Taśma dylatacyjna – jaką wybrać? Zastosowanie, ceny, opinie, porady
Wykonana z pianki polietylenowej taśma dylatacyjna to materiały budowlane, dzięki którym można skutecznie wypełnić szczeliny dylatacyjne. Dzięki szerokiemu wachlarzowi zastosowań oraz określonym właściwościom stosowana jest powszechnie w branży wykończenia wnętrz. Co takiego warto na jej temat wiedzieć?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Praktyczna i wytrzymała taśma dylatacyjna
Taśma do wylewek i nie tylko
Wszechstronne zastosowania tego popularnego produktu sprawiają, że jest on wybierany zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Taśma dylatacyjna sprawdza się z powodzeniem w roli materiału wypełniającego szczeliny dylatacyjne:
- przy posadzkach
- przy wylewkach
- przy montażu paneli
- przy stawianiu ścian
Taśma brzegowa do posadzek, do wylewek czy do betonu dzięki swoim właściwościom sprawia, iż zminimalizowane zostają skutecznie naprężenia materiałów czy też ich pęcznienie. Ponadto jest to materiał, który nie ulega pleśnieniu. Niska przepuszczalność powietrza to również istotna zaleta, która nierzadko pojawia się w opiniach użytkowników.
Taśma dylatacyjna – pozostałe właściwości
Warto zwrócić także uwagę na fakt, że mamy do czynienia z materiałem jednocześnie lekkim i elastycznym.
Ważną cechą z punktu widzenia jego funkcjonalności jest również to, że jego zastosowanie nikomu nie powinno sprawić problemów, montaż taśmy dylatacyjnej to w opinii użytkowników zadanie proste do wykonania. Przystępna cena również sprawia, że zainteresowanie tym produktem jest duże. Zakupić go można zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Warto pamiętać o tym, że cena uzależniona jest głównie od materiału, z którego go wykonano, a także od jego wymiarów.
Poza tym pianka dylatacyjna (bo tak się ją wymiennie nazywa) wykazuje dużą odporność na chemikalia, co w znacznym stopniu ułatwia jej zastosowanie. Jeśli zainteresował cię omawiany temat, sprawdź także ten artykuł o dylatacji posadzki krok po kroku.
Pianka dylatacyjna a izolacja brzegowa
Izolacje brzegowe podłóg (oraz innych materiałów) wykonane dzięki piance dylatacyjnej będą bez zarzutu wtedy, kiedy grubość jej taśmy zostanie perfekcyjnie dobrana do grubości warstwy podłogi. Zwykle ma ona szerokość 15 cm, zaś grubość wynosi maksymalnie 8 mm. Zdarzają się również egzemplarze do wylewek czy do posadzek w bardziej niestandardowych wymiarach.
Klienci chętnie sięgają po taśmę brzegową, bowiem ta propozycja jest bardzo łatwa w użyciu. Co jeszcze ją charakteryzuje?
- Obniża ryzyko powstania pęknięć materiału
- Ogranicza ryzyko powstania strat ciepła
- Umożliwia łatwy montaż i wygodę pracy
- Jest zwykle dostępna w wersji samoprzylepnej, co ułatwia korzystanie z niej
Warto wiedzieć, że pianki dylatacyjnej można z powodzeniem używać również w przypadku ogrzewania podłogowego, należy jednak wówczas wybrać specjalny jej rodzaj.
A może taśma do wylewek z PCV do betonu?
Wersja taśmy brzegowej z PCV przeznaczona jest do użycia w przypadku konstrukcji betonowych oraz żelbetowych. Uszczelnianie przerw roboczych w betonowaniu jest dzięki jej użyciu w znacznym stopniu ułatwione. Z tego powodu jej stosowanie to dziś właściwie norma.
Zastosowanie tego produktu stanowi również barierę dla wody, której bezpośredni kontakt z betonową konstrukcją mógłby ją uszkodzić.
Taśma brzegowa do betonu PCV tworzy swego rodzaju labirynt, dzięki któremu płynąca woda zmniejsza swoje ciśnienie, a tym samym jej szkodliwy wpływ na materiał zostanie w dużej mierze zminimalizowany. To również bardzo dobra bariera dla wód gruntowych, jeśli oczywiście taśma brzegowa zostanie odpowiednio dopasowana do rozmiarów konstrukcji. Jest to w opinii specjalistów znakomita ochrona betonu.
Najlepsza izolacja brzegowa
Folia dylatacyjna i jej zastosowanie
Folia dylatacyjna, a konkretnie taśma dylatacyjna z folią, stanowi dzięki swojej charakterystycznej budowie rozwiązanie bardzo wygodne. Dzięki zakładce z folii bowiem można z powodzeniem ukryć styki między izolacją pionową a poziomą.
Poza tym na folii dylatacyjnej znajduje się kilka nacięć umożliwiających ewentualne odcięcie nadmiaru materiału, gdyby zaistniała taka potrzeba.
Jak kształtują się ceny tego produktu? Średnio za wersję o wymiarach: 8 mm na 15 cm, której w rolce jest 50 mb, zapłacić należy około 50 złotych.
Izolacja obwodowa bez tajemnic
Aby koszty ogrzewania nie były zanadto wysokie, zadbać należy o termoizolację budynku, która zapobiegnie stratom ciepła. Izolacja obwodowa jest według specjalistów najlepszym rozwiązaniem. Na czym w istocie polega jej zastosowanie?
Ułożenie izolacji obwodowej polega na tym, że izoluje się pod względem termicznym przegrody zewnętrzne mające styczność z gruntem. Dzięki tej opcji również hydroizolacja zyskuje ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Warto pamiętać o tym, iż podziemna część każdego z budynków jest narażona na działanie wilgoci, parcie gruntu czy też zamarzanie gleby, zatem materiał użyty do hydroizolacji powinien być w tym przypadku najwyższej jakości.
Praktyczna listwa dylatacyjna
Zastosowanie listew dylatacyjnych w przypadku podłóg jest rozwiązaniem powszechnie stosowanym. Dzięki nim wypełnić można w optymalny sposób szczeliny dylatacyjne albo też połączyć z sobą dwie różne powierzchnie podłogi.
Listwa dylatacyjna do płytek, paneli czy podłóg z litego drewna musi zostać dobrana pod względem funkcjonalności oraz estetyki do zastosowanych materiałów, tyko wtedy bowiem będzie mogła spełnić swoje zadanie bez zarzutu.
Stylowy wygląd wykończeniu podłogi zapewni z pewnością zastosowanie elementów drewnianych, które, choć nie są najtańsze, stanowią w opinii ekspertów inwestycję na wiele lat. Takie listwy dylatacyjne spotyka się we wnętrzach coraz częściej.
Po co dylatacja wylewki?
Warto podkreślić, że wykonanie dylatacji wylewki jest konieczne, by nie ulegała ona pęknięciom i zniszczeniom. Tworzy się ją (zwykle z zastosowaniem szpachelki) w nieco stwardniałej już wylewce.
Najpierw jednak trzeba przygotować sobie metalową łatę, wzdłuż której prowadzona będzie dylatacja wylewki, to bowiem zagwarantuje prostą, idealnie równą szczelinę.
Najczęściej szczeliny dylatacyjne wykonuje się pod kątem prostym, taka dylatacja wylewki jest w opinii ekspertów rozwiązaniem najbardziej wygodnym. Dylatacja brzegowa to ważny element przy wykonywaniu posadzki.