Szlifowanie posadzek - sposoby

Frezowanie betonu na mokro

W przypadku szlifowania podłogi na mokro wydajność pracy jest znacznie wyższa niż w przypadku szlifowaniu na sucho. Jednak ze względu na obecność ścieru narzędzia diamentowe będą zużywać się szybciej. Ponadto w takim sposobie szlifowania zarysowania będą głębsze, a sprzątanie po pracy będzie trwać dłużej.

Frezowanie betonu na sucho

Szlifowanie podłogi na sucho jest mniej wydajne od szlifowania na mokro, zwłaszcza gdy przeprowadzamy szlifowanie twardych materiałów. Należy zastosować bardziej miękkie spoiwa, aby usuwać równomiernie materiał. Zarysowania nie są aż tak głębokie jak w przypadku szlifowania na mokro. Narzędzia diamentowe podczas szlifowania na sucho wytwarzają więcej ciepła. Miejsce pracy pozostaje czystsze i sprzątanie go jest szybsze.

Szlifowanie posadzek krok po kroku

Szlifowanie betonu - wybór szlifierki

Jednym z najważniejszych etapów, gdy decydujemy się na szlifowanie posadzek, jest wybór odpowiedniej maszyny - szlifierki do betonu oraz tarczy do niej. Na tym etapie powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że szlifierki do betonu nie mogą być ani za duże ani za małe, nie mogą mieć zbyt wysokiej ani zbyt niskiej mocy. Bardzo ważne, aby przy wyborze wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Maszyny te można wypożyczyć. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tarczy do szlifowania betonu?

Wybór odpowiedniej szlifierki do betonu należy rozpocząć od oszacowania rozmiarów miejsca pracy. Pozwala to na określenie wielkości urządzenia, którego użyjemy. Do podłóg o małych powierzchniach, jak piwnice czy garaże, wystarczająca będzie szlifierka jednotarczowa. W przypadku dużych powierzchni magazynowych, komercyjnych lub handlowych znacznie wydajniejsza będzie duża szlifierka wielotarczowa. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze szlifierki jest moc dostępna w miejscu pracy. Mamy do wybory szlifierki o mocy 220V lub trójfazowe o mocy 480V. W przypadku tego drugiego rozwiązania konieczne może się okazać zastosowanie generatora.

Przy wyborze szlifierki powinniśmy wziąć także pod uwagę to, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. W sytuacji, gdy chcemy usunąć starą powłokę z podłogi i przygotować ją pod nałożenie nowej powłoki najlepsze będzie zastosowanie szlifierki jednotarczowej lub głowicowej. Takie szlifierki osiągają dużą prędkość obrotową, dzięki czemu usuniemy z powierzchni betonu twarde powłoki takie jak klej, stary beton, farba, powłoki epoksydowe czy masy poziomujące. Po zastosowaniu takich maszyn beton podłogowy będzie wyrównany i wolny od wszelkich zanieczyszczeń, a jednocześnie chropowaty na tyle, aby mieć możliwość połączenia go z nową powłoką. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że szlifierki jednotarczowe mogą, co prawda mieć zastosowanie do wypolerowania podłogi betonowej na gładko, jednak wysoka prędkość obrotowa i brak regulacji mogą doprowadzić do powstawania głębokich zarysowań, a narzędzia diamentowe będą się szybko zużywać.

Aby na podłodze osiągnąć gładki beton polerowany, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie szlifierek wielotarczowych i planetarnych, które posiadają wiele głowic oraz możliwość zmiany prędkości. Maszyny planetarne charakteryzują się ponadto tym, że ich głowice i dyski obracają się niezależnie. Daje to większą kontrolę nad urządzeniem, a z czasem zmniejsza się ilość zarysowań. Pozwala to na osiągnięcie jednolitej i gładkiej powierzchni w polerowanej podłodze. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o posadzkach.

Niemniej istotny jest także rozmiar i ciężar szlifierki. Im cięższa maszyna tym więcej betonu i materiału usuwanego z niego może zostać zeszlifowane. Większy ciężar szlifierki sprawia, że narzędzia diamentowe są bardziej dociskane do podłogi, a co za tym idzie, zwiększa to wydajność pracy. Przy wyborze odpowiedniej maszyny powinniśmy wziąć także pod uwagę odprowadzanie pyłu. Ma duże znaczenie zarówno dla komfortu pracy, jak i dla zdrowia osób przebywających w pomieszczeniach, gdzie prowadzone są prace szlifierskie. Odprowadzanie pyłu ma duże znaczenie zarówno w przypadku szlifowania na sucho, jak i na mokro.


Wybór narzędzi diamentowych i konfiguracja tarczy

Jak dokonaliśmy już wyboru odpowiedniej szlifierki do swoich prac, możemy dokonać wyboru narzędzi diamentowych. Należy kierować się zasadą, że im twardsza powierzchnia do zeszlifowania, tym narzędzie diamentowe powinno mieć bardziej miękkie spoiwo metalowe, a im bardziej miękka jest powierzchnia do zeszlifowania, tym twardsze powinny być spoiwa metalowe w narzędziu diamentowym. W związku z tym spoiwa twardsze powinno się stosować w przypadku szlifowania miękkich posadzek betonowych i warstw ściernych. W przypadku narzędzi diamentowych producenci udostępniają zwykle tabele, które pomagają w doborze narzędzi do usuwanych powłok.

Szlifowanie posadzek, czyli tarcza do szlifowania betonu i szlifkierki do betonu, a także ceny, sposoby oraz najlepsze porady
Szlifowanie posadzek krok po kroku - sposoby szlifowania, ceny, porady

Jeżeli wybraliśmy odpowiednie dla siebie narzędzia diamentowe możemy zająć się konfiguracją tarczy szlifierskiej. Taka tarcza do szlifowania betonu posiada sześć specjalnych otworów, gdzie umieszcza się segmenty diamentowe. Warto wiedzieć, że w tarczach stosować można pełny lub niepełny zestaw diamentowych segmentów. Tarcza do szlifowania betonu zaopatrzona w pełny zestaw to nic innego jak każdy otwór wypełniony segmentem diamentowym. W przypadku niepełnych zestawów można segmenty diamentowe rozmieścić na przykład co drugi otwór. Niepełny zestaw znajduje zastosowanie m.in. w sytuacjach, gdy powierzchnia, którą szlifujemy jest bardzo nierówna, wówczas tarcza ma szansę wniknięcia pomiędzy nierówności i szybszego ich zeszlifowania. Taki zestaw nie umożliwia całkowitego zeszlifowania powierzchni podłogi, lecz tylko usunięcie największych nierówności. Całkowite szlifowanie betonu możliwe jest, gdy zastosujemy pełny zestaw, czyli wszystkie sześć otworów tarczy wypełnimy segmentami diamentowymi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o posadzkach betonowych?

Czasami do pełnego zeszlifowania twardych powierzchni konieczne może się okazać zastosowanie narzędzi PCD, czyli w całości tylko metalowych. Pamiętajmy jednak, że nie zaleca się go pracy z samym betonem, po oszlifowaniu ok. 75% podłogi należy stosować narzędzia diamentowe.

Szlifowanie betonu

Gdy wybraliśmy odpowiednią szlifierkę, narzędzia diamentowe i skonfigurowaliśmy tarcze możemy rozpocząć szlifowanie. Mamy do wyboru szlifowanie na mokro i na sucho, a wybór sposobu zależy od preferencji osoby obsługującej maszynę. Poszczególne rodzaje szlifowania zostały scharakteryzowane wyżej. W obydwu przypadkach pracę rozpoczynamy od narzędzia diamentowego przeznaczonego do obróbki zgrubnej. Następnie przechodzimy do narzędzi o coraz drobniejszym ziarnie, wszystko w zależności od tego jaki jest oczekiwany przez nas efekt końcowy. Gdy zmniejszamy rozmiar ziarna na coraz mniejszy, usuwamy stopniowo zarysowania w betonie i zmniejszamy ich widoczność. Po oszlifowaniu podłoga jest gotowa do polerowania lub do nałożenia na nią nowej powłoki.

Wypożyczenie sprzętu do szlifowania betonu - koszty

Maszyny do szlifowania podłogi to dosyć droga inwestycja. Nie musimy ich jednak kupować, istnieje wiele firm, które wypożyczają sprzęt do szlifowania, frezowania podłóg. Cena wynajmu zależy od mocy i wydajności urządzenia oraz od czasu, na jaki chcemy taką maszynę wypożyczyć.

Ceny wypożyczenia szlifierek i frezarek do podłogi

Narzędzie

Najważniejsze dane techniczne

Cena/doba

Cena/tydzień

Cena/miesiąc

Frezarka do betonu Husqvarna CG 200

Szerokość robocza: 200 mm

320 zł

1600 zł

5760 zł

Szlifierka podłogowa Husqvarna PG 280

Szerokość szlifowania: 280 mm

Moc: 2.2 kW

Fazy - 1 ph

110 zł

550 zł

1980 zł

Szlifierka do betonu Tyrolit FGE270

Szerokość robocza: 270 mm

Docisk szlifierki: 34 kg

Silnik: elektryczny

Moc: 2,2 kW

Napięcie: 230 V

Waga: 53 kg

110 zł

550 zł

1980 zł

Szlifierka do betonu Tyrolit FGE 400

Jednotalerzowa

Moc 4 kW

160 zł

800 zł

2880 zł

Frezarka spalinowa do betonu SPE BEF 200

Szerokość robocza: 200 mm

360 zł

1800 zł

6480 zł

Frezarka elektryczna do betonu EPOX FR200

Szerokość robocza: 200 mm

320 zł

1600 zł

5760 zł

Szlifowanie podłogi możemy zlecić firmie profesjonalnie zajmującej się takimi pracami, możemy jednak samodzielnie przeprowadzić szlifowanie. Pamiętajmy jednak, że ręczne szlifowanie wymaga od nas ciężkiej pracy i zabiera dużo czasu. Znacznie łatwiej i wygodniej przeprowadzić frezowanie betonu na podłodze przy użyciu specjalnych szlifierek, które można wypożyczyć. Sprawdź także ten artykuł o posadzkach w garażu.

ikona podziel się Przekaż dalej