Wylewka samopoziomująca

Wylewka anhydrytowa – podstawowe informacje

W mieszkaniach i domach jednorodzinnych podłoga jest jednym z najważniejszych elementów. Przed wykończeniem podłogi płytkami, wykładziną, panelami czy parkietem należy wykonać wylewkę nazywaną również jastrychem. Gdy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, wylewka musi spełnić również inne ważne wymagania: dobrze przewodzić ciepło instalacji grzewczej.

Wylewka samopoziomująca wytworzona na bazie spoiwa anhydrytowego jest nowoczesnym materiałem. Ma ona wiele zalet ułatwiających jej kładzenie, obniżających koszty w trakcie projektowania i wykonania.

Wylewka anhydrytowa zastosowana może być na podkładach podłogowych każdego typu, w różnego rodzaju budownictwie. Posiada podwyższoną przenikalność cieplną, dzięki czemu można stosować ją na ogrzewanie podłogowe. W zależności od składu, wylewki anhydrytowe, przyjmują duże wytrzymałości na ściskanie i zginanie. Dzięki temu są solidnym i wytrzymałym podkładem pod płytki, parkiet czy panele.

Wykonanie wylewek anhydrytowych

Jak przebiega wykonanie wylewki anhydrytowej? Aby wykonać anhydrytową, czyli wylewkę samopoziomującą, w pierwszej kolejności należy wyznaczyć poziom posadzki. Czynność tą wykonuje się za pomocą niwelatora oraz specjalnych stojaków niwelacyjnych, które należy rozstawić w pomieszczeniu.

Należy również wykonać dylatacje obwodowe. Mają one za zadanie umożliwić rozszerzanie i kurczenie się wraz ze zmianami temperatury. Polega to na przyklejeniu do ścian specjalnej taśmy z pianki. Należy również wykonać dylatacje wokół stojaków niwelacyjnych.

Na tak przygotowane podłoże powinna być wylana zaprawa anhydrytowa połączona z wodą. Wymieszana z wodą zaprawa anhydrytowa wylewana jest przy pomocy giętkiego przewodu, który poprowadzony jest od pompy. Kolejną czynnością jest odpowietrzenie posadzki. Na samym końcu powierzchnię wyrównuje się szczotkami. Rozprowadzanie wylewki samopoziomującej jak również prace wykończeniowe odbywają się w pozycji stojącej. Dzięki temu nie narażamy na szwank pleców.

Masa samopoziomująca - zaprawa wyrównująca

Masa samopoziomująca, inaczej samorozlewna lub zaprawa wyrównująca pozwala na przygotowanie podłogi do pokrycia jaj płytkami, wykładziną lub panelami.

Masa samopoziomująca rozlewana jest na bardzo cienkiej warstwie 1 – 10 mm. Taka zaprawa wyrównująca pozwala uzyskać idealnie płaską i równą powierzchnię.

Zaprawa wyrównująca może być przydatna również, gdy decydujemy się na posadzki anhydrytowe. Masa samopoziomująca podobnie jak inna tego typu chemia budowlana, czyli wylewka samopoziomująca sama się rozlewa i posadzki anhydrytowe mogą być wykonane w bardzo łatwy sposób. Jest to także ostatni etap pracy przed ułożeniem płytek czy paneli. Teraz wystarczy tylko ułożyć podkład podłogowy. A na odpowiednio przygotowany podkład podłogowy można już układać płytki i panele.

Wylewka anhydrytowa jest dostępna na rynku w wielu wersjach, możesz wybierać wśród producentów. Zaprawa anhydrytowa ma dobre opinie użytkowników
Wylewka anhydrytowa - ceny, opinie, zalety i wady wylewki samopoziomującej

Zaprawa anhydrytowa – opinie i producenci

Najczęściej spotykane opinie dotyczące wylewek anhydrytowych są takie, że ich wykonanie w porównaniu do cementowych jest znacznie szybsze i wygodniejsze.

Dla porównania przy wylewce cementowej większość prac odbywa się na ziemi w pozycji klęczącej lub kucając. Najpierw na podłodze układa się listwy prowadzące, które wyznaczają końcowy poziom posadzki. Pomiędzy listwami należy rozsypać mieszankę i rozkładać ją przesuwając łatę wzdłuż nich. Dzięki temu zachowuje się stałą i równą grubość warstwy. Na koniec trzeba wyrównać powierzchnię poprzez ręczne zacieranie. Jak widać opinie te mają swoje uzasadnienie.

Zaprawa anhydrytowa może zostać wykonana samemu. Zdarza się również, że producenci dostarczają wylewki anhydrytowe w postaci gotowej mieszanki. Mamy wówczas pewność, że zaprawa anhydrytowa posiada prawidłowe parametry. Wśród producentów takich mieszanek prym wiedzie firma Knauf.

Oprócz wspomnianej firmy Knauf na rynku dostępna jest też chemia budowlana do wylewek, m.in. takich producentów, jak Atlas, Lubar czy Lafarge.

Zalety i wady samopoziomującej wylewki anhydrytowej

Wylewka anhydrytowa – zalety

Dzięki dużej płynności wylewki samopoziomującej można osiągnąć bardzo gładką powierzchnię podłogi i brak śladów po przeciągnięciach kielnią. Duży stopień płynności mieszanki pozwala również na łatwe rozprowadzanie jej po powierzchni.

Kolejną zaletą stosowania jastrychu anhydrytowego jest możliwość wykonania sporych pól dylatacyjnych sięgających powierzchni nawet do 900 m² przy podłogach bez ogrzewania. Natomiast, gdy decydujemy się na ogrzewanie powierzchnia ta może wynosić do 300 m². W przypadku wylewek cementowych powierzchnia ta wynosi zaledwie około 40 m2. Dzięki temu przy rozprowadzaniu wylewki w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu nie musimy stosować szczelin dylacyjnych. Sprawdź także koszty wylewki podłogi w naszym kalkulatorze.

Wylewka samopoziomująca charakteryzuje się niską porowatością oraz homogenicznością mieszanki anhydrytowej. Sprawia to, że wylewki tego typu sprawdzają się w konstrukcjach, gdzie zainstalowano ogrzewanie podłogowe. Pozwala to na szybkie oddawanie ciepła pomieszczeniu.

Kolejną zaletą tego rozwiązania są właściwości samopoziomujące wylewki anhydrytowej. Rozlanie i wypoziomowanie się tej wylewki nie wymaga bardzo dużego nakładu pracy. Gwarantuje to ciekła konsystencja takiej wylewki.

Stosowanie wylewki samopoziomującej to także oszczędność czasu. Rozlanie wylewki anhydrytowej nie wymaga zbrojenia. Co za tym idzie praca zajmuje mniej czasu niż przy typowej wylewce. Po podkładzie można chodzić już po ok. 48 godzinach. Dalsze prace budowlane można kontynuować po 4 dniach. Natomiast ogrzewanie podłogowe można uruchomić już po ok. 7 dniach.

Wśród zalet wylewki samopoziomującej warto także wymienić oszczędność materiałów. Użycie anhydrytu umożliwia zmniejszenie grubości warstwy wylewanej do ok. 35 mm na warstwie izolacyjnej, która nie jest związana z podłożem. Warstwa wylewana nad przewodami grzewczymi może mieć grubość jedynie ok.  30 ‑ 40 mm.

Kolejną ważną pozytywną cechą wylewki samopoziomującej jest znacznie wyższa wytrzymałość w porównaniu do wylewek cementowych. Wysoki stosunek wytrzymałości na ściskanie do wytrzymałości na zginanie powoduje, że wylewki anhydrytowe nie wymagają zbrojenia.

Wśród zalet wylewek anhydrytowych warto również wspomnieć o bezpieczeństwie pożarowym. Po zastygnięciu stwardnieniu wylewka taka ma postać niepalnego gipsu dwuwodnego. Postać ta ma szczególne właściwości ognioochronne. W czasie pożaru, pod wpływem gorąca, woda zawarta w warstwie gipsowe ulega odparowaniu i pochłania znaczną ilość energii. Działanie to zapobiega gwałtownemu wzrostowi temperatury pomieszczenia. Daje więcej czasu na ewakuację pomieszczenia.

Wylewka anhydrytowa ma bardzo wiele zalet, jedną z nich jest to, że łatwo się rozprowadza i nie wymaga długotrwałego zacierania. Ma bardzo dobre przewodnictwo cieplne.
Wylewka anhydrytowa - ceny, opinie, zalety i wady wylewki samopoziomującej

Poprzez dobre przewodnictwo cieplne, jakim cechuje się wylewka anhydrytowa, można zaoszczędzić zużycie energii elektrycznej.

Wylewka anhydrytowa jest znacznie lżejsza od cementowego odpowiednika. Ma szczególne znaczenie w przypadku urządzania poddasza lub remontu starego. Dzięki temu nie musimy się martwić o niepotrzebne, nadmierne obciążanie stropu.

Wylewka anhydrytowa – wady

Za wadę wylewki anhydrytowej przyjmuje się fakt, że po około dwóch do trzech tygodni po jej wylaniu należy wykonać dodatkowe prace.

Prace te wiążą się z usunięciem specjalnego mleczka anhydrytowego. Jest warstwa, która wytwarza się podczas wysychania wylewki.

Ma ona służyć do zabezpieczenia wylewki przed zbyt szybkim wyschnięciem w takcie jej wiązania. Mleczko anhydrytowe usuwa się poprzez szlifowanie posadzki.

Istotną informacją jest również to, że anhydrytowe wylewki samopoziomujące nie powinny być narażone na zalewanie oraz nadmierną wilgoć. Jeśli decydujemy się na zastosowanie takiej wylewki w łazience, kuchni lub garażu, należy prawidłowo i solidne wykonać izolację przeciwwilgociową.

Ogrzewanie podłogowe a wylewka samopoziomująca

Jastrych samopoziomujący przy ogrzewaniu podłogowym

Gdy zdecydujemy się na zastosowanie ogrzewania podłogowego, wylewka anhydrytowa jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż jastrych cementowy. Wylewka anhydrytowa cechuje się szybszym i bardziej równomiernym przekazywaniem ciepła do pomieszczenia od jej cementowego odpowiednika.

Jastrychy anhydrytowe cechują się faktem, że taka powierzchnia podłogi ma dosyć niską bezwładność cieplną. Oznacza to w praktyce, że nagrzewa się ona stosunkowo szybko oraz równie szybko traci ciepło. Dzięki temu, że stosuje się cienką warstwę podkładu, podłoga może się jeszcze szybciej i bardziej równomiernie nagrzewać.

Dzięki temu, że wylewki anhydrytowe mają bardzo wysoki współczynniki przewodności cieplnej, znacznie wpływają na zwiększenie wydajności ogrzewania pomieszczeń w naszym domu czy mieszkaniu. Szacuje się, że przewodność cieplna jest dwukrotnie większa w wylewkach anhydrytowych niż w wylewkach cementowych.

Innymi znaczącymi cechami jastrychów anhydrytowych jest ich bardzo niska porowatość i zwarta struktura. Dzięki temu jeszcze bardziej optymalizują one stopień przewodnictwa ciepła i oddawania go pomieszczeniu. W przypadku ogrzewania podłogowego zastosowanie wylewki anhydrytowej jest bardzo dobrym pomysłem.

Ogrzewanie podłogowe wodne z wylewką anhydrytową

W przypadku stosowania ogrzewania podłogowego wodnego jastrych samopoziomujący możemy rozlać na instalację rurek grzewczych, zabezpieczonych specjalną otuliną. W takim przypadku mieszanka samopoziomująca umożliwia dokładne i szczelne otoczenie przez nią rurek instalacji grzewczych. Dzięki temu posadzka będzie pobierała ciepło większą powierzchnią. Rozwiązanie to pozwala na lepsze regulowanie temperatury w pomieszczeniach i dzięki temu możemy zmniejszyć rachunki za energię.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne z wylewką anhydrytową

Gdy w naszym domu czy mieszkaniu zastosujemy ogrzewanie podłogowe elektryczne i chcemy zastosować wylewką samopoziomującą, powinniśmy postępować podobnie jak przy ogrzewaniu podłogowym wodnym.

Przewody elektryczne oraz maty do ogrzewania elektrycznego należy zatopić w wylewce samopoziomującej. Jest to możliwe dzięki temu, że panele na przewody grzewcze wykonane są najczęściej z materiału termoizolacyjnego, który często wyściełany jest dodatkowo folią aluminiową odbijającą energię cieplną.

Rozwiązanie takie sprawia, że instalacje grzewcze nie powodują nagrzewania wylewki. Ponadto zapewnia to ograniczenie strat ciepła poprzez oddawanie do podłoża. Sprawdź, jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe będzie najlepsza.

Cena wylewki anhydrytowej

Cena wylewki anhydrytowej zależy w dużym stopniu od materiałów oraz od grubości na jaką się zdecydujemy.

Cena wylewki anhydrytowej cienkowarstwowej wiąże się z kosztami ok. 19-25 zł za m2. Natomiast cena wylewki anhydrytowej grubowarstwowej wynosi ok. 25-35 zł za m2.

Samopoziomujące wylewki anhydrytowe stał się w ostatnich latach bardzo popularne, często zastępując tradycyjne wylewki cementowe. Opinie o stosowaniu tego rozwiązania są jednoznaczne, mają one znacznie więcej zalet niż wad i są bardzo łatwe w realizacji.

Więcej na temat żywicy epoksydowej dowiesz się z tych materiałów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii posadzki