Posadzki przemysłowe – ceny i wszystko inne co musisz wiedzieć
Posadzki przemysłowe to termin bardzo ogólny. Posadzki betonowe zacierane, posadzki żywiczne oraz z betonu polerowanego są obecne nie tylko w warsztatach, halach produkcyjnych czy parkingach. Budynki użyteczności publicznej, a coraz częściej również domy prywatne bywają wyposażane w tego typu posadzki przemysłowe. Przy użyciu technologii stosowanych obecnie, posadzki te są nie tylko funkcjonalne, lecz również dekoracyjne.
Jeśli szukasz firmy, która w profesjonalny sposób wykona posadzki przemysłowe, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy na stronie Kalkulatory Budowlane. Dzięki niej otrzymasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców z twojej okolicy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym są posadzki przemysłowe?
Posadzki przemysłowe muszą spełniać wyższe oczekiwania względem ich eksploatacji. Przede wszystkim posadzki przemysłowe muszą być odporne na działanie obciążeń mechanicznych, różnorodnych temperatur, agresywnych substancji oraz na ścieranie.
Posadzki przemysłowe różnego typu kładzie się w obiektach, gdzie wymagania co do podłogi jako takiej są wysokie. Posadzki przemysłowe powinny bez zarzutu znosić różnego typu obciążenia - od mechanicznych, poprzez termiczne, na chemicznych kończąc. Stosuje się je zatem w magazynach, różnego rodzaju zakładach przemysłowych, hangarach oraz parkingach. Również budynki użyteczności publicznej, takie jak przychodnie, centra szkoleniowe czy recepcje bywają wyposażone w tego typu posadzki, w trosce o trwałość nawierzchni.
Szczególnie w przypadku takich obiektów, jak hale przemysłowe, prawidłowe dobranie posadzki ma kapitalne znaczenie praktyczne oraz uzasadnienie ekonomiczne. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia, wadliwie wykonane posadzki lub przy użyciu technologii niewspółmiernej do zagrożeń, generują bardzo wysokie koszty. Konieczność napraw doprowadza do przestojów i wyłączenia danej przestrzeni z procesu produkcyjnego.Dlatego tak ważne jest, aby podłoga i posadzka były wykonane w technologii umożliwiającej jej eksploatowanie jak najdłużej i to w sposób bezawaryjny.
Posadzki przemysłowe i ich rodzaje
Od sposobu zamierzonego użytkowania zależy dobór podłogi i posadzki. W zależności od nakładów finansowych, jakimi dysponuje inwestor, do wyboru jest co najmniej kilka rodzajów posadzek typu przemysłowego. Są to posadzki betonowe różnego typu, posadzki żywiczne, posadzki cienkowarstwowe polimerowo-cementowe czy betonowe polerowane.
Firmy budowlane posiadają w swojej ofercie różnorodne posadzki betonowe. Między innymi są to posadzki bezspoinowe, nazywane beznacięciowymi, utwardzane powierzchniowo czy szczotkowane. Istnieje też posadzka nie utwardzana powierzchniowo z przeznaczeniem na wykończenie żywicami.
Na popularności zyskuje również beton polerowany, który sprawdza się nie tylko jako posadzka przemysłowa, lecz z powodzeniem jest wykorzystywany w klubach, dyskotekach czy salach konferencyjnych. Do wykonania betonu polerowanego potrzebna jest posadzka betonowa utwardzana powierzchniowo. Następnie posadzka jest poddawana procesowi szlifowania oraz impregnacji i polerowania. Więcej na temat betonu polerowanego dekoracyjnego przeczytasz w tym artykule.
Posadzki przemysłowe do różnych zastosowań
Wylewki betonowe to dopiero sam początek drogi ku solidnej posadzce. Posadzki betonowe mogą stanowić samoistną posadzkę, jednak same wylewki betonowe niepoddane żadnym wzmocnieniom nie będą skuteczne przy dużych obciążeniach. Wylewka betonowa to jednak bardzo popularne rozwiązanie.
Do zastosowań przemysłowych, jak również w garażach i warsztatach mechaniki pojazdowej, dobrze zdadzą egzamin posadzki betonowe zacierane, nie stanowiąc żadnej przeszkody, jeśli chodzi o bramy garażowe. Wylewki betonowe wzmacnia się poprzez użycie utwardzaczy. Realizacje muszą uwzględniać przeznaczenie posadzki, a w związku z tym, także rodzaj utwardzacza. Na przykład na wylewki betonowe w magazynach, gdzie ruch i obciążenia są stosunkowo niewielkie, stosuje się utwardzacze mineralne. Z kolei w halach produkcyjnych zaleca się używanie utwardzaczy metalicznych.
Posadzki betonowe zacierane wykonuje się przy użyciu technologii włókna zbrojącego. Jest ono dodawane do betonu w betoniarni. Wylewki betonowe powinny posiadać włókna polimerowe czy stalowe, które pełnią podobną funkcję jak siatki stalowe.
Po zakończeniu procesu zacierania prowadzi się impregnację posadzki. Istnieje wiele rodzajów impregnatów. Mniej skuteczne działają tylko powierzchniowo i po pewnym czasie wymagają renowacji. Bardziej skuteczne są impregnaty litowe lub krzemianowe, które wnikają w strukturę i zbroją ją chemicznie - dzięki temu posadzka nabiera szczególnej trwałości.
Innym rozwiązaniem są posadzki żywiczne. Są to posadzki odporne chemicznie, charakteryzujące się estetycznym i dekoracyjnym wyglądem. Z tego też względu coraz częściej są wykorzystywane również jako posadzki w domach prywatnych.
W zależności od systemu ich wykonywania i przy użyciu różnorodnych technologii, firmy budowlane wykonują posadzki żywiczne do obiektów przemysłowych. Realizacje obejmują zakłady produkcyjne narażone na lekkie, średnie i ciężkie warunki ruchu pojazdów i pieszych oraz na czynniki związane z załadunkiem towarów. Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj więcej o posadzkach żywicznych.
Firmy budowlane, specjalizujące się w wykonywaniu posadzek, mają częstokroć oferty polegające na wykonywaniu betonu polerowanego. Jak pisaliśmy wcześniej, przy użyciu technologii betonu polerowanego, powstaje wiele posadzek nie tylko do użytku magazynów czy fabryk.
Oferty firm wykonujących posadzki betonowe polerowane nie zasadzają się tylko na wykonywaniu posadzek od zera ale również na renowacji istniejących. Posadzki betonowe polerowane są wytrzymałe i bardzo trwałe oraz estetyczne. Są łatwe w utrzymaniu w czystości. Należy zdawać sobie jednak sprawę z faktu, że są one droższe i dłuższy jest czas potrzebny na ich wykonanie. Jednakowoż posadzki przemysłowe to inwestycja, na którą warto wydać pieniądze. Ewentualne naprawy, renowacje mogą spowodować nieporównywalnie większe koszty. Tak więc przeglądając oferty firm, należy zwrócić uwagę na to, do jakich zastosowań jest rekomendowana dana posadzka, jakie obciążenia wytrzymuje i czy jest odporna na uderzenia.
Oferty i realizacje firm budowlano-posadzkarskich
Zwykłe wylewki betonowe wykonamy przy użyciu produktów dostępnych w sklepach budowlanych. Za 25 kilogramów wylewki zapłacimy od 6 do 9 złotych. Takie wylewki betonowe sprawdzą się przy remontach domów prywatnych i można wykonywać je samodzielnie. Jednak posadzki przemysłowe z prawdziwego zdarzenia potrzebują specjalistycznego sprzętu i fachowych rąk.
Oferty firm, których realizacje stanowią posadzki przemysłowe, znajdziemy na ich stronach internetowych. Niektóre firmy oferują również sprzedaż gotowych posadzek lub wszelkich impregnatów i utwardzaczy do betonu. Wykonanie wylewki powierzchni posadzki betonowej lepiej powierzyć sprawdzonym osobom. Jeśli szukasz firmy, która w profesjonalny sposób wykona posadzki przemysłowe, możesz także skorzystać z usługi Szukaj Wykonawcy, dzięki której unikniesz przeglądania Internetu w poszukiwaniu fachowców.
Na stronach firm posadzkarskich można obejrzeć realizacje w formie zdjęć posadzek, wykonanych w różnych technologiach, na przykład posadzki żywiczne wykorzystane w dużych halach produkcyjnych, jak również w gabinetach medycznych czy butikach. O cenach można dowiadywać się, wysyłając indywidualne zapytanie. Przykładowa cena samej powłoki epoksydowej (posadzki żywicznej) bez montażu to 260 złotych za 4 kilogramy. Jednak ceny poszczególnych posadzek mogą bardzo różnić się między sobą.
Najczęściej cena wykonania posadzki przemysłowej, wraz z materiałami, wyniesie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr kwadratowy. Wiele zależy od wykorzystywanych materiałów. Równocześnie bardziej doświadczone firmy, które mają za sobą dziesiątki realizacji z tego zakresu, wykonają porządną nawierzchnię na miarę potrzeb inwestora, aczkolwiek w wyższej cenie. Przy zastanawianiu się nad takimi rozwiązaniami, jak podkład podłogowy, posadzka cementowa, wylewka cementowa, wylewka anhydrytowa, sama posadzka betonowa czy nawet podłogi drewniane, warto wziąć pod uwagę także takie zagadnienia, jak odpowiednio zlokalizowane instalacje elektryczne i ogrzewanie podłogowe.