewkę, należałoby ułożyć warstwę co najmniej 10 cm grubości. To z kolei wiązałoby się z koniecznością skracania wszystkich drzwi ze względu na zmniejszenie wysokości pomieszczeń. Z tego względu bardziej celowe jest zerwanie starej pozbawionej ocieplenia podłogi i położenie nowej ze styropianem albo inną izolacją. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem materiału ociepleniowego, sprawdź także ten artykuł o styropianie na posadzki i podłogę na gruncie.
Ocieplenie podłogi z ogrzewaniem podłogowym
Ogrzewanie podłogowe należy dzisiaj do budowlanych standardów. Jest szczególnie ekonomiczne w połączeniu z nowoczesnymi systemami grzewczymi, jak pompy ciepła. Płyta podłogowa jest wówczas oczywiście odpowiednio izolowana. Może się zdarzyć, że na skutek błędów konstrukcyjnych, zwłaszcza w starych budynkach, występują bardzo wysokie starty ciepła i uzasadniona staje się fachowa przebudowa podłogi.
O tym, ile styropianu pod ogrzewanie podłogowe jest konieczne, zależy od położenia pomieszczenia. Podłoga na gruncie ma zwykle grubość warstwy izolacyjnej 10 cm; w pomieszczeniu nad parterem pod wylewkę wystarczą tylko 4 cm.
Materiały odpowiednie do ocieplenia podłogi
Cennik materiałów izolacyjnych na posadzki jest dobrym argumentem do celowego pod każdym względem wyboru rodzaju ocieplenia. W przypadku podłóg można wyróżnić dwa zasadnicze przypadki:
Podłoga nie jest używana na co dzień
Kiedy najwyższa kondygnacja, czyli poddasze, zostaje ocieplone, ale nie będzie na nim pomieszczeń mieszkalnych, można wybrać materiały izolacyjne, które będą ułożone luźno. Do najbardziej popularnych należą:
- nadmuchowa izolacja cieplna – granulat celulozowy jest wtłaczany pod ciśnieniem i szczelnie wypełnia zakamarki przegród.
- sypka izolacja cieplna - granulat jest dostarczany w workach i może być ręcznie nakładany i wyrównywany. Typowym materiałem sypkim jest na przykład granulat ze szkła piankowego, polistyren w formie granulek albo drobny korek.
- maty izolacyjne – są zwykle wykonane z wełny mineralnej, ale mogą też być z włókien drzewnych albo korka.
Podłoga do codziennego użytku
Najprostsze rozwiązanie polega na tym, aby na posadzki zastosować płyty o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Dane dotyczące maksymalnego obciążenia oraz właściwości izolacyjnych można znaleźć na opakowaniach.
Wybór materiału do ocieplenia podłogi
Właściwości techniczne materiałów izolacyjnych
Do najważniejszych parametrów, które decydują o przydatności materiałów również do ocieplania podłogi, należą:
- współczynnik przewodzenia ciepła – określa zdolność materiału do przewodzenia ciepła, a to oznacza, że im mniejsza wartość tego parametru, tym lepiej materiał nadaje się do izolacji termicznej.
- wytrzymałość na ściskanie – określa przydatność płyt izolacyjnych do ocieplenia podłogi w zależności od wielkości obciążenia.
- izolacyjność akustyczna – świadczy o zdolności tłumienia hałasu przez materiał izolacyjny.
- stopień palności – określa zachowanie materiału w wysokiej temperaturze, od łatwopalnego do niepalnego.
Polecane materiały do ocieplenia podłogi
- wełna mineralna (szklana i skalna) – 0,032-0,040 W/(m·K);
- polistyren (ekspandowany i ekstrudowany) – 0,035-0,045 W/(m·K);
- pianka poliuretanowa (PUR i PIR) – 0,02-0,025 W/(m·K);
- celuloza – 0,04-0,045 W/(m·K);
- korek – 0,04-0,05 W/(m·K).
Cennik materiałów izolacyjnych rozróżnia ich rodzaj i jakość. Na przykład styropian podłogowy, bardziej odporny na ściskanie niż elewacyjny, kosztuje ok. 60-80 zł za 0,3 m3. Wełna mineralna o przykładowej grubości 10 cm kosztuje 15-20 zł za m2.
Ocieplona podłoga to niższe koszty ogrzewania mieszkania
Nieocieplona podłoga nad piwnicą albo na betonowej płycie to nadmierne koszty ogrzewania i niepotrzebne obciążenie naturalnego środowiska. Do tego dochodzi dyskomfort mieszkania – chłód ciągnący od podłogi przez okrągły rok. Nie pomaga na to nawet zwiększone ogrzewanie, ponieważ ciepłe powietrze płynie do góry, a chłód zostaje nad podłogą. Odpowiednia izolacja podłogi w domu może poprawić komfort mieszkania, klimat pomieszczeń i efektywność instalacji grzewczej.