Suchy jastrych - zastosowanie

Jastrych jest niczym innym, jak po prostu wylewką podłogową, którą wykonuje się bezpośrednio przed ułożeniem posadzki. Obecnie dzieli się on na płynny oraz suchy jastrych. Ten drugi rodzaj reprezentują specjalne płyty z suchego jastrychu, które najczęściej są płytami gipsowo-włóknowymi. Mogą one występować samodzielnie lub w połączeniu z materiałem izolacyjnym.

Wylewka jastrychowa tego typu znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej płyty z suchego jastrychu układane są w nowym budownictwie. Jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zdecydować się na podłogi jastrychowe również w starych budynkach, w których mamy do czynienia z betonową wylewką. Układanie jastrychu ma sens szczególnie w miejscach, w których chcemy uniknąć zbyt dużego obciążenia, lub chcemy dodatkowo wygłuszyć strop. Tutaj warto wspomnieć o zaletach, jakimi wyróżnia się płyta jastrychowa. Jak już wcześniej wspomniano, pozwala ona na wygłuszenie mieszkania. Płyty z suchego jastrychu doskonale tłumią dźwięk wywodzący się z zewnątrz budynku, jak i również dźwięków uderzeniowych wywoływanych wewnątrz domu.

Kolejną zaletą jest niska waga. W związku z tym podłogi jastrychowe mogą być z powodzeniem układane zarówno w starym budownictwie, jak i również w domach zbudowanych z prefabrykatów. Nie można zapominać również o ognioodporności suchego jastrychu. Jest to bardzo ważny aspekt zwiększający bezpieczeństwo budynku. Podłogi jastrychowe są bardzo łatwe w układaniu. Dodatkowo nie wymagają żadnego okresu wiązania, dlatego kolejną warstwę możemy kłaść zaraz po montażu jastrychu. Chcesz zlecić prace profesjonalistom? Wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty najlepszych wykonawców w twojej okolicy.

Podłogi jastrychowe – system zabudowy

Układanie jastrychu nie jest niczym skomplikowanym. Płyty gipsowo-włóknowe mogą występować bez izolacji lub z warstwą izolacyjną. Najczęściej tę warstwę tworzy styropian lub płyta pilśniowa. To właśnie dzięki nim, płyta jastrychowa zyskuje właściwości termoizolacyjne oraz chroni dodatkowo przed hałasem. Większość z nich wyróżnia się wymiarami 500x1500 mm. Natomiast ich grubość wynosi od ok. 2 do 3,5 cm.

Nie ma najmniejszego problemu z tym, aby układanie jastrychu zaplanować na ogrzewanie podłogowe wodne. Jednak należy mieć na uwadze, że to posadzki anhydrytowe cechują się większym przewodnictwem ciepła. Jeżeli chodzi o samo układanie jastrychu na ogrzewanie podłogowe, to nie należy zapominać o zachowaniu dwóch warstw. Pierwsza z nich musi iść pod ogrzewanie podłogowe, natomiast druga przykrywa wszystkie rurki. Wylewka jastrychowa w takim przypadku powinna mieć grubość ok. 2,3 do 5 cm. Inne parametry zastosujemy, jeżeli będziemy chcieli zamontować elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Oprócz płyt gipsowo-włóknowych producenci oferują suchy jastrych w postaci płyt gipsowo-kartonowych. Tego typu płyta jastrychowa posiada grubość około 12,5 mm. Natomiast maksymalne wymiary jednej płyty wynoszą 900x2000 mm. Płyta jastrychowa wykonana jest z masy gipsowej, która z każdej strony została obleczona warstwą kartonową. Tak jak w poprzednim przypadku, wylewka jastrychowa z powodzeniem może być zastosowana na ogrzewanie podłogowe. Jednak nie zaleca się, aby tego rodzaju wylewka jastrychowa znajdowała się w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności.

Ostatnim typem suchego jastrychu jest jastrych cementowy. Tego typu podłogi jastrychowe osiągają grubość 2,5 cm. Natomiast średnie wymiary płyty wynoszą około 500x1250 mm. Jastrych cementowy tworzy płyta wyprodukowana z lekkiego betonu, który został związany cementem. Istnieje duża dowolność, jeżeli chodzi o miejsce montażu płyt cementowych. Jastrych cementowy sprawdzi się również na ogrzewaniu podłogowym, a także w takich pomieszczeniach jak łazienka czy też pralnia.

Płyty z suchego jastrychu – ceny

Mając na uwadze tak liczne zalety, trzeba sobie odpowiedzieć, czy warto za nie zapłacić wysoką cenę. W porównaniu do tradycyjnej wylewki, a nawet mokrego jastrychu, za suche płyty zapłacimy naprawdę dużo. W poniższym cenniku znajdują się przykładowe produkty oferowane przez rekomendowanych producentów.

Przykładowe ceny suchego jastrychu różnego typu

Nazwa produktu

Cena

Jastrych cementowy 10 mm 3,2x1,25 mm

157,32 zł

Posadzki anhydrytowe samopoziomujące 30 kg Knauf

21,60 zł

Posadzki anhydrytowe 5 cm

Od 35 zł/m2

Posadzki anhydrytowe Knauff FE 50 30 kg

20,98 zł

Element jastrychowy Fermacell płyta gipsowo-włóknowa 20x1500x500 mm

47,90 zł

Element jastrychowy EE 20/25 1500x500 mm Fermacell

68,60 zł

Element jastrychowy EE20 mm (2 E11) 1500x500x20 mm Fermacell

61,95 zł

Element jastrychowy Powerpanel TE Fermacell 500x1250x25 mm

139,90 zł

Fermacell EE 20 mm element jastrychowy (2E13) 1500x500x40 mm + izolacja EPS DEO 100 20 mm

58,50 zł

ikona podziel się Przekaż dalej